Reklama

Siły zbrojne

Płk Kaliciak wzywa do wstąpienia do WOT

Dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

O wstępowanie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej zaapelował w czwartek dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. Jak wskazał, to dobry sposób na niesienie pomocy m.in. podczas pandemii koronawirusa.

"Chciałbym mieć więcej żołnierzy; to jest mój apel do wszystkich, którzy chcieliby służyć pomocą i być żołnierzami, bo tak naprawdę od samego początku jesteśmy i pomagamy – weteranom, kombatantom, szpitalom, DPS-om, a więc ludziom, społeczeństwu" – powiedział w czwartek dziennikarzom dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. Dodał, że zmniejszają się stopniowo obostrzenia epidemiczne, które dotyczyły także procedur związanych ze wstępowaniem w szeregi terytorialsów.

"Wniosek online trzeba złożyć do Wojskowej Komendy Uzupełnień, skontaktować się telefonicznie, a przedstawiciele administracji wojskowej pokierują dalej. Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że pojawią się komplikacje z badaniami w pracowni psychologicznej, która jest objęta obostrzeniami sanitarnymi. Jeśli ktoś jest chętny, musi więc zgłosić się jak najszybciej" – wskazał Kaliciak.

Dowódca zachodniopomorskiej brygady OT zaznaczył, że cały czas prowadzone są szkolenia w koszarach. "Szkolenie również spowolniło, ale z dowództwa mamy informacje, że od czerwca staramy się wracać do normalności. Oczywiście nie odkładamy na bok pomocy ani zadań, które przed nami postawiono" – podkreślił.

Zachodniopomorscy terytorialsi po raz dziewiąty zorganizowali w czwartek transport żywności dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Podobne transporty, także środków ochrony osobistej, w ramach akcji "Odporna Wiosna" żołnierze WOT organizują m.in. dla gminnych ośrodków pomocy rodzinie i organizacji pozarządowych. Do ich zadań należy też m.in. opieka nad kombatantami Armii Krajowej i osobami starszymi, biorą także udział w patrolach prewencyjnych z policjantami.

W 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 200 żołnierzy. "Przydałoby się jeszcze więcej, wszyscy oczekują pomocy i my zdajemy sobie sprawę, że jako żołnierze, jako służby mundurowe musimy nieść tę pomoc społeczeństwu i ludziom, którzy tego od nas oczekują" – powiedział Kaliciak.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (25)

 1. Majorek

  ..................Do ich zadań należy też m.in. opieka nad kombatantami Armii Krajowej.......... A czy w tym WOT wiedzą, że z Niemcami do 1945r. walczyły też inne podziemne organizacje? Takie BCh na przykład.

 2. ryszard56

  Szlak mnie trafia chcemy mieć prawdziwą Armię czy malowana, proszę przywrócić ZSW, a WOT jako uzupełnienie i dokładną selekcja i badania i tyle w temacie

  1. marian

   Nie ma ludzi zdrowych, są tylko nieprzebadani. Dajcie ludzie spokój z tymi badaniami. Jest kwalifikacja wojskowa, badają raz, i tyle w temacie. I tak przy każdym wcieleniu (nawet na kilkudniowe ćwiczenia rezerwy) jest przegląd medyczny, więc po co tych ludzi wysyłać na jakieś dodatkowe badania czasem na drugi koniec województwa. Kto się nie nadaje psychicznie lub fizycznie ten zrezygnuje lub niech go wywalą. To jest selekcja, a nie jakieś testy w gabinecie.

  2. parówa

   Jak 20 lat temu byłem na WKU żeby mi kategorię przypisali to te "badania" nie wiem czy 5 minut im zajęły. I co? Kategoria "A" Rambo i Superman. Skoro sama armia mówi, że się nadaję to jakież to badania do WOT mam robić?

 3. westpomorze

  WOT dobrze się spisuje, brawa i podziękowania dla wszelkich formacji wojskowych, które niosą pomoc potrzebującym!

  1. Brawo WOT

   Absolutnie tak. I cieszmy się, że mamy taką formację, szkoda, że wciąż średnio liczną. Ale cóż, nie od razu Kraków zbudowano.

 4. rmarcin555

  Wojska Obrony Tragicznej to najlepszy program jaki Kreml zrealizował na terenie Polski po 89 roku.

  1. Cóż tu dodać

   Putin zaś w niecałe 5 miesięcy potem zrealizował najwyraźniej odwetowy plan Nowogrodzkiej i.... powołał sobie dekretem identyczną w założeniach RossGwardje!! A tak na poważnie. Myślę, że powinieneś szybko zaprzyjaźnić się z jakimś lekarzem.

 5. AXX

  Wojsko jest od obrony ojczyzny a nie od zmieniania pieluch staruszkom, panie Kaliciak. To chyba jakąś pomyłka.

  1. Czyżby ?

   WOT to JEST r ó w n i e ż od szeroko rozumianej pomocy, gdyż są to aktywni ochotnicy, z własnej woli chcący wspierać np. lokalną władzę gdy zajdzie potrzeba. A twoje pytanie, to nawet nie pomyłka, tylko klasyczny przypadek chorego umysłu, nie ogarniającego innych aspektów posiadania struktur terytorialnych. Podczas huraganowych wiatrów na lubelszczyźnie pierwsi pomocy poszkodowanym udzieliły jednostki WOT. Weź i się ogarnij, zacznij myśleć.

 6. kapral w st. spoczynku

  Po pierwsze - za mało szkolenia. W rezultacie wyszło nie wiadomo co, wojsko czy wydra, harcerzyki czy gwardia narodowa. Po drugie - terytorialsom dorobiono gębę paramilitarnych oddziałów partyjnych, stawianego w kontrze do normalnego "starego" wojska, które starano się upokorzyć, np. poprzez przydzielanie wotowi nowego sprzętu (grotów). Też przez propagandę, że w wocie są żarliwi "prawdziwi patrioci", a w wojskach operacyjnych tzw. postkomuniści. Totalna bzdura, a efekt łatwy do przewidzenia, taki, jak we wpisach poniżej. A wcale się nie dziwię.

  1. Piotr ze Szwecji

   Po pierwsze, ci ochotnicy z WOT mają pracę w cywilu z której się utrzymują, więc nie mądrz się co do prędkości szkolenia WOT. Szkolenie rozłożone jest na lata. Po drugie gębę WOT ma tylko u lewaków, co gębę dorobili na świecie Polsce i Polakom też, a porażka-waszczykowski z dyplomacji nie wywalił tą lewacką zarazę. Z lewakami się nie dyskutuje, tylko strzela do nich, a jak się nie wyrobisz Polaku za granicą, to lewaki dla ciebie postawią gilotynę, jak za rewolucji francuskiej. Po trzecie owe wojska liniowe nadal są zorganizowane na sowieckim nieżyciowym wzorze, który dostał lanie w Afganistanie, co nie oznacza że oni muszą być postkomuniści, To oznacza jednak, że oni na pewno ani Polski ani siebie samych nie obronią takimi formacjami wojskowymi po LWP. Ot tylko trochę afgańskiego kurzu w niebo wzbiją, kiedy jakieś afgańskie cywile z kijami i stingerami to nasze całe wojsko liniowe będzie przeganiało. W końcu WP miało misje do Afganistanu i wiadomo, że sprzęt i broń musiały być dokupywane na pieńku. 18 dywizja jeśli się nie mylę ma stosować NATO standardy dla jednostek wojskowych i ich szkolenia. Niby poprawa z jednym ale. NATO też odstaje od amerykańskich, które mają wysoką przeżywalność na polu bitwy i duże doświadczenie. To martwi. Szczególnie, jeśli inwestycje na miliardy mają iść w wojska liniowe.

  2. Ruskij soldat - FR.

   Sęk w tym że obecna dobra zmian wie wszystko lepiej i robi wszytko zgodnie z własnym widzimisię, lekceważąc to co było bo tzw. postkomunistyczne (choć od 1989 już trochę czasu minęło i mamy inne pokolenia Polaków). Jak wychodzi każdy widzi - WOT to też dobry tego przykład - inicjatywa słuszna i potrzeba a wykonawstwo typowo Polskie - nijakie.

 7. Krzys

  Dziś walczą z wirusem - OK. A jak zachowają się jutro gdy dysonent skieruje do oczyszczania ulic?

  1. marian

   Tak samo jak reszta wojska. Wszyscy podlegają rządowi.

  2. Ruskij soldat - FR.

   Nie mój drogi!!! Żołnierz podlega przysiędze!!! która brzmi - "Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!!! Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić, za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg" - I gdzie tu mowa o rządzie - raczej mowa o Konstytucji RP z której wprost wynika, że art. 1 "Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli." - dalej nie będę cytował bo to za trudna lektura i nie dla wszystkich jest zrozumiała.

  3. marian

   To że świat nie jest idealny, i że władza, rząd, prezydent, sejm, sądy itp. nie równa się dobru państwa i narodu, sprawiedliwości, prawu, uczciwości, godziwości itp., to nie znaczy że żołnierz nie ma cywilnych przełożonych. Każdy (patriota) by chciał żeby było inaczej, i te pojęcia były równoznaczne.

 8. kapral w st. spoczynku

  Uważam, że terytorialsi powinni składać się jakby z dwóch części: te pododdziały stacjonujące w pobliżu garnizonów wojsk operacyjnych, a zwłaszcza tam, gdzie są duże braki kadrowe (czyli prawie wszędzie), należy z góry szkolić przynajmniej trochę na sprzęcie posiadanym przez te wojska: niech maja okazję przejechać się rosomakiem i poćwiczyć jak (mniej więcej) zwykła drużyna piechoty, trzeba im pokazać moździerz, żeby zobaczyli jak się z tego strzela. Natomiast pozostałe bataliony wot niech szkolą się do zadań, do których oryginalnie były przeznaczone, zabezpieczenia tyłów, ochrony mostów, itd. Na wot nie ma się co obrażać, w razie czego on też pójdzie na wojnę i to, wobec braku starzejących się roczników rezerwistów, od razu w pierwszym rzucie.

  1. Jacek

   To juz do walki ze specnazem lub do zdobywania lotnisk nie są przeznaczeni ? Oczywiście to mój sarkazm , nie mam nic do WOT tylko do chorych pomysłów polityków .

  2. Robix

   Opisuje Pan .... NSR (w pierwotnym kształcie).

  3. Piotr ze Szwecji

   NSR porażka! Następny, któremu porażka zwidziała się sukcesem? Za dużo ziół w tym stanie spoczynku? WP winno mieć system rezerw, obok WOT. WOT nie powinien nigdy być zastępstwem rezerwy. Młotkiem nie otwiera się konserw.

 9. Obserwer

  Z pełnym szacunkiem dla wszystkich ochotników, którzy wstępują do WOT ale wygląda na to, że stworzono rodzaj sił zbrojnych, awansowano generałów (2), pułkowników (40-50?), podpułkowników (100?), majorów itd. ... tylko nie ma komu zapełnić kompanii. Teraz trzeba agitować aby uzasadnić istnienie Dowództwa WOT i dowództw brygad WOT.

  1. Piotr ze Szwecji

   Formowanie WOT to nie podpisywanie VD-list. W końcu to te strony Polski, nie? Prezydent jedzie do Poznania i wygłasza pochwały powstańcom wielkopolskim. Tylko, że tych Niemcy albo rozstrzelali albo przepędzili do Generalnej Guberni. Cała reszta jak baranie stado stała w kolejce podpisać VD-listę. Wielu z Galicji przesiedlono tam za PRL i to martwi, bo to w końcu nasi i nie rozumieją swojego własnego najlepszego w tamtych stronach interesu ludowego.

 10. Koleś Zenon

  Panie Kaliciak daj sobie spokój. Potrzebujemy prawdziwych żołnierzy.

  1. Eerbbb

   Akurat ten pan jest jednym z najbardziej doświadczonych żołnierzy w wojnie i prawdziwych działaniach. To on dowodził naszym wojskiem podczas obrony w Karbali. Szacunek, Panie pułkowniku!!!

  2. Koleś Zenon

   To dlaczego nie zajmie się szkoleniem prawdziwego wojska. Komu bardziej potrzebne to doświadczenie, chyba nie nieregulaminowo noszonym brunatnym szpanerom?

  3. Piotr ze Szwecji

   Koleś Zenon daj sobie spokój. Potrzebujemy prawdziwych Polaków, prawdziwej Polski i prawdziwego wojska terytorialnego jak WOT!

 11. Jerzy

  Groty powinno dostać wojsko, a terytorialsi wycofywane jednocześnie, ale nadal bardzo przyzwoite beryle. Nikt by się nie obraził.

  1. marian

   "wojsko" tych Grotów nie chciało, więc o co chodzi?

  2. Piotr ze Szwecji

   Wojsko dostaje wojsko. W czym twój problem. W tym, że kupuje Groty dla wojska WOT, a nie odpowiedzialny za to IU? Przez 30 lat chorych lewackich przepisów procedur pisania dla wojska ktoś się trudził, nim konserwatyści doszli do władzy naprawiać wasze błędy. WOT nie wielbłąd, więc własnych garbów nie zwalajcie na WOT.

  3. Żabsoon

   A Ty byś chciał strzelać z kapuszona? WOT to nowy rodzaj wojsk i powinni mieć nowy sprzęt A nie zdezelowany i zużyty.

 12. remix

  Potraficie tylko pluć jadem nienawiści..takie kundelki ktore gryzą po kostkach bo wyżej nie mogą..szacunek panie Pułkowniku prosze z żołnierzami WOT robić swoje..

  1. Krzys

   Czy napewno wiesz jakie działania wchodzą w skład "rób swoje" pułkownika?

 13. Str. Kpr. Rez.

  Pan płk zaprasza, niby biorą wszystkich... Ale mnie nie chcą.

 14. Cynik

  Panu pułkownikowi się marzy stopień generalski...

  1. Mr. Real

   I dlatego tak pięknie wpisuje się w narrację rządu. Wazelina.

  2. Gregor

   A to nie ten dowódca z karbali ? Przepraszam ale takiego żołnierza trzeba szanować on był na polu walki,walczył i dowodził. To prawdziwy żołnierz i tacy jak on jak będzie trzeba będą nas bronic a co do gwiazdki generalskiej to za karbali sie należy

  3. Polar

   Racja Gregor

 15. Rezerwista

  Grupa rekonstrukcyjne to tak , a nie WOT organizacja paramilitarna i to zawyża poziom tej firmy .

 16. dokk

  Każdy patriota powinien walczyć z marnowaniem pieniędzy na WOT i nie wstępować do tej formacji.

 17. A

  Czy mając lekką skoliozę przyjmą mnie do WOT ? Dostał się ktoś z takim schorzeniem ?

  1. Wotowiec.

   Przyjmą składaj szybko dokumenty. Będziesz w sztabie. Ja mam 43 lata i objawy podagry, daje radę. Wojska obrony terytorialnej są dla wszystkich Polaków.

  2. marian

   A jaką Pan/Pani ma kategorię zdr.? Przepraszam, jeżeli "Pani" to oczywiście jeszcze nieokreślona.

 18. Radio Erewań

  Owszem, ale najpierw zasadnicza służba wojskowa.

  1. Rafał

   Do zasadniczej służby wojskowej wcielano ludzi na siłę, większość czasu spędzali na obijaniu się i prześladowaniu z nudów młodszych żołnierzy. To prowadziło do patologii niczym w więzieniu. Do WOT idą ochotnicy, ludzie o różnych specjalnościach, które w armii się przydają. Będą działać na własnym terenie i na pewno w sposób nieszablonowy, z większą fantazją wynikającą właśnie z tego że w cywilu pracują w różnych zawodach.

  2. marian

   Od połowy lat dziewięćdziesiątych praktycznie szedł ten kto chciał. Patologia? W porównaniu z tym co człowieka spotyka w dorosłym życiu, to była zabawa, a nie patologia ;)

 19. M.

  Szkoda, że nie jestem w Polsce. Nie byłem zbyt dobrego zdania o WOT, za dużo ideologii i nowych zabawek, które przydałyby się bardziej wojskom operacyjnym, za mało szkolenia. Ale jeśli to ten Kaliciak z Karbali, to bym się zapisał i to z pocałowaniem ręki.

  1. Kordian

   To ten Kalicki.

  2. ytyfghgjhkgry

   >>Szkoda, że nie jestem w Polsce. Nie byłem zbyt dobrego zdania o WOT, za dużo ideologii i nowych zabawek, które przydałyby się bardziej wojskom operacyjnym, za mało szkolenia - Za dużo czerpiesz informacji z forów dyskusyjnych, i za dużo wierzysz hejterom i dywersantom informacyjnym, a za mało czytałeś fachowych materiałów o WOT, które potrzebę utworzenia WOT wywodzą z analiz wojskowych. Takie materiały nie są tajne i są dostępne w necie.

  3. marpas

   nie jedeny był na misji i nie oznacza to od razu że jest weteranem z mega doświadczeniem, wielu z nich z tzw góry siedziało na stołkach i pierdziało a nie walczyło

 20. jw

  W policji szkolonej przez chińczykow brakuje ludzikow na patrole to WOT w to zaczynaja wciagac.Panowie wojskowi nie dajcie sie znienawidziec z ludzmi .Jak bedzie rozkaz gonic ludzi to bedziecie musieli brac w tym udzial.Żadnych patroli z milicjantami a reszta ok.

 21. Rex

  Czy ma ktoś wątpliwości, że WOT się przydaje? Udział w powodziach, gaszenie pożaru w puszczy, pomoc w walce z korona ś wirusem... Jeszcze sporo przed nimi.

  1. autor

   Czy mi się tylko zdaje, czy wyczuwam sarkazm?

  2. sża

   To akurat są zadania dla Obrony Cywilnej, ewentualnie dla Wojsk Inżynieryjnych lub Chemicznych. A która to puszcza się paliła, bo chyba coś przegapiłem?

  3. inzynier

   a czy to nie są zadania dla OC?

 22. Artur

  Byłem w wojsku st. Kapralem, mam wykształcenie wyższe, czy 53 latek może wstąpić w szeregi WOT?

  1. Damian

   Pdf do 65 roku może służyc więc kolego startuj jak chcesz

  2. greg

   Tak. Limit wieku dla podoficerów to 63 lata. Dla szeregowych 55 lat.

  3. Mam 56 lat jestem plut.pchor, mogę ?

 23. Łukasz z Warszawy

  Nie jestem zwolennikiem WOT, zamiast tej formacji wolałbym 1 albo 2 nowe dywizje regularnej armii. Ale szacunek dla wszystkich którzy się zgłaszają i niosą pomoc ! Przed komputerem pełno trolli, którzy by tylko krytykowali.

  1. Zastanawiający się

   Zgadzam się z Tobą, należy się wielki szacunek dla wszystkich dziewczyn i chłopaków z WOT, którzy w obecnej sytuacji niosą pomoc. Chylę czoło przed Nimi i wyrażam mój szacunek.

  2. hermanaryk

   Będziesz miał te dodatkowe dywizje, i to właśnie dzięki WOT. Po prostu tych regularnych, którzy siedzieliby na zapleczu, będzie można skierować tam, gdzie będą znacznie bardziej potrzebni. A wszystko to za ułamek kosztów regularnych dywizji, gdyby je formować od podstaw.

  3. marian

   Regularna armia zasilana papierową rezerwą :(

 24. Ruskij soldat - FR.

  cytat - "W 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 200 żołnierzy." - a kompania liczy 150 żołnierz. Brygada miała liczyć ok. 3 tyś. żołnierzy. Zatem to klęska etatowa WOT na zachód od Wisły. Na wschodzie też nie jest lepiej/różowo. Jedynie Podkarpacie z racji bezrobocia ma pełne etaty ale już lubelskie, podlaskie oraz warmia i mazury ledwo zapełnia 80% próg "przeżywalności" kompanii. Coś mi pachnie to upadkiem.

  1. marian

   Niech dalej wysyłają na kilkudniowe badania na drugi koniec województwa, to będą mieli jeszcze więcej chętnych. Przecież kto się psychicznie nie nadaje, odpadnie po kilku dniach. A tak w ogóle to byłem kilkakrotnie w moim WKU w ciągu ostatnich lat w różnych sprawach, proponowano mi służbę zawodową, ale ani razu nie zaproponowano mi wstąpienia do WOT .

  2. Ruskij sołdat-FR

   Nie w tym rzecz rotacja przekracza 22% i szybuje w górę. WOT skręca i to wyraźnie w stronę tzw. milicji a nie wojska. Brak stabilności w podoodziałach - ubytek już wyszkolonych wstępnie i to znaczny, kanibalizacja kompanii - składnie z kilku jednej dla utrzymania 80% stanu osobowego i brak stabilnych kierunków szkolenia od OC do specjalsów poprzez piechotę lekką to dzień dzisiejszy WOT. A o tym się mówi i kto to usłyszy ten rezygnuje z podjęcia wysiłku.

  3. marian

   A mnie dziwi taka łatwość zerwania kontraktu. Myślałem, że jak ktoś podpisze np. na 3 lata, to musi to odsłużyć, i tylko sytuacja typu utrata zdrowia ma zwalniać z tej umowy. O szkoleniu się nie wypowiem, bo się na tym nie do końca znam.

 25. Ekspert

  Zamiast partyzantów-rekonstruktorów potrzeba nam nowoczesnej Obrony Cywilnej. To ona sprawdziłaby się najlepiej zarówno w kryzysie jak i na wojnie. A jak ktoś chce być żołnierzem to do wojsk operacyjnych, wolnych etatów nie brakuje.

  1. sża

   100/100

  2. Tropiciel

   Tak tylko ile utrzymanie żołnierza zawodowego kosztuje a ile terytorialsa. Szkoda marnować wyszkolonych żołnierzy na niektóre zadania ... zwyczajnie nas na to nie stać.

  3. Rafał

   Obrona cywilna to nie wojsko, więc absolutnie nie można WOT zastąpić OC, to zupełnie inne zadania. WOT jest w każdym poważnym państwie i stanowi bardzo ważny element jego struktury obronnej. Natomiast nazywanie ochotników z WOT partyzantami- rekonstruktorami świadczy o złej woli. Pełne przeszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata, a oni bardzo często szkolą się jeszcze dodatkowo na własny koszt. To wojsko, które ma olbrzymi potencjał (długo by można o tym pisać), a przy tym jest wielokrotnie tańsze niż zawodowe.

Reklama