Reklama

Siły zbrojne

Plecakowe zestawy zakłócające dla polskich saperów w Afganistanie

Fot. Internet
Fot. Internet

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął procedurę przetargową na 30 plecakowych zestawów zakłócających improwizowane urządzenia wybuchowe (PZZ RC IED). Pierwsze z nich mogą trafić na wyposażenie polskich żołnierzy w Afganistanie za trzy miesiące.Więcej: Afganistan: Kolejne trzy składy amunicji zniszczone przez polskich żołnierzy

Plecakowe zestawy zakłócające mają być wykorzystywane do ochrony sekcji inżynieryjnych, poprzez selektywne zakłócanie wybranych celów podczas przemieszczania się patrolu pieszego. W ten sposób wypełni się lukę sprzętową jaką odczuwali żołnierze oddalający się od pojazdów wyposażonych w pokładowe systemy zakłócające. Byli on wtedy szczególnie narażeni na działanie zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych. Dlatego plecakowy zestaw zawiera silny nadajnik zakłócający, który w sposób ciągły lub tylko w przypadku wykrycia zagrożenia nadaje sygnał zakłócający w zakresie częstotliwości nie mniejszych niż 25 MHz – 2550 MHz (wartości krytyczne) lub 20 MHz – 5825 MHz (wartości pożądane), a więc częstotliwościach jakie są najczęściej wykorzystywane przez nadajniki IED-ów.

Tego typu urządzenia wykorzystują już w Afganistanie, m.in. Amerykanie, Brytyjczycy i Kanadyjczycy.

Inspektorat Uzbrojenia zdecydował się zastosować skróconą procedurę przetargową, uzasadniając to pilną potrzebą operacyjną. Zainteresowani mogą składać propozycje do IU do końca maja. Wybór oferenta nastąpi zaś w drodze licytacji elektronicznej.

Więcej: Afganistan: Pies z patrolu saperskiego wykrył materiał wybuchowy

Wartość kontraktu to co najmniej 400 tysięcy euro. 

(MMT/MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama