Siły zbrojne

PKP Intercity udało się kupić wagony dla wojska

Fot. PKP Intercity
Fot. PKP Intercity

Spółka H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych (FPS) dostarczy PKP Intercity osiem wagonów specjalnych, które służyć będą do przewozu osób, realizowanego na rzecz Sił Zbrojnych RP. Decyzję w tej sprawie ogłoszono 21 lutego br.

Ogłoszenie informacji o udzieleniu zamówienia kończy trzecie już podejście PKP Intercity do zakupu wagonów na potrzeby wojska. Co więcej, była to jedyna oferta która wpłynęła do spółki. 

Jak informuje PKP Intercity, "wykonawca złożył ofertę ważną i podlegającą rozpatrzeniu", która otrzymała maksymalną liczbę punktów (oceniano cenę oraz okres gwarancji i rękojmi) i została uznana za najkorzystniejszą. Warto jednak zaznaczyć, że oferta H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych nie mieści się w kwocie, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia na osiem wagonów. Z informacji dotyczącej otwarcia ofert wynika jasno, że PKP Intercity wskazało bowiem kwotę 82,533 mln złotych brutto. Natomiast zawarta w ofercie cena opiewa na kwotę ponad 104,7 mln złotych brutto.

Do trzech razy sztuka

Ostatecznie PKP Intercity udało się jednak zlecić dostawy sześciu wagonów bezprzedziałowych specjalnych II klasy do przewozu żołnierzy i dwóch wagonów przedziałowych specjalnych II klasy do przewozu konwoju. Jak informowała spółka w SIWZ, muszą one spełniać wszystkie stosowne wymagania krajowe w zakresie eksploatacji każdego z wagonów po sieciach następujących państw: Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia. Wszystkie mają zostać dostarczone do 1 grudnia 2021 roku, przy czym trzy wagony bezprzedziałowe oraz jeden przedziałowy mają zostać przekazane do 1 grudnia 2020 roku.

image
Screen: SIWZ
image
Fot. Screen: SIWZ

Zgodnie z wymaganiami polskiej spółki, razem w wagonach bezprzedziałowych będą min. 432 miejsca siedzące, a w wagonach przedziałowych min. 50 miejsc leżących. W wagonach bezprzedziałowych znajdzie się również przedział dowódcy, pomieszczenie narad i szafka na broń osobistą. Wyposażenie dodatkowe stanowić będą sprzęt audiowizualny i niezależne zasilanie. PKP Intercity wymaga również, by dostarczony sprzęt był w odpowiednich, wskazanych przez zamawiającego kolorach. Przykładowo, poszycia będą ciemnozielone, a dach szary, natomiast na burcie bocznej wagonu umieszczony zostanie napis "WOJSKO POLSKIE".

Komentarze (20)

 1. kamyk

  A czy wi-fi jest w tym wagonie? Bo jak fejsa sprawdzić?

 2. Lukas

  Pociąg pancerny Intercity :)

 3. Polak

  Jestem ciekaw czy w wagonach są toalety dla niepełnosprawnych????

 4. zaraza

  Rząd do ucieczki do Rumunii gotów?!?

 5. As

  Tyle sprzętu w wojsku nie ma a tu geniusz ekonomii wagony pierwszej klasy kupuje do przewozu ludzi z bagażem podręcznym kupuje. No ktoś miał wtyki jak ten od Pendolino.

 6. Aaa

  107 mln zł : 2500 zł (koszt granatnika jednorazowego) 42800 sztuk granatinków

 7. Kombi

  Rosjanie wyrzutnie rakiet pochowali do cywilnych kontenerów, a my będziemy mieli wagony z napisami WP. Nie ma jak szpan!

 8. wsef

  @Bob - Mam wrażenie że nie widzisz to tu się odprawia. Wagon z leżankami ? Do Chin będą jechać na ten poligon ? Bo śmiem twierdzić że podczas ćwiczeń nie będą noclegować w pociągu. Do wożenia na poligon nieco taniej byłoby podpisać umowę z firmą przewozową niż kupować pociąg i go serwisować. Itd, itp. Tu wszystko stoi na głowie. No ale nie wydają swojej kasy to lekką ręką idzie.

 9. lechu

  a okna bedą otwierane? czy lufciki przez które nie da sie wychylic ? fajnie ze malowanie odpowiednie

 10. Agawa

  Nie wiem dlaczego nikt nie zrozumiał celu zakupu pociągu.do ewakuacji polityków i zlota w razie W. Stad wymóg na kraje ościenne! Co do kamuflarzu to u nas zawsze był jako jakiś rodzaj filmowego gadżetu a nie efektywnoścj traktowany. Ruskie wyrzutnie na bialych tirach montują jakich tysiące.. a my baterie obrony wybrzeża na konkretnych stanowiskach lotniska bez DOL... w razie wojny pierwszy atak to gazoport...Krzesiny... Rafinerie...baza czołgów i hałbic.u nas jednostki wojskowe ochraniają emeryci a każda jednostka powinna mieć jeden-4 w przypadku lotnisk systemy poprad a port i krzesiny ochrobe pojazdów zdalnych robitów jak estoński wynalazek.od 1990 roku 29lat mamy ten sam mundur kamizelke gorset lubawypistokety granatyni granatniki.wyglądamy jak biedo armia.ale patrioty i kły sie marzą

 11. Lechu

  A dialog techniczny był?

 12. Bob

  Mam wrażenie iż większość komentujących nie była w armii albo nie zna realiów. PKP wozi żołnierzy najczęściej na poligony/ćwiczenia. I mają do wyboru wagony "bydlęce" z dechami do leżenia i dwojgiem drzwi po obu stronach lub własnie 2 klasę ale "cywilną" z półeczkami i przedziałami. Dlatego pewnie taki pociąg albo dwa są potrzebne i będą używane.

 13. ccc

  Kolejny świetny zakup WP zaraz po samobieżnych kuchniach polowych i stacjonarnych pralniach kontenerowych ... wartość bojowa naszej "armii" wzrasta nieustannie i to mnie cieszy !

 14. Dkskeeiei

  Bezsens. Kolejny.

 15. Rzyt

  Wagony, platformy, jesteśmy gotowi. W sumie szyna wystrzelona z prędkością dźwięku też może sprzęt uszkodzić. Wielką katapulte wybudujemy w pgz, która lokomotywami w armię wroga będzie miotac

 16. Jan

  Dawno temu czytałem o nalocie samolotów RAFu na siedzibę Gestapo gdzieś w Norwegi. Piloci martwili się, czy znajdą właściwy budynek. Okazało się, że był to jedyny budynek w mieście pomalowany w kamuflaż :-) Czy te wagony nie powinny być oznakowane jak inne PKP?

 17. włoszczowa centrana

  Da się ?, wystarczy nie kraść ;)))

 18. say69mat

  Mam wrażenie, biorąc pod uwagę liczne problemy z realizacją procesu modernizacji technicznej SZ RP. Jest to zakup na miarę bezrefleksyjności v/s luksusu v/s zbytku. Ponieważ, w przypadku kryzysu militarnego, taki pociąg jest średnim rozwiązaniem na sposób transportu wojsk w obszarze działań zbrojnych. Chyba, że zakładamy, że nasz potencjalny przeciwnik oszczędzi infrastrukturę kolejową. Aby umożliwić naszym wojskom bezstresowe korzystanie z tego - luksusowego - ze środków transportu.

 19. Olo

  Super, nasi żołnierze będą mieli czym na wojnę jechać. O tym, czy będą mieli czym walczyć, pomyślimy później, jak dojadą. Brawo MON!

 20. Konduktor Marian

  No brawo! Coś się w końcu udało kupić w tym kraju. Jest sukces!