Reklama

Siły zbrojne

Pilot i technik roku Marynarki Wojennej RP

Starszy bosman sztabowy Mirosław Ochtera - kmdr ppor. Czesław Cichy
Starszy bosman sztabowy Mirosław Ochtera - kmdr ppor. Czesław Cichy

Dowódca Grupy Lotniczej Darłowo komandor porucznik Cezary Wiatrak oraz technik pokładowy śmigłowców ratowniczych W-3RM „Anakonda” starszy bosman sztabowy Mirosław Ochtera zostali wyróżnieni tytułem pilota i technika roku w Marynarce Wojennej.Tytuły wręczono w ubiegłą sobotę, w Warszawie, podczas 18. Balu Lotników i Polskiej Obronności organizowanego przez Agencję Lotniczą Altair - wydawcę magazynu „Skrzydlata Polska”.

Komandor porucznik pil. Cezary Wiatrak jest absolwentem dęblińskiej „Szkoły Orląt” (1990r.), studiów dyplomowych na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej. Początkowo po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej trafił do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych. Dwa lata później, we wrześniu 1992 roku, został przeniesiony do lotnictwa Marynarki Wojennej i rozpoczął służbę w 18. Eskadrze Lotnictwa Ratowniczo – Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. We wrześniu 1995 roku został dowódcą klucza w 1. Puckim Dywizjonie Lotniczym, a sześć lat później, w grudniu 2001 roku - zastępcą dowódcy eskadry. W marcu 2004 roku, objął obowiązki szefa sekcji szkoleniowej 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach a od 1 lipca 2004 roku był zastępcą dowódcy eskadry.

7 lutego 2011 roku objął obowiązki dowódcy Grupy Lotniczej Darłowo wchodzącej w skład 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Komandor Cezary Wiatrak jest pilotem śmigłowców ratowniczych W-3RM „Anakonda” oraz śmigłowców transportowych Mi-17, latał również śmigłowcami Mi-2 i Mi-8. W powietrzu spędził 2500 godzin. Za udział w operacji ratowania powodzian w 1997 roku Prezydent RP odznaczył go "Srebrnym Krzyżem Zasługi za Dzielność".

Starszy bosman sztabowy Mirosław Ochtera ma na swoim koncie blisko 29 lat służby wojskowej i ponad 2300 godzin nalotu. W 1978 roku rozpoczął służbę zawodową na stanowisku starszego mechanika w 16. Pułku Lotnictwa Specjalnego, następnie, w 1988 roku, został wyznaczony na stanowisko starszego mechanika klucza eksploatacji samolotów w 7. Pułku Lotnictwa Specjalnego. Od 1989 roku był starszym mechanikiem w 18. Eskadrze Lotnictwa Ratowniczo - Łącznikowego MW. Po sformowaniu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pełnił obowiązki technika pokładowego w 1. Puckim Dywizjonie Lotniczym, 28. Puckiej Eskadrze Lotniczej.

Bosman Mirosław Ochtera latał na samolotach An-2, oraz śmigłowcach Mi-2 i W-3. Obecnie jest technikiem pokładowym śmigłowców ratowniczych W-3RM "Anakonda" w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego. Od 1996 roku posiada również uprawnienia technika - instruktora na tym śmigłowcu. W 2012 roku pełnił 53 dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Trzykrotnie brał udział w akcjach ratowniczych.

kmdr ppor. Czesław Cichy
Reklama

Komentarze

    Reklama