Reklama

Siły zbrojne

Piloci polskich Mi-24 szkolili się na symulatorze w Macedonii

Symulowany lot śmigłowcem Mi-24 / Fot. 56. BLot
Symulowany lot śmigłowcem Mi-24 / Fot. 56. BLot

W ośrodku Elbit Systems Pilot Training Center, mieszczącym się w Petrovec w Macedonii szkolili się piloci śmigłowców Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. 

Ośrodek ten wyposażony jest w zaawansowany symulator FMS (Full Mission Simulator) lotu śmigłowca Mi-24. Symulator umożliwia przećwiczenie w załodze lotów w zwykłych warunkach (VFR), lotów według przyrządów (IFR), lotów w terenie górzystym, w warunkach wysokiego zapylenia, w nocy z wykorzystaniem systemów noktowizyjnych (NVG). Program szkoleń obejmował także symulacje lotów bojowych z wykorzystaniem uzbrojenia artyleryjskiego i rakietowego używanego na naszych śmigłowcach.

image
Fot. 56. BLot

Szkolenie pilotów z Inowrocławia przeprowadzone było w trzech, siedmiodniowych turach i zakończyło się w listopadzie. Piloci w trakcie pobytu w ośrodku w pierwszej części szkolenia zostali zapoznani z infrastrukturą centrum szkolenia, możliwościami symulatora, wykonali loty zapoznawcze w dzień i w nocy. W trakcie zasadniczego szkolenia główny nacisk położono na przećwiczenie sytuacji awaryjnych, w szczególności tych których nie da się imitować w realnym locie. Elementem szkoleń, na który zwracano bardzo dużą uwagę, była prawidłowa współpraca w załodze, odbywającą się według reguł CMR (Crew Managment Rules). 

image
Macedoński Mi-24, fot. Ministerstwo Obrony Macedonii

Dodatkowo polscy piloci mieli możliwość zapoznania się ze, zmodernizowaną dla potrzeb macedońskich, wersją śmigłowca Mi-24 Alexander. Jest ona wyposażona między innymi w głowicę optoelektroniczną, wyświetlacze MFD w kokpicie oraz przezierny wyświetlacz nahełmowy (HUD) .

Reklama

Komentarze (3)

  1. ccc

    To my nawet symulatora swojego do Mi-24 nie mamy ? Te nasze śmigłowce są jak ORP "Ślązak" duże, nieuzbrojone i nie wiadomo do czego mają służyć. Wszystkim wszędzie jakoś opłaca się unowocześniać te latadła tylko nie nam !

  2. kołalsky

    Czy tu się chwalić ?

  3. Dr Fred

    Macedonia ma nowocześniejsze śmigłowce od Polski. Co za wstyd...

Reklama