Siły zbrojne

Piloci polskich Mi-24 szkolili się na symulatorze w Macedonii

Symulowany lot śmigłowcem Mi-24 / Fot. 56. BLot
Symulowany lot śmigłowcem Mi-24 / Fot. 56. BLot

W ośrodku Elbit Systems Pilot Training Center, mieszczącym się w Petrovec w Macedonii szkolili się piloci śmigłowców Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. 

Ośrodek ten wyposażony jest w zaawansowany symulator FMS (Full Mission Simulator) lotu śmigłowca Mi-24. Symulator umożliwia przećwiczenie w załodze lotów w zwykłych warunkach (VFR), lotów według przyrządów (IFR), lotów w terenie górzystym, w warunkach wysokiego zapylenia, w nocy z wykorzystaniem systemów noktowizyjnych (NVG). Program szkoleń obejmował także symulacje lotów bojowych z wykorzystaniem uzbrojenia artyleryjskiego i rakietowego używanego na naszych śmigłowcach.

image
Fot. 56. BLot

Szkolenie pilotów z Inowrocławia przeprowadzone było w trzech, siedmiodniowych turach i zakończyło się w listopadzie. Piloci w trakcie pobytu w ośrodku w pierwszej części szkolenia zostali zapoznani z infrastrukturą centrum szkolenia, możliwościami symulatora, wykonali loty zapoznawcze w dzień i w nocy. W trakcie zasadniczego szkolenia główny nacisk położono na przećwiczenie sytuacji awaryjnych, w szczególności tych których nie da się imitować w realnym locie. Elementem szkoleń, na który zwracano bardzo dużą uwagę, była prawidłowa współpraca w załodze, odbywającą się według reguł CMR (Crew Managment Rules). 

image
Macedoński Mi-24, fot. Ministerstwo Obrony Macedonii

Dodatkowo polscy piloci mieli możliwość zapoznania się ze, zmodernizowaną dla potrzeb macedońskich, wersją śmigłowca Mi-24 Alexander. Jest ona wyposażona między innymi w głowicę optoelektroniczną, wyświetlacze MFD w kokpicie oraz przezierny wyświetlacz nahełmowy (HUD) .

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.