Reklama

Siły zbrojne

Piloci ćwiczą ratownictwo wodne

Fot: st. chor. Adam Roik/Combat Camera DOSZ
Fot: st. chor. Adam Roik/Combat Camera DOSZ

Załoga śmigłowca z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratunkowej prowadziła szkolenie dla myśliwców MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Celem ćwiczenia prowadzonego nad Zalewem Zegrzyńskim było rozwijanie umiejętności przeżycia pilota w środowisku wodnym.

W piątek, 19 sierpnia br. nad Zalewem Zegrzyńskim 2. Grupa Poszukiwawczo-Ratunkowa ćwiczyła razem z pilotami MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego podbieranie pilota do śmigłowca ratunkowego.

Jak informuje Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych RP, załoga śmigłowca PZL W-3RL Sokół ćwiczyła z pilotami MiGów scenariusz pobierania ich z akwenu wodnego po katapultowaniu. Przeszkolonych zostało 9 pilotów, którzy po instruktażu teoretycznym, w praktyce przećwiczyli współdziałanie z grupa ratunkową. 

Piloci zostali poinstruowani jak mają się zachować, jak oddychać, na co mają zwrócić uwagę itd. Aby ćwiczenie było jak najbardziej wiarygodne piloci z małej wysokości wyskakiwali ze śmigłowca a następnie byli na jego pokład pobierani przez ratownika.

Umiejętność przeżycia pilota w odosobnieniu w środowisku wodnym jest jednym z najważniejszych elementów jego wyszkolenia.

Ćwiczenia były zabezpieczane przez dwie łodzie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Legionowa.

Reklama

Komentarze

    Reklama