Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy sukces nowej zmiany

Żołnierze XII zmiany odnieśli pierwszy sukces operacyjny - fot. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych
Żołnierze XII zmiany odnieśli pierwszy sukces operacyjny - fot. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Skład broni, amunicji, granatów, zapalników i komponentów do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych odkryli i zlikwidowali żołnierze XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.Skład ten został zlokalizowany i zlikwidowany przez żołnierzy zgrupowania bojowego XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w dniu 18 października 2012 roku na północny - zachód od bazy Ghazni, w rejonie zabudowań gospodarczych. Wykonanie zadania dowódca zgrupowania bojowego, podpułkownik Sławomir Kocanowski powierzył żołnierzom z 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich ze Stargardu Szczecińskiego.

O świcie, pluton zmotoryzowany dowodzony przez podporucznika Daniela Grabowskiego wraz z saperami wyruszył w nakazany rejon. „ Dzięki zaangażowaniu saperów z drużyny rozminowania pod dowództwem starszego kaprala Tomasza Kamińskiego żołnierze odkryli w ogrodzie kilka zakopanych pojemników, w których znajdowała się broń wraz z amunicją, granaty, zapalniki do moździerzy i rakiet, środki łączności, komponenty składowe do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych i min kierunkowych”- relacjonuje zastępca dowódcy kompanii kapitan Maciej Paul.


Ciekawym znaleziskiem okazały się z pozoru niewinne zeszyty z odręcznie napisanymi instrukcjami produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz zasad strzelania z moździerzy i dział bezodrzutowych. Część materiałów niebezpiecznych została przez saperów zdetonowana na miejscu, pozostałe rzeczy żołnierze patrolu przywieźli do bazy Ghazni w celu dalszej analizy przez Zespół Rozpoznania Środków Walki z 1 pułku saperów z Brzegu.


Satysfakcji z działania podwładnych nie krył dowódca kompanii kapitan Daniel Pawlak. „Wielomiesięczne szkolenie na poligonie w kraju przyniosło efekty. Moi podwładni sprawnie i co najważniejsze bezpiecznie wykonali postawione przed nimi zadanie”- ocenił działanie swoich Ułanów kapitan Pawlak.


Pełniący obowiązki dowódcy XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie generał brygady Bogdan Tworkowski wraz z generałem brygady Andrzejem Tuzem, dowódcą XII zmiany PKW, docenili sukces stargardzkich żołnierzy. Obydwaj generałowie podziękowali wszystkim żołnierzom patrolu za skuteczne działanie mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w prowincji.


Ale to nie jedyny sukces żołnierzy pełniach służbę w Afganistanie. Żołnierze ze zgrupowania Wojsk Specjalnych we wczesnych godzinach rannych (19 października br.), wspólnie z afgańskimi żołnierzami przeprowadzili akcję w wyniku której zlikwidowany został kolejny skład uzbrojenia w prowincji Ghazni. Dzięki informacjom wywiadowczym żołnierze zgrupowania Wojsk Specjalnych odkryli, a następnie zniszczyli między innymi: pociski do granatników przeciwpancernych, improwizowane urządzenia wybuchowe oraz lont detonujący.


 


XII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie składa się z około 1800 żołnierzy i pracowników wojska. Dowódcą kontyngentu jest generał brygady Andrzej Tuz, w kraju etatowy dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała broni Józefa Hallera ze Szczecina. To właśnie żołnierze z tej jednostki, zwanej również „Błękitną Brygadą” tworzą kolejną XII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu. Oprócz nich służbę w Afganistanie pełnią również żołnierze z innych instytucji i jednostek Wojska Polskiego.


kpt. Błaszczak, Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Reklama

Komentarze

    Reklama