Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy rosyjski patrolowiec typu Ocean zwodowany

Zwodowano pierwszy okręt patrolowy dla rosyjskich służb wewnętrznych FSB – fot. ОАО Зеленодольский завод имени А.М. Горького
Zwodowano pierwszy okręt patrolowy dla rosyjskich służb wewnętrznych FSB – fot. ОАО Зеленодольский завод имени А.М. Горького

Stocznia w Zielonodolsku im A.M.Gorkiego zwodowała pierwszy okręt patrolowy projektu 22100 „Ocean”.

Uroczystość miała miejsce 21 maja br. w stoczni w Zielonodolsku, która jest obecnie częścią koncernu JSC „Ak Bars”. Docelowym użytkownikiem okrętów typu Ocean ma być Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji FSB (następca KGB) i są to pierwsze jednostki pływające specjalnie zaprojektowane dla potrzeb tych służb. Mają one zastąpić obecnie wykorzystywane okręty projektu 97P i 11351.

Głównym zadaniem Oceanów ma być ochrona morskich granic Rosji i jej wyłącznej strefy ekonomicznej. Mają być to również jednostki uczestniczące w operacjach nadzoru rybołówstwa, poszukiwawczo - ratowniczych oraz pożarniczych. Bardzo dużo uwagi poświęcono przygotowaniu Oceanów do prowadzenia operacji specjalnych, zwalczania terroryzmu i piractwa, przeciwdziałania przemytowi i nielegalnej imigracji.

Decyzja o budowie patrolowców projektu 22100 została podjęta już w 2009 r., ale prace projektowe i konstrukcyjne nad nowym patrolowcem rozpoczęły się w 2011 r. Projekt opracowało biuro konstrukcyjne CMKB Ałmaz w Sankt Petersburgu. Ostatecznie zbudowano pełnomorski okręt o wyporności 2700 ton o niewielkiej prędkości maksymalnej – 20 w. W tym przypadku szybkość reagowania mają zapewnić szybkie łodzie interwencyjne oraz śmigłowiec Ka-27 (dla którego zbudowano lądowisko i hangar). Dodatkowo ma to być okręt ekonomiczny w wykorzystaniu. Jego zasięg to 12 000 Mm, natomiast autonomiczność to aż 60 dni.

Jak na razie wiadomo jedynie, że jego uzbrojeniem głównym będzie dziobowa armata AK-176 kalibru 76 mm oraz kilka karabinów maszynowych.

Reklama

Komentarze (3)

 1. max

  ruscy powinni plywac na tratwach ......

  1. pinokio

   tratwy zostawili nam.

 2. BACAs

  "Docelowym użytkownikiem okrętów typu Ocean ma być Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji FSB (następca KGB)"; "Bardzo dużo uwagi poświęcono przygotowaniu Oceanów do prowadzenia operacji specjalnych, zwalczania terroryzmu i piractwa, przeciwdziałania przemytowi i nielegalnej imigracji." - TO TERAZ KGB BEDZIE PILNOWALU RYBAKOW? CHYBA PRZY GRANICACH USA I INNYCH PANSTW NA KONCU SWIATA, GLOWNIE WYBRZEZY KUBY, WENEZUELI, SYRII etc. etc. etc. Napiszcie ze to okrety rozpoznania i zaklocania elektromagnetycznego innych panstw i jednostek.

 3. Orlow

  Piękny, tylko to malowanie jakieś takie nie bialo- czerwone. Jestem za tym by zorganizować ogólnonarodową sciepę naq zakup dla naszej marynarki kilku gawronów. Za komuny Gustlik i Janek z psem dostali czołg od narodu to czemu dziś marynarka nie miała by dostac okrętu od narodu?

Reklama