Siły zbrojne

Pierwszy rosyjski patrolowiec typu Ocean zwodowany

Zwodowano pierwszy okręt patrolowy dla rosyjskich służb wewnętrznych FSB – fot. ОАО Зеленодольский завод имени А.М. Горького
Zwodowano pierwszy okręt patrolowy dla rosyjskich służb wewnętrznych FSB – fot. ОАО Зеленодольский завод имени А.М. Горького

Stocznia w Zielonodolsku im A.M.Gorkiego zwodowała pierwszy okręt patrolowy projektu 22100 „Ocean”.

Uroczystość miała miejsce 21 maja br. w stoczni w Zielonodolsku, która jest obecnie częścią koncernu JSC „Ak Bars”. Docelowym użytkownikiem okrętów typu Ocean ma być Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji FSB (następca KGB) i są to pierwsze jednostki pływające specjalnie zaprojektowane dla potrzeb tych służb. Mają one zastąpić obecnie wykorzystywane okręty projektu 97P i 11351.

Głównym zadaniem Oceanów ma być ochrona morskich granic Rosji i jej wyłącznej strefy ekonomicznej. Mają być to również jednostki uczestniczące w operacjach nadzoru rybołówstwa, poszukiwawczo - ratowniczych oraz pożarniczych. Bardzo dużo uwagi poświęcono przygotowaniu Oceanów do prowadzenia operacji specjalnych, zwalczania terroryzmu i piractwa, przeciwdziałania przemytowi i nielegalnej imigracji.

Decyzja o budowie patrolowców projektu 22100 została podjęta już w 2009 r., ale prace projektowe i konstrukcyjne nad nowym patrolowcem rozpoczęły się w 2011 r. Projekt opracowało biuro konstrukcyjne CMKB Ałmaz w Sankt Petersburgu. Ostatecznie zbudowano pełnomorski okręt o wyporności 2700 ton o niewielkiej prędkości maksymalnej – 20 w. W tym przypadku szybkość reagowania mają zapewnić szybkie łodzie interwencyjne oraz śmigłowiec Ka-27 (dla którego zbudowano lądowisko i hangar). Dodatkowo ma to być okręt ekonomiczny w wykorzystaniu. Jego zasięg to 12 000 Mm, natomiast autonomiczność to aż 60 dni.

Jak na razie wiadomo jedynie, że jego uzbrojeniem głównym będzie dziobowa armata AK-176 kalibru 76 mm oraz kilka karabinów maszynowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.