Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy rejs lotniskowca USS „Gerald R. Ford”

Nowy lotniskowiec amerykański USS „Gerald R. Ford” odbył swój pierwszy „rejs” po rzece James River – fot. HII
Nowy lotniskowiec amerykański USS „Gerald R. Ford” odbył swój pierwszy „rejs” po rzece James River – fot. HII

Lotniskowiec nowej generacji USS „Gerald R. Ford” (CVN 78) z napędem atomowym odbył swój pierwszy rejs.  

Nie była to jeszcze misja bojowa tego okrętu, ale przesunięcie go na odległość ok. 1 Mm za pomocą 6 holowników po rzece James River na inne miejsce w stoczni Huntington Ingalls Industries (należącej do korporacji stoczniowej Newport News Shipbuilding). Lotniskowiec stoi teraz przy tzw. Pier 3 (nabrzeżu 3), gdzie przez następne 28 miesięcy będzie wyposażany i testowany.

Jest to ważny moment dla amerykańskiej marynarki, ponieważ sygnalizuje zbliżający się koniec trudnej budowy nowej jednostki. Okręt jest już bowiem w dużej części wyposażony (szczególnie jeżeli chodzi o część socjalną dla prawie pięciotysięcznej załogi) i zamontowano na nim dużą część wyposażenia pokładowego (radary z antenami ścianowymi i katapulty), które będą już tylko sprawdzane.

USS „Gerald R. Ford” to pierwszy lotniskowiec nowego typu o wyporności ok. 100 000 ton, którego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2009 r. i ma się zakończyć w 2016 r. Wcześniej stał on w suchym doku nr 12 (Dry Dock 12), który teraz został zwolniony dla innych jednostek.

Reklama

Komentarze

    Reklama