Siły zbrojne

Pierwszy raz w historii kobiety ukończyły szkolenie spadochronowe w Pakistanie

Pierwsze kobiety w Pakistanie otrzymały odznakę spadochronową – fot. www.nation.com.pk
Pierwsze kobiety w Pakistanie otrzymały odznakę spadochronową – fot. www.nation.com.pk

Pierwszy pakistański, kobiecy pododdział spadochronowy zakończył 14 lipca br. szkolenie spadochronowe i po wykonaniu skoku ze śmigłowca Mi-17, 24 panie otrzymały odznakę skoczka spadochronowego. W ten sposób przełamano następną barierę na drodze do pełnego równouprawnienia w Pakistanie.Nie wiadomo na ile jest to sygnał przemian zachodzących w Pakistanie, a na ile propaganda, jednak informacje o wyszkolonych spadochroniarkach przekazano we wszystkich mediach i oficjalnie uznano ją jako bardzo ważną.

Rosja: pierwsze absolwentki szkoły spadochroniarzy. Kobiety przeszły niezwykle twardą selekcję

Tymczasem Pakistan to nadal kraj, w którym 40% dorosłych kobiet nie umie pisać i czytać, oraz gdzie przemoc i gwałty w stosunku do kobiet są nadal na porządku dziennym. Zmiany jednak postępują i to systematycznie. W 2006 roku pierwszym przełomem było dopuszczenie pań do szkolenia lotniczego na samolotach myśliwskich.

Więcej: Pierwszy europejski członek NATO z obowiązkową służbą wojskową dla kobiet

Wszystkie żołnierki z oddziału spadochronowego, które dopuszczono do skoku 14 lipca br. przeszły wcześniej trzytygodniowe intensywne szkolenie technik lądowania i walki w ośrodku treningowym wojsk powietrzno- desantowych w Peshawar.

(MD)

 

Komentarze