Siły zbrojne

Pierwszy raz Su-27 i C-295 lądują na drodze [WIDEO]

Fot. mod.gov.kz
Fot. mod.gov.kz

Samoloty transportowe i myśliwskie sił zbrojnych Kazachstanu, jak informuje tamtejsze ministerstwo obrony, po raz pierwszy w historii ćwiczyły lądowanie i start z drogowego odcinka lotniskowego. Był to element sprawdzenia gotowości bojowej w ramach manewrów „Ałtyn Dżebe” (Złota Strzała).

Ćwiczenie odbyło się 9 kwietnia na odcinku autostrady w obwodzie mangystauskim, w południowo-zachodniej części Kazachstanu. Brak jest szczegółowych informacji, jednak najprawdopodobniej wykorzystano fragment trasy E40, która prowadzi z Europy do Chin.

W działaniach brały udział dwa samoloty: myśliwiec Su-27UB oraz transportowa maszyna Airbus C-295. W pierwszej części ćwiczenia najpierw Su-27UB a potem C-295M wykonały przyziemienie i natychmiastowy start bez zatrzymywania się na drodze.

 

W drugiej fazie transportowy samolot C-295M wylądował, dokonał kołowania na stanowisko obsługi rozmieszczonej przy drodze i ponownie wystartował. Maszyna ta jest jednym z 9 samolotów, jakich 8 zamówiono w 2012 roku a dziewiąty zakontraktowano w 2019 roku. Samoloty tego typu znajdują się również na wyposażeniu polskich sił zbrojnych. Jest to taktyczny samolot transportowy o masie startowej 23 ton, mogący zabrać do 9 ton ładunku.

Reklama
Reklama

Komentarze