Siły zbrojne

Pierwszy okręt typu America jest już gotowy

Okręt USS „America” przeszedł z powodzeniem wszystkie testy i jest gotowy do wprowadzenia do służby w amerykańskiej marynarce – fot. US Navy
Okręt USS „America” przeszedł z powodzeniem wszystkie testy i jest gotowy do wprowadzenia do służby w amerykańskiej marynarce – fot. US Navy

Nowy okręt desantowo – śmigłowcowy przeszedł z powodzeniem testy dopuszczające go do działalności bojowej. 

Próby morskie USS „America” (LHA 6) były prowadzone u wybrzeży stanu Missisipi, ponieważ okręt był budowany przez stocznię Huntington Ingalls Industries w Pacagoula. Obecnie już nic nie stoi na przeszkodzie by wprowadzić tąjednostkę do służby w amerykańskiej marynarce.

Jest to ważne wydarzenie, ponieważ USS „America” jest pierwszą jednostką śmigłowcowo - desantową nowego typu. W sumie ma powstać siedem takich okrętów, które w przyszłości mają zastąpić desantowce typu Tarawa.

Prace były o tyle ułatwione, że przybudowie USS „America” oparto się na już sprawdzonym projekciedesantowca USS „Makin Island” (LHD 8) - ósmego i ostatniego wyprodukowanego okrętu typu Wasp (wprowadzonego do służby w 2009 r). Na starszej i nowej jednostce zainstalowano np. taki sam system napędowy z turbinami gazowymi LM 2500 i taki sam system zasilania elektrycznego.

USS „America”to okręt o długości 257,3 m, szerokości 32,3 m i wyporności pełnej 45700 ton. Jednostka ta może przenosić do 13 samolotów F-35, do 12 samolotów MV-22 Osprey i śmigłowce (w tym CH-53K, AH-1Z lub MH-60S). Załogę stanowi 1059 osób, z czego 65 to oficerowie. Na pokładzie jest dodatkowo miejsce na zabranie 1700 żołnierzy Piechoty Morskiej. Nie jest to jednak okręt - dok, a więc nie może przewozić małych jednostek desantowych takich jak np. LCAC. Podobnie zbudowana będzie druga jednostka tego typu –USS „Tripoli” (LHA 7), którego wprowadzenie jest planowane na 2018 r. Dopiero pięć ostatnich jednostek w serii będą miały dok, zgodnie z sugestiami ze strony Marines.

Komentarze (1)

  1. mmx

    Jest moc!