Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy niemiecki Grizzly gotów do lotu (Video)

Fot. Airbus
Fot. Airbus

Na lotnisku przy zakładach montażowych Airbus Defence and Space w Sewilli rozpoczęły się testy pierwszego samolotu transportowego A400M zamówionego przez Berlin, noszącego nieoficjalną nazwę Grizzly. Maszyna o numerze MSN18 ma zostać dostarczona do Niemiec w listopadzie bieżącego roku.

Płatowiec został już zmontowany i przygotowany do lotów testowych. 28 września przeprowadzono pierwszą próbę uruchomienia wszystkich czterech silników Europrop TP400. Każdy z nich osiąga moc 11 tys. koni mechanicznych. Oznacza to, iż napęd A400M posiada moc niemal ośmiokrotnie większą niż maszyny transportowe Transall C-160, których mocno wyeksploatowaną flotę mają w niemieckim lotnictwie zastąpić nowe Airbusy.

Dzięki znacznie większej mocy i nowoczesnej konstrukcji A400M może nie tylko przenieść dwukrotnie większy ładunek niż C-160, ale też osiąga o 300km/h wyższą prędkość i niemal dwukrotnie większy zasięg. Przy tym jest w stanie lądować na krótkich lub nieprzygotowanych pasach startowych, w rejonie działań wojennych czy prowadzonych misji humanitarnych. W niemieckim lotnictwie znajdzie się prawdopodobnie około 40 maszyn typu A400M, czyli o 13 mniej niż wynika ze złożonych w Airbus zamówień. Pierwsza trafi do odbiorcy w listopadzie 2014 roku a kolejne dwa transportowce są już w budowie. Niemcy są czwartym po Francji, Turcji i Wielkiej Brytanii odbiorcą samolotów A400M. 

Reklama

Komentarze (8)

 1. Alex

  Chcialbym zeby nasza armia bardziej sie postarala i kupila. To sa dobre transportowce i moga sluzyc jako tankowce, ale nie dla naszych F-16. Pozbyli bysmy sie tych starych C-130 i tych nieszczesnych CASA do ktorych nic nie mozna zapakowac

 2. gość

  Propaganda głosi, że Niemcy nie są zdolne do prowadzenia jakichkolwiek działań wojskowych ponieważ ich armia jest w głębokiej stagnacji. Lecz prawda jest taka, że są oni przygotowani na każdą ewentualność oraz na natychmiastowe rozpoczęcie operacji wojskowych z użyciem najnowszego i najnowocześniejszego sprzętu.

 3. GLW

  Ten artykuł zadaje kłam wszystkim doniesieniom jakoby niemiecka armia była słaba, niedozbrojona i mocno niedofinansowana.

 4. olo

  A kiedy my ?

  1. Propaganda

   Jak polska armie bedzie w tak "zlym stanie" jak niemiecka, heh :)

 5. w

  Jaki jest koszt jednego samolotu w pakiecie niemieckim? I przy okazji ile kosztuja dwa c-130?

  1. Air bus

   Tego nie wie nikt, ale 13 jest na sprzedaz i pewnie cena nie bedzie wygorowana - jakies 200 milionow $ za sztuke! Zreszta, zalezy co sie chce, czy tylko sam platowiec czy tez caly pakiet na lata, wtedy cena jeszcze duuuzo wieksza! C-130J Super Heerk kosztuje, dla zagranicznych odbiorcow, 120-150 milionow $!

 6. uwa

  A kiedy trafią do Polskich Sił Powietrznych zastępując przestarzałe samoloty C-130? A tak na marginesie po co nam flota tankowców skoro można każdego A400M w krótkim czasie zrobić latającym tankowcem. Pytanie tylko jakie przewody tankujące posiada na wyposażeniu.

  1. atak

   Wtedy kiedy w Niemczech uznają je za przestarzałe... może nawet przywiozą na lawetach.

 7. Laik

  A może kulilibyśmy z Czechami An 70 od Ukrainy - na pewno będą dużo tańsze. Opłaciłoby się?

 8. j_a

  I po co on Niemiaszkom potrzebny? Będzie latał do pierwszego remontu a potem skończy jak większość ich sprzętu...

Reklama