Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy lot irackiego myśliwca F-16

Oblot pierwszego samolotu F-16, przeznaczonego dla irackich sił powietrznych. Fot. Liz Kaszynski/Lockheed Martin.
Oblot pierwszego samolotu F-16, przeznaczonego dla irackich sił powietrznych. Fot. Liz Kaszynski/Lockheed Martin.

Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu pierwszego lotu samolotu wielozadaniowego F-16, przeznaczonego dla sił powietrznych Iraku.

Oblatany samolot jest pierwszym z serii 36 myśliwców typu F-16C/D Block 52, które trafią do irackich sił powietrznych. Według informacji Lockheed Martina, złożone zamówienia na samoloty F-16 pozwolą utrzymać ich produkcję co najmniej do 2017 roku, a maszyny wszystkich wersji podlegać będą głębokiej modernizacji.

W chwili obecnej siły powietrzne Iraku nie posiadają naddźwiękowych samolotów bojowych. Według doniesień agencyjnych, dostawy samolotów F-16C/D do Iraku mogą się rozpocząć jeszcze we wrześniu 2014 roku. Będą one nosić lokalne oznaczenie F-16IQ. Nie są wykluczone także dalsze zakupy samolotów wielozadaniowych tego typu przez Irak. Wcześniejsze informacje mówiły o zamiarze pozyskania przez irackie władze nawet 96 myśliwców F-16.

(JP)

Reklama

Komentarze (2)

 1. PJP

  Ciekawe jak będą użytkować tak delikatny samolot, który może latać z idealnych lotnisk. Iran zbombi 2 lotniska i po irackim lotnictwie:-)?

  1. Igor Sokołowski

   kolejny oszołom . z delikatnych lotnisk? Izrael użytkuje duza ilosc F-16 tak samo pakistan czy indonezja i uwazasz ze maja tam idealne lotniska wolne od pyłów i zanieczyszczen? szczegolnie w warunkach pustynnych w izraelu i pakistanie? F-16 to platforma wielozadaniowa ktora jest zdolna do realizacji szerokiego spektrum dzialania w każdych warunkach niewazne czy to umiarkowany klimat polski czy surowe pustynie iraku. druga sprawa to operowanie F-16 z tego kartofliska w Szawlach na litwie . tam lotnisko jest w bardzo zlym stanie a mimo to F-16 z norwegi czy dani operuja z niego . To ze F-16 musi miec idealne warunki to mit i bujda ktora po czesci wyszla od naszych niedouczonych politykow .

 2. Oj

  Super sprzęt !!! dla krajów III świata...........

  1. aurel

   żebyś ośle wiedział o czym piszesz...czy Izrael,Turcja,Tajwan to kraje trzeciego świata ? Twoja Rosja nawet i mentalnie tak..ale one nie

Reklama