Siły zbrojne

Pierwszy lot irackiego myśliwca F-16

Oblot pierwszego samolotu F-16, przeznaczonego dla irackich sił powietrznych. Fot. Liz Kaszynski/Lockheed Martin.
Oblot pierwszego samolotu F-16, przeznaczonego dla irackich sił powietrznych. Fot. Liz Kaszynski/Lockheed Martin.

Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu pierwszego lotu samolotu wielozadaniowego F-16, przeznaczonego dla sił powietrznych Iraku.

Oblatany samolot jest pierwszym z serii 36 myśliwców typu F-16C/D Block 52, które trafią do irackich sił powietrznych. Według informacji Lockheed Martina, złożone zamówienia na samoloty F-16 pozwolą utrzymać ich produkcję co najmniej do 2017 roku, a maszyny wszystkich wersji podlegać będą głębokiej modernizacji.

W chwili obecnej siły powietrzne Iraku nie posiadają naddźwiękowych samolotów bojowych. Według doniesień agencyjnych, dostawy samolotów F-16C/D do Iraku mogą się rozpocząć jeszcze we wrześniu 2014 roku. Będą one nosić lokalne oznaczenie F-16IQ. Nie są wykluczone także dalsze zakupy samolotów wielozadaniowych tego typu przez Irak. Wcześniejsze informacje mówiły o zamiarze pozyskania przez irackie władze nawet 96 myśliwców F-16.

(JP)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.