Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy lot brazylijskiego transportowca KC-390 [Video]

Fot. Embraer
Fot. Embraer

Brazylijski koncern Embraer przeprowadził publiczny oblot samolotu transportowo-tankującego typu KC-390. Jest to największa maszyna wojskowa opracowana i wyprodukowana przez przemysł tego kraju. KC-390 ma stać się podstawowym samolotem transportowym brazylijskiego lotnictwa. 

Maszyna wystartowała do pierwszego lotu z lotniska przy zakładach Embraera w São José dos Campos i pozostawała w powietrzu przez 85 minut. W tym czasie czteroosobowa załoga przeprowadziła testy własności aerodynamicznych, układu napędowego i systemów pokładowych. Samolot posiada nowoczesną awionikę cyfrową i system sterowania fly-by-wire.

KC-390 to średni, dwusilnikowy górnopłat o konstrukcji metalowo-kompozytowej, przeznaczony do wykonywania zadań transportu lotniczego, tankowania w powietrzu, ale też misji ratowniczych czy pożarniczych. Maszyna ma być zdolna do zabrania 23,5 ton ładunku. Jej napęd stanowią silniki turbowentylatorowe International Aero Engines V2500-E5, stosowane m. in. w samolocie Airbus-321-200. KC-390 ma osiągać prędkość maksymalną 850 km/h i zasięg ponad 6 tys. km bez wykorzystywania instalacji do tankowania w locie.

Pierwszy lot próbny nowego transportowca miał odbyć się jeszcze w 2014 roku, ale został nieznacznie opóźniony. Od 2016 spodziewane jest wejście do służby w brazylijskim lotnictwie pierwszych egzemplarzy seryjnych. Zakontraktowano już 28 samolotów dla Brazylii i kolejnych 32 maszyn przeznaczonych dla sił powietrznych sześciu innych krajów, wśród których znalazły się Czechy oraz Portugalia.  

Samolot KC-390 był opisywany na Defence24.pl.

Komentarze (2)

 1. Tyberios

  Wizualnie to wydaje się nieduży, wręcz taki "pocket" a potrafi ponieść więcej niż C-130 towaru.

  1. NATOwnik

   Nie wydaje sie tylko jest malutki! Wiecej od Herca podniesie, ale juz Super Hercules ma max. 21600kg udzwigu a ten KC-390 tylko 19000kg. Zasieg z 18 ton to 5200km dla CH-130J-30 i 2700km dla KC-390 z takim samym ladunkiem! Jedyna przewaga to wyzsza predkosc przelotowa i podobno nizsza cena, ale to jest na te chwile czysta spekulacja i zobaczymy jak zacznie byc sprzedawany! Interesujaca maszyna(bardziej od Embraera) jest za to Kawasaki C-2, ktory jest odpowiednikiem A400M, tylko z silnikami odrzutowymi. Wyzsza predkosc przelotowa i dzieki niej (dwa silniki spalaja mniej wiecej tyle co cztery smigla Atlasa) wiekszy zasieg to jego atuty. Zobaczymy jaka cena dla tego japonskiego "baby C17" bedzie!

 2. Alf

  Śliczny... Brazylia ma ambicje których w Polsce brakuje... 30 lat temu Brazylia była do tyłu w porównaniu do nas strasznie.... dzisiaj jest odwrotnie...

  1. 722

   Dzisiaj Brazylia dalej jest do tyłu jeśli chodzi o poziom życia, a co do samolotu to trudno konkurować z dużym krajem, który ma ponad cztery razy większe PKB i prawie 200 mln ludności. Nas nie stać na tak ambitne projekty.