Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy F-35B skreślony ze stanu USMC

Fot. www.f35.com
Fot. www.f35.com

Korpus Piechoty Morskiej USA poinformował o oficjalnym wykreśleniu ze stanu pierwszego samolotu F-35B - egzemplarza, który zapalił się w locie w 2016 r.

O skreśleniu maszyny ze stanu wyposażenia USMC zadecydowały względy finansowe. F-35B z Marine Fighter Attack Training Squadron 501 (VMFAT-501) zapalił się w locie w listopadzie 2016 roku, w pobliżu Beaufort w Karolinie Południowej, pilotowi udało się pomyślnie wylądować mimo ognia w luku uzbrojenia. Wypadek zakwalifikowano jako Typ A, co oznacza, że poniesione straty przekroczyły kwotę 2 mln USD. Ostatecznie zniszczenia konstrukcji samolotu były prawdopodobnie na tyle poważne, że jego naprawa stała się nieopłacalna.

Wobec powyższego USMC zadecydował o wykreśleniu samolotu ze stanu wyposażenia, obecnie nie jest jeszcze wiadomo, czy F-35B zostanie wykorzystany w roli pomocy technicznej przy szkoleniu obsługi naziemnej, czy też - po usunięciu wyposażenia "wrażliwego" - trafi do muzeum.

Przyczyną pożaru, do jakiego doszło w listopadzie 2016 r., był wadliwy wspornik, dotykający przewodów elektrycznych położonych w bliskości przewodów hydraulicznych. W wyniku spięcia elektrycznego doszło do zapalenia płynu hydraulicznego.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Davien

  No rafałku dawno tak się nie usmiałem:)) O wybudowaniu 300 F-35 pisał nawet defence 24, ale jak czytasz wyłacznie Sputnika.... Co do pieniędzy to pisali tu na forum o decyzji Kongresu USA ale jak zwykle nikt ci nei przeczytał tego:) Rafał wyjasnij mi jedna rzecz: Jakim cudem program Su-57 który wystartował 2 lata przed programem ATF czyli Raptora do tej pory nie może sie zakończyc a Raptory juz od dawna sa w słuzbie?

 2. Rafal

  Davien podobno sie znalazly pieniadze? Znowu jakies twoje fantastyczne nie sprawdzone zrodla, czyli twoje bajki to wciskasz. I co z tego, ze US ma tyle F-35 skoro to dalej latajace wydmuszki daleko odbiegajace od tego czym mail byc F-35

 3. BUC czyli Bardzo Uczciwy Człowiek

  \"Przyczyną pożaru, do jakiego doszło w listopadzie 2016 r., był wadliwy wspornik, dotykający przewodów elektrycznych położonych w bliskości przewodów hydraulicznych.\" Jak to przeczytałem, to aż mi się przypomniała historia niemieckiego bombowca He 177 Greif, w którym tak beznadziejnie zaprojektowano gondole silnikowe, że silniki tej maszyny potrafiły same z siebie zapalić się w locie i ta przypadłość zaowocowała nadaniem tej maszynie przydomka Reichsfeuerzeug (zapalniczka Rzeszy).

 4. Bartek

  Brać i nie zadawć pytań.

 5. Sternik

  Dajcie go nam. W Jelonce raz-dwa przywrócimy go do sprawności.

 6. MiP

  To może amerykanie oddadzą nam ten samolot za darmo,wstawi się ten samolot na lawetę i będzie co pokazać na paradzie

 7. Davien

  Do GTS, parę sprostowań: Wszystkie F-35 moga dostać oprogramowanie 3f/4 zalezy to jedynie od środków finansowych. jedynie 108 pierwszych z 300wyprodukowanych do tej pory miało nie byc modernizowanych do tego standardu ale podobno kasa sie znalazła i tez będa doprowadzone do 3F/4 Tu wycofano egzemplarz który już na samym poczatku zakwalifikowano jako poważnie uszkodzony, USA ma juz tyle F-35 że uznali że nie będą sie bawic w naprawę i maszyna posłuzy w innej roli niz latającego samolotu.

 8. Gts

  Pewnie, samolotow z najstarszych partii w ogole nie oplaca sie utrzymywac za wszelka cene. To sa praktyczbie prototypy a prawdziwa seryjna produkcja zaczyna sie w 2019-2020r bo doszla jeszcze zmiana dostawcy DAS z NG na Raytheona... do tego najstarsze samoloty nie moga dostac oprograkowajia wyzszego od 3f wiec po co. Lepiej ostro wykorzystywac je do treningu a potem dokupic nowe w nowej konfiguracji i po poprawkach.

 9. zdziw

  A niepalnego płynu hydraulicznego jeszcze nie wynaleźli? To dziwne w takich drogich maszynach.

Reklama