Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze śmigłowce Chinook dotarły do Anglii

Należący do Royal Air Force śmigłowiec Chinook - fot. RAF
Należący do Royal Air Force śmigłowiec Chinook - fot. RAF

Nowe ciężkie śmigłowce transportowe Boeing Chinook HC.6 dotarły do Wielkiej Brytanii z pewnym opóźnieniem. Pierwsze trzy maszyny tego typu, będące angielskim wariantem najnowszej wersji CH-47F Chinook, do służby w Royal Air Force mają trafić przed końcem roku. 

Są to pierwsze trzy spośród zamówionych przez Royal Air Force 14 maszyn w tym standardzie. Pozostałe mają zostać dostarczone do końca 2015 roku. Śmigłowce Chinook HC6 posiadają nowe wyposażenie, w tym system elektronicznego sterowania lotem firmy Boeing i w szczegółach wyposażenia różnią się od amerykańskich CH-47F.

Oczywiście te 14 śmigłowców nie będzie w stanie zastąpić licznej, lecz starzejącej się floty brytyjskich Chinooków. Dlatego od grudnia 2008 roku są one modyfikowane w ramach Projektu Julius. Obejmuje on 46 maszyn Chinook HC2, HC2A i HC3, które otrzymują nową, cyfrową awionikę opartą o standard Thales TopDeck, z wyświetlaczami wielofunkcyjnymi, cyfrową mapą i innymi standardowymi obecnie opcjami.

Modyfikowane są też ich systemy FLIR, a silniki wymienia się na mocniejsze jednostki napędowe typu T55-714. Nowe śmigłowce Chinook HC6 zostały pod względem awioniki i wyposażenia dodatkowego doprowadzone do podobnego standardu i jest to podstawowa cecha, odróżniająca je od amerykańskiej wersji CH-47F Chinook. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. jarek

    zdjęcie na medal, obiekt mało ciekawy a ujęty z artystycznym zacięciem

Reklama