Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze rakiety PAC-3 MSE dla US Army

Testy rakiety PAC-3 12 kwietnia 2013 r. zakończyły się zestrzeleniem celu imitującego taktyczną rakietę balistyczną – fot. Lockheed Martin
Testy rakiety PAC-3 12 kwietnia 2013 r. zakończyły się zestrzeleniem celu imitującego taktyczną rakietę balistyczną – fot. Lockheed Martin

Armia amerykańska przyjęła pierwszą dostawę pocisków PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement), zyskując nowe możliwości zwalczania szybkich celów manewrujących oraz pocisków balistycznych z użyciem systemu Patriot. Koncern Lockheed Martin uzyskał w 2014 roku kontrakt obejmujący dostawę 92 pocisków tego typu o wartości 611 mln dolarów. 

PAC-3 MSE posiada dwuimpulsowy silnik rakietowy o zwiększonej w stosunku do wersji standardowej średnicy, co zapewnia mu większy zasięg i pułap operacyjny. Zmodyfikowano także stateczniki, których większa powierzchnia poprawia właściwości manewrowe. Mimo tych zmian rakieta PAC-3 MSE mieści się w standardowym kontenerze systemu Patriot, co zapewnia jej pełną kompatybilność ze standardowymi wyrzutniami.  

Zmodyfikowany pocisk PAC-3 MSE zyskał względem wersji podstawowej na skuteczności, szczególnie w zakresie zwalczania intensywnie manewrujących pocisków i samolotów oraz celów balistycznych o wysokiej prędkości.

Rakiety PAC-3 MSE zostały również zaoferowane Polsce w ramach systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła". Stanowią one jeden z proponowanych pocisków w systemie Patriot oferowanym przez koncern Raytheon. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. edi

  Polska po modernizacji będzie miała takie cacka i te kilka Iskanderów z okupowanego Królewca nam nie zagrozi :)

  1. ZZR

   A ile trzeba mieć takich "cacek" żeby atakować cele na 360 stopniach nie mając jednej pionowej wyrzutni? Dziadostwo

 2. jsvp

  Na rosję polska potrzebuje 100.000 takich rakiet - a za co?

  1. Osprey

   No tak, czyli lepiej zawczasu się poddajmy.... Ludzie, nie porównujcie rosji do polski, noe ta skala... Właśnie dlatego powstają sojusze, by móc obronić się przed silniejszym.

  2. fryz5

   To nie jest broń ofensywna, to po pierwsze, po drugie język polski w pisowni jest dosyć trudny do opanowania, natomiast żeby pewne powiedzenie nie było prawdziwe statystyka musi opierać się na matematyce, to po trzecie.

  3. edi

   Tak na KATIUSZE chyba :) Boli ruskie trolle ma boleć. Polska w kilku dziedzinach za chwilę będzie 20 lat przed Rosją tym bardziej że nasz budżet MON z roku na rok będzie większy a już mamy 10 miliardów $. Polska na MERCEDESACH a Ruskie dalej na wozach drabiniastych :)

 3. malkontent

  6 baniek za pocisk. Ciekawe na ile nas skasują.

  1. Tom K

   Wydaje sie, ze lepiej wydac ta kase na schrony przeciwatomowe. Za 24 mln zl mozna naprawde cos niezlego wybudowac. 100 pociskow I mamy jedna linie metra w Warszawie, albo dwie w Lodzi.

Reklama