Siły zbrojne

Pierwsze Merliny Mk.2 dla Royal Navy

  • Pierwszy Merlin MK2 dostarczony do Royal Navy fot. AugustaWestland

824 Eskadra Morska przyjęła właśnie na wyposażenie pierwsze 5 śmigłowców Merlin Mk. 2. Są to maszyny zmodyfikowane wspólnie przez firmy AugustaWestland i Lockheed Martin.Jest to część wartego 750 milionów funtów kontraktu, na modyfikację 30 śmigłowców Merlin Mk. 1 Brytyjskiej Flot. Modernizacja obejmuje nowy, szklany kokpit z ekranami dotykowymi, zawansowaną awioniką i systemem nawigacyjnymi. Zwiększono też możliwości współdziałania Merlinów z innymi jednostkami powietrznymi i morskimi, dzięki zaawansowanym systemom komunikacyjnym, umożliwiającym wymianę danych na temat śledzonych i zwalczanych celów.

Dzięki tym modyfikacjom maszyny typu Merlin Mk. 2 zyskały nowe możliwości, zarówno w zakresie zwalczania okrętów podwodnych, akcji patrolowych i antypirackich, jak również zadań ewakuacyjno-ratowniczych.

Więcej: Pierwszy pokładowy Lynx Wildcat przekazany Royal Navy

Zgodnie z planem pierwsze spośród 30 maszyn modyfikowanych do standardu Merlin Mk. 2 mają zyskać pełną zdolność operacyjną w lecie 2014, a całość kontraktu powinna zostać zrealizowana do końca 2015 roku.

(JS)

 

Komentarze