Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze japońskie V-22 Osprey dostarczone [WIDEO]

Fot.  U.S. Marine Corps/Cpl. Lauren Brune
Fot. U.S. Marine Corps/Cpl. Lauren Brune

W bazie morskiej Iwakuni odbył się rozładunek pierwszych dwóch zmiennowirnikowców Bell-Boeing MV-22B Osprey przeznaczonych dla Japońskich Lądowych Sił Samoobrony (JGSDF). Tokio zamówiło 17 maszyn tego typu maszyn za ponad 3 mld dolarów. Dostawa była możliwa między innymi dzięki zniesieniu zakazów wstępu obcokrajowców na terytorium Japonii, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa.

Dwie maszyny V-22 Osprey w barwach japońskich sił samoobrony przybyły do bazy amerykańskiej piechoty morskiej Iwakuni 8 maja 2020 roku na pokładzie rorowca (statek transportowy) i zostały rozładowane. Już w czerwcu maszyny mają zacząć operować z bazy lotniczej Kisarazu, lezącej na wyspie Honsiu w prefekturze Chiba, nad zatoką tokijską.

Do końca bieżącego roku do Japonii powinny trafić jeszcze trzy maszyny pionowego startu. Kolejne przez następne trzy lata. Kisara pozostanie bazą dla eskadry maszyn MV-22B Osprey przez 5 lat, gdy trwać będzie szkolenie i osiąganie gotowości operacyjnej. Po tym czasie maszyny zostaną przebazowane do bazy Sago w pobliżu Nagasaki, gdzie znajdą się w składzie utworzonej w 2018 roku amfibijnej brygady szybkiego reagowania japońskiej piechoty morskie.

Tokio było zainteresowane pozyskaniem pionowzlotów V-22 Osprey od 2011 roku. W 2015 roku Departament Stanu USA zezwolił na ich sprzedaż, którą zrealizowano w trzech ratach, obejmujących łącznie 17 maszyn. Pierwsza była gotowa do lotu w 2018 roku, jednak służyła od tego czasu do szkolenia japońskich pilotów.

Równocześnie trwały w Japonii spory dotyczące lokalizacji bazy dla Ospreyów, opóźniane przez protesty mieszkańców. Pierwszy transport zbiegł się z pandemią koronawirusa, co opóźniło go o dalsze tygodnie. Rozładunek był możliwy dopiero po zdjęciu przez Japonię części ograniczeń związanych z wstępem na terytorium kraju obcokrajowców i zatrzymywaniem się obcych jednostek w portach.

Reklama

Komentarze

    Reklama