Reklama

Siły zbrojne

Pierwsza motorówka hydrograficzna już w Polsce

Motorówka hydrograficzna MH-1 fot. Andrzej Nitka
Motorówka hydrograficzna MH-1 fot. Andrzej Nitka

28 kwietnia w porcie wojennym na Oksywiu zacumowała motorówka hydrograficzna MH1 pierwsza z czterech jednostek zamówionych 2 sierpnia 2013 r. dla naszej Marynarki Wojennej w firmie KABE z Mikołowa reprezentującej stocznię Safeheaven Marine Ltd. z Irlandii.

Motorówka została zwodowana 25 lutego br. a do Polski z irlandzkiego portu Cork trafiła na pokładzie statku handlowego tuż przed świętami. Na czas prób zdawczo-odbiorczych pieczę nad jednostką sprawuje Komenda Portu Wojennego Gdynia. Po podniesieniu bandery trafi ona do Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW.

(AN)

Wodowanie pierwszej motorówki hydrograficznej dla Marynarki Wojennej

             

Reklama

Komentarze (11)

 1. duch

  wolfram dlaczego tak okłamujesz ludzi?stocznia nie jest polska tylko Irlandzka, a właścicielem jest Irlandczyk.Mam nadzieję,że te kłamstwa wyjdą Ci bokiem.

 2. MŁODY

  http://www.youtube.com/watch?v=GGWbm4TrZWM Film kanału discovery opisujący stocznię Safehaven. Właściciel SM to syn żołnierza walczącego podczas II wojny światowej w szeregach 1dyw.pancernej.gen.Maczka który pozostał na emigracji. Można śmiało stwierdzić że ten okręt zbudowali Polacy,firma Safehaven z powodzeniem konkuruje z innymi znacznie większymi firmami na bardzo trudnym i wymagającym rynku angielskim. Łodzie Safehaven to światowa czołówka-są używane od Madagaskaru do Kanady.

 3. Cerber

  a śmiałbym się, gdyby jeszcze projektantem był polski naukowiec wraz z polskim zespołem specjalistów ...

  1. Krewetka

   Zgadłeś. Pieniądze które zarobili pracownicy przy budowie tej motorówki trafią w zdecydowanej większości z powrotem do Polski. Większość załogi to MY-Polacy. Polecam stronę firmy Safehaven Marine oraz filmy na you tube. http://www.youtube.com/watch?v=eLIzp3WLpQE mój ulubiony ,jest wiele innych równie ciekawych. Pozdrawiam wszystkich. Te łodzie to efekt ciężkiej pracy całego zespołu.

 4. NAVY

  U nas nie potrafią takich robić, czy to zalecenie Brukseli o wspieraniu przemysłu europejskiego !?

 5. na zachod

  zalosne, plakac mi sie chce. zegnaj polsko

 6. Paweł Urbański

  Może da się to to dostosować do stawiania min na gazociągu Nord Stream. Byłby jakiś pożytek.

 7. SIARA

  MAJĄ ROZMACH......

 8. OMEN

  Taa... Czy pancernikomotorówki też będziemy mieli?

  1. wolfram

   jakoś nie jest mi do śmiechu. To są jednostki badawcze a nie bojowe. Nawiasem mówiąc wolałbym szybkie dobrze uzbrojone jednostki dostosowane do taktyki wojny asymetrycznej, niż pancerniki i krążowniki. Zadać możliwie największe straty przeciwnikowi przy najmniejszych kosztach własnych. Stąd m.in. rozpoczęty projekt "Ostryga".

 9. rozbawiony

  Już nawet motorówki Tuskmenistan nie potrafi zbudować? :)

  1. wolfram

   do wiadomości. To jest polska stocznia w Irlandii. Mogę przesłać zdjęcie całej załogi i personaliami i właściciela, Franka Kowalskiego. A przy okazji - przetarg był nieograniczony i jakoś nikt inny nie zechciał złożyć oferty.

 10. Pugit

  Potencjał naszej floty podwoił się.

 11. Scooby

  Nareszcie coś stosownego do wielkości i głębokości akwenu ..

Reklama