Reklama

Siły zbrojne

Pierwsza gminna strzelnica dofinansowana przez MON

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Pierwsza z gmin, które zostały wyłonione w ubiegłorocznym konkursie ofert Ministerstwa Obrony Narodowej właśnie podpisała umowę na budowę stumetrowej strzelnicy dofinansowanej z Programu „Strzelnica w Powiecie”. Gmina otrzyma na ten cel półtora miliona złotych dotacji z resortu obrony narodowej.

Umowę na budowę strzelnicy podpisał wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch przy kontrasygnacie skarbnika Jolanty Flak i w imieniu ministra obrony narodowej dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak.

Umowa przewiduje wybudowanie w miejscowości Głogowiec strzelnicy za cenę niemal dwóch milionów złotych. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na koniec 2020 roku.

Zgodnie z umową gmina dostanie na ten cel z ministerstwa 1,5 miliona złotych dotacji. Minimum 20 procent tej inwestycji pokryje z własnego budżetu. Zakres zadań, które realizowane są w ramach dotacji, obejmuje m.in. roboty budowlane wraz z pracami przygotowawczymi oraz pierwsze wyposażenie strzelnicy.

image
Fot. Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem

Środki finansowe pozyskane z resortu obrony narodowej nie mogą natomiast być przeznaczone na zakup broni, amunicji, celowników, kamizelek kuloodpornych oraz noktowizorów. Co istotne, w umowie zastrzeżono, że przez 10 kolejnych lat beneficjent jest zobowiązany do udostępniania obiektu m.in. siłom zbrojnym, organizacjom proobronnym i uczniom klas o profilu wojskowym. Przez taki sam okres będzie też dostępna dla służb mundurowych np. Policji.

image
fot. Gmina Tryńcza

Gmina Tryńcza to pierwszy samorząd, który przystąpi do realizacji programu „Strzelnica w Powiecie”.  Ale nie jedyną. W tym samym konkursie zostało wyłonionych 10 oferentów, z czego czterech złożyło w wymaganym terminie dokumenty niezbędne do zawarcia umów. Niebawem więc kolejne samorządy z powiatu przysuskiego, gminy Domaniów i Myszków przystąpią do zawarcia umów z resortem obrony narodowej.

Dzięki otrzymanej dotacji ze środków MON, w naszej gminie powstanie pierwszy tego typu obiekt w regionie. Jesteśmy zawsze otwarci na rozwojowe przedsięwzięcia, zwłaszcza że potrzeba realizacji zadania wynikała ze zwiększającego się zainteresowania mieszkańców sportem strzeleckim oraz zapotrzebowania na podnoszenie umiejętności strzeleckich. Dostęp do tego typu obiektów podnosi świadomość proobronną i zachęca młodych ludzi do służby wojskowej czy działań w sytuacjach kryzysowych. Mam nadzieję, że już późnym latem strzelnica będzie funkcjonować i stanowić doskonałe zaplecze dla sportów strzeleckich 

Ryszard Jędruch, Wójt Gminy Tryńcza
image
Fot. Gmina Tryńcza

Jak deklaruje ministerstwo obrony narodowej, celem konkursu ofert „Strzelnica w Powiecie” jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, w tym budowa strzelnic będących poza zasobami sił zbrojnych, umożliwienie prowadzenia szkolenia strzeleckiego uczniom klas mundurowych, aktywizacja organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem oraz umożliwienie szkolenia strzeleckiego żołnierzom z wykorzystaniem strzelnic będących poza zasobami wojska.

W tym roku do użytku samorządy przekażą cztery strzelnice 100 m dofinansowane przez resort obrony narodowej. Celem konkursu jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce która, umożliwi prowadzenie szkolenia strzeleckiego uczniom klas mundurowych, aktywizację organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem oraz umożliwi szkolenie strzeleckie żołnierzom

gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak
Dyrektor Biura ds. Programu Zostań Żołnierzem RP

Resort zakłada, że strzelnice wybudowane w ramach konkursu ofert będą obiektami pozwalającymi na dokonywanie strzelań na odległość stu metrów. Mają to być zatem obiekty wielkogabarytowe, nowoczesne, dobrze wyposażone i bezpieczne.

Komentarze (18)

 1. Wolny Obywatel

  Brawo! Oby więcej takich strzelnic. Ludzie muszą być obyci z bronią i trzeba tworzyć kulturę broni palnej. Szkolenia to podstawa i obycie z bronią.

 2. Wolf

  Zapewne cena amunicji na strzelnicy x400% ;)

  1. Ja Człowiek

   Akurat im więcej strzelnic tym ceny spadają. Klasyka rynku :D

 3. aaa

  Wywalaja kase w błoto gdy ludzie umieraja bo ochrona zdrowia leży i beda glodowac bo prace straca, a paszlibwon ze strzelnicami!

  1. Ja Człowiek

   Jeśli nie daj boże ktoś nas zaatakuje to twoją gadką nikt nas nie obroni.

 4. Pytajnik

  W chwili obecnej strzelnice gminne nie są chyba artykułami pierwszej potrzeby?

  1. Wolny Obywatel

   Według mnie tak. Trzeba tworzyć kulturę broni w Polsce od nowa. Jak mieli nasi dziadkowie przed wojną.

 5. Ai

  I co z tych strzelnic ? Lokalni cwaniacy utworzą grupy kolesi którzy opanują strzelnice i nie wpuszczą nikogo innego.

  1. To tak nie działa...Jesteś czarodziejem?

 6. Lelek

  Say69mat ma absolutną rację. Jeżeli jest grupa poważnie myślących ludzi to strzelnica powstanie. Niech tylko państwo nie przeszkadza takim działaniom. To powinno iść od dołu.

 7. Stefan

  W wielu polskich gminach są stare opuszczone lub zarosnięte krzakami strzelnice po różnych formacjach używające broni. Można je rewitalizować. Przywrocilismy do życia strzelnicę po WOPie. Wielkich nakładów finansowych nie poniesiono. Większość prac wykonano tzw czynię społecznym. Tyle tylko, że otwarcia chucznego nie było.Burmistrz i okoliczni politycy zostali pominięci w lokalnej prasie.

 8. Wójt

  Zapraszamy BŁASZCZAKa na otwarcie strzelnicy Będzie feta powiatowa

  1. sża

   Nie musi jechać drogą, przyleci na miejsce śmigłowcem.

 9. Americanos

  nie zapomnijcie o Zenku

 10. Gurgul

  Po 5 latach rządów jedna strzelnica. Mega słabo. Z obienic odnośnie obronności praktycznie nic nie zostało wdrożone.

  1. sża

   W gminach to powinny powstawać zbiorniki retencyjne, a nie strzelnice. Bo z roku na rok mamy coraz większą suszę, a ta obecna zapowiada się wręcz katastrofalnie i wygląda na to, że przyjdzie nam kupować zboże w Rosji, tak jak kupujemy węgiel. Ktoś wyraźnie zapomniał, że chleb też jest bronią strategiczną.

  2. Yt

   Dokładnie: strzelnice tak, ale powinny być budowane/odnawiane strzelnice przy JW. Niech gminy zajmą się suszami, bo za kilka lat nie będzie co jeść...

  3. ursus

   Obcenie nie susza jest problemem tylko imbecylizm, bo wystarczy odpowiednio zacienić, by ziemia tak nieschła na słońcu i w dużym stopniu będzie po kłopocie. Przyjrzyj się Waść jak rośliny rosną w miejscach gdzie ktoś ma trampolinę na placu - trawa po kolana, a obok ledwo sięga kostek. Zgadzam się co do kompleksowego podejścia do zagadnienia na szczeblu gospodarczym, bo stanowczo za mało jest zbiorników retencyjnych i odzysku wody z odpadów organicznych. Ale to się też tyczy ekologicznych spalarni odpadów, dlatego co kilka lat obserwujemy liczne pożary wysypisk. Co do strzelnic - ja bym tego nie łączył z powyższym, bo dla nich powinno być zupełnie odrębne źródło finansowania.

 11. Szeregowy Marucha...

  Tak, potrzebni są niezłomni, cichociemni. Będą strzelać do wirusów...

  1. Nie ma druha Borucha

   Jak już będą musieli strzelać , to nie do wirusów... zapewniam cię Szeregowy Marucha

 12. Ponurak

  A jakie trzeba spełnić warunki by otrzymać taka dotacje?

 13. kuchart

  ????????????... O co chodzi w tym wpisie kolego say69mat ?. Czyżbyś zazdrościł lub negował wartość takich inicjatyw. Jakbyś nie wiedział to ''statyka'' w strzelectwie to niezbędna podstawa to jakiejkolwiek nauki z bronią.

  1. say69mat

   Strzelnica do szkolenia wojskowego powinna być przy każdym garnizonie, w którym składowana jest broń jednostek wot. I na terenie strzelnic podległych danemu garnizonowi powinna być zagwarantowana możliwość szkolenia strzeleckiego pod okiem instruktorów. Stąd, mam wrażenie, że koncepcja strzelnicy w każdym powiecie nie jest do końca przemyślana. Ponieważ istnieje poważne ryzyko, że strzelnice staną się formalną przykrywką dla działania niezbyt przejrzystych struktur społecznych.

  2. marian

   Z tymi niezbyt przejrzystymi strukturami, to masz na myśli działalność strzelnicy, czy sam proces jej budowy?

  3. Yt

   Pewnie działalność po uruchomieniu. Taka strzelnica nie będzie należeć do MONu, ani nie jest prywatna, więc mogą po kilku latach wychodzić jakieś dziwne pomysły urzędników gminnych...

 14. Szeregowy Marucha

  Ważne aby młode pokolenie było niezłomne. Cichociemne. Inne umiejętności są zbędne. Ołów jest cięższy od wirusa....

  1. troglodyt

   trza zyc mimo wirusa wiec prosze nie histeryzuj

 15. Leon zawodowiec

  Wójt sprzedał grunt szwagra i bedzie strzelnica ale lokalny ZOZ zamknięty

  1. kleofas

   Hmm, zdaje się że lokalny ZOZ jest prywatny a nie gminny...

 16. po 5 latach

  4 strzelnice. Jest moc

 17. Lucjan

  Szkoda, że przy okazji nie ujęto w projekcie budowę strzelnicy (osi 25 m) typowej do strzelania z broni osobistej (krótkiej).

  1. Tarczyński

   Lokalny komis nie chce wydawac roni do strzelania a za amunicje trzeba słono płacić A TUTAJ LOKALNA BIDA

  2. Inspektor Łysiak

   Słynny projekt INSPEKTORATU WSPARCIA

 18. say69mat

  Będą się uczyć strzelać do gwiazd??? Czy zasad statycznego strzelania do ... Iskanderów??? Czy też będą to ulubione punkty spotkań chłopaków z ferajny???

  1. Tt

   Stawiam na to trzecie, bo sam chętnie zawitam tam ze swoją ferajną, a jak się komuś nie podoba to wypad.