Siły zbrojne

Pierwsza gminna strzelnica dofinansowana przez MON

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Pierwsza z gmin, które zostały wyłonione w ubiegłorocznym konkursie ofert Ministerstwa Obrony Narodowej właśnie podpisała umowę na budowę stumetrowej strzelnicy dofinansowanej z Programu „Strzelnica w Powiecie”. Gmina otrzyma na ten cel półtora miliona złotych dotacji z resortu obrony narodowej.

Umowę na budowę strzelnicy podpisał wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch przy kontrasygnacie skarbnika Jolanty Flak i w imieniu ministra obrony narodowej dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak.

Umowa przewiduje wybudowanie w miejscowości Głogowiec strzelnicy za cenę niemal dwóch milionów złotych. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na koniec 2020 roku.

Zgodnie z umową gmina dostanie na ten cel z ministerstwa 1,5 miliona złotych dotacji. Minimum 20 procent tej inwestycji pokryje z własnego budżetu. Zakres zadań, które realizowane są w ramach dotacji, obejmuje m.in. roboty budowlane wraz z pracami przygotowawczymi oraz pierwsze wyposażenie strzelnicy.

image
Fot. Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem

Środki finansowe pozyskane z resortu obrony narodowej nie mogą natomiast być przeznaczone na zakup broni, amunicji, celowników, kamizelek kuloodpornych oraz noktowizorów. Co istotne, w umowie zastrzeżono, że przez 10 kolejnych lat beneficjent jest zobowiązany do udostępniania obiektu m.in. siłom zbrojnym, organizacjom proobronnym i uczniom klas o profilu wojskowym. Przez taki sam okres będzie też dostępna dla służb mundurowych np. Policji.

image
fot. Gmina Tryńcza

Gmina Tryńcza to pierwszy samorząd, który przystąpi do realizacji programu „Strzelnica w Powiecie”.  Ale nie jedyną. W tym samym konkursie zostało wyłonionych 10 oferentów, z czego czterech złożyło w wymaganym terminie dokumenty niezbędne do zawarcia umów. Niebawem więc kolejne samorządy z powiatu przysuskiego, gminy Domaniów i Myszków przystąpią do zawarcia umów z resortem obrony narodowej.

Dzięki otrzymanej dotacji ze środków MON, w naszej gminie powstanie pierwszy tego typu obiekt w regionie. Jesteśmy zawsze otwarci na rozwojowe przedsięwzięcia, zwłaszcza że potrzeba realizacji zadania wynikała ze zwiększającego się zainteresowania mieszkańców sportem strzeleckim oraz zapotrzebowania na podnoszenie umiejętności strzeleckich. Dostęp do tego typu obiektów podnosi świadomość proobronną i zachęca młodych ludzi do służby wojskowej czy działań w sytuacjach kryzysowych. Mam nadzieję, że już późnym latem strzelnica będzie funkcjonować i stanowić doskonałe zaplecze dla sportów strzeleckich 

Ryszard Jędruch, Wójt Gminy Tryńcza
image
Fot. Gmina Tryńcza

Jak deklaruje ministerstwo obrony narodowej, celem konkursu ofert „Strzelnica w Powiecie” jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, w tym budowa strzelnic będących poza zasobami sił zbrojnych, umożliwienie prowadzenia szkolenia strzeleckiego uczniom klas mundurowych, aktywizacja organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem oraz umożliwienie szkolenia strzeleckiego żołnierzom z wykorzystaniem strzelnic będących poza zasobami wojska.

W tym roku do użytku samorządy przekażą cztery strzelnice 100 m dofinansowane przez resort obrony narodowej. Celem konkursu jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce która, umożliwi prowadzenie szkolenia strzeleckiego uczniom klas mundurowych, aktywizację organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem oraz umożliwi szkolenie strzeleckie żołnierzom

gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak
Dyrektor Biura ds. Programu Zostań Żołnierzem RP

Resort zakłada, że strzelnice wybudowane w ramach konkursu ofert będą obiektami pozwalającymi na dokonywanie strzelań na odległość stu metrów. Mają to być zatem obiekty wielkogabarytowe, nowoczesne, dobrze wyposażone i bezpieczne.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.