Reklama

Siły zbrojne

Pierwsi żołnierze Błękitnej Brygady odlecieli do Libanu

Fot. MON
Fot. MON

Dziś wczesnym popołudniem żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej odlecieli na misję w Libanie.

Stu żołnierzy polskich i czterech węgierskich odleciało wczesnym popołudniem z lotniska Szczecin-Goleniów do Libanu. Czeka ich służba w ramach kontyngentu sił ONZ. Odlatujących "misjonarzy" z pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Liban żegnały rodziny. Ogółem w Libanie służyć będzie 220 żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej.

Ich celem będzie wspieranie ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju. Pierwszą oraz drugą zmianę PKW Liban wystawi 12. Brygada Zmechanizowana. Kontyngenty, liczące ponad 200 żołnierzy powstają na bazie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, ze wsparciem specjalistów z innych jednostek wojskowych m.in. łączności oraz logistyki.

Misja będzie trwać pół roku, po tym czasie zadania pierwszej zmiany przejmie 220 żołnierzy kolejnej. Polacy w Libanie będą współpracować z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Weteran UNPROFOR

  Powodzenia i szczęśliwego powrotu! Pozdrawiam z Nieba w mieście Szczecin! Najważniejszy, by tam zapanował pokój.

 2. Pytajnik

  Kto za misję płaci?

  1. ,,,

   ONZ także.

  2. Misio

   ONZ

  3. Wystarczy poczytac

   ONZ

 3. Były peacekeeper z Libanu

  Byłem z pierwszą zmianą, ale w 1994 r. Spędziłem tam 1,5 roku. Ale wtedy można było. Dzisiaj wszystkie misje to jedynie pół roku. Ale jest różnica pomiędzy pół roku w Afganistanie czy Iraku a w Libanie. W Libanie powininno być spokojny jak zawsze, pomimo, że ciągle coś się dzieje to nie ma większego zagrożenia.

 4. Pan Heniu

  w obecnej sytuacji geopolitycznej i trwającym stanie naszej obronności wydawanie jakiegokolwiek miliona na polskie misje wojskowe w Afryce to kpina z logiki

 5. ...

  wiekszy sens niz nasza armia w iraku czy afganistanie

Reklama