Siły zbrojne

Pięć MiGów-21 wróciło z Ukrainy

Zmodernizowany na Ukrainie chorwacki MiG-21 bis w nowym malowaniu - fot.  Croatian Air Force and Air Defence
Zmodernizowany na Ukrainie chorwacki MiG-21 bis w nowym malowaniu - fot. Croatian Air Force and Air Defence

Pięć zmodernizowanych na Ukrainie myśliwców MiG-21 bis chorwackich sił powietrznych dotarło bazy lotniczej Pleso pod Zagrzebiem. Dwa samolotu odbyły już próby w locie. Kolejne trzy wymagają montażu i malowania nim będą mogły wzbić się w niebo. 

Chorwacja miała wycofać te dość wiekowe maszyny do końca 2013 roku. Brak decyzji co do zakupu nowych myśliwców, lub też całkowitej rezygnacji z tego typu samolotów, zmusiły siły zbrojne do modernizacji posiadanych MiGów-21 bis.

Zagrzeb zdecydował się na ofertę ukraińską, która obejmowała modernizację i remont 7 samolotów oraz zakup kolejnych 5 myśliwców MiG-21 bis za sumę szacowaną na niemal 14 mln dolarów. Za pośrednictwem przedsiębiorstwa Ukrspecexport beneficjentem kontraktu stały się ukraińskie państwowe zakłady lotnicze Odessawiarenserwis w Odessie.

Jak poinformowało chorwackie ministerstwo obrony pięć zmodernizowanych maszyn dotarło do kraju drogą lądową w częściach. Po zmontowaniu pierwsze dwa myśliwce już oblatano. Trwa montaż i przygotowanie do testów pozostałych trzech. Chorwaci uzależniają przekazanie zapłaty za kontrakt od wyników prowadzonych w kraju testów Ukraińskie władze zobowiązały się ze swojej strony do realizacji całej umowy, niezależnie od dalszego przebiegu wydarzeń na południu kraju – informuje ministerstwo obrony Chorwacji.

Chorwackie myśliwce zostały nie tylko zmodernizowane, ale również zyskały nowe malowanie niskiej widoczności, w którym zgodnie z obecnymi standardami, biało-czerwone szachownice zastąpiły symbole sił zbrojnych malowane czarno na szarym tle.

Ukraina podpisała w 2013 roku jeszcze jeden kontrakt na modernizacje i remont chorwackich maszyn latających. Dotyczył on sześciu śmigłowców Mi-8.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.