Siły zbrojne

Piąta bateria systemu Tor-M2 rozmieszczona na Białorusi

Zestaw przeciwlotniczy Tor-M2 na podwoziu kołowym. Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY SA 3.0.
Zestaw przeciwlotniczy Tor-M2 na podwoziu kołowym. Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY SA 3.0.

Piąta bateria systemu rakietowego Tor-M2 trafiła na uzbrojenie pułku obrony przeciwlotniczej przy elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi – poinformowało ministerstwo obrony w Mińsku.

„1146 pułk wojsk rakietowych Sił Powietrznych Białorusi otrzymał na uzbrojenie piątą baterię systemu pocisków przeciwlotniczych Tor-M2” – poinformował resort w czwartek. W przekazaniu sprzętu brał udział minister obrony Andrej Raukou. Systemy Tor-2M są przeznaczone do zwalczania manewrujących środków ataku powietrznego na bliskim dystansie (do 15 km) i mogą razić cele na niedużej wysokości. Mińsk kupuje od Rosji, decyzję o ich zakupie podjęto w 2012 r.

1146 pułk wojsk rakietowy rozmieszczony w obwodzie grodzieńskim ma za zadanie - jak informuje ministerstwo obrony - m.in. obronę przeciwlotniczą budowanej w Ostrowcu białoruskiej elektrowni atomowej.

Elektrownia ta powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., drugi - w 2020 r.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.