Reklama

Siły zbrojne

Pentagon wydał 7 mld dolarów na zieloną energię

Jedna z największych "farm słonecznych"  USA znajduje się w bazie lotniczej Nellis w Nevadzie - fot. USAF
Jedna z największych "farm słonecznych" USA znajduje się w bazie lotniczej Nellis w Nevadzie - fot. USAF

W ostatnich dniach stycznia kalifornijska firma ForesightRenewable Solutions LLC podpisała z US Army kontrakt o wartości 7 mld dolarów, dotyczący dostaw energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jest to element ogromnego projektu Pentagonu, który zakłada że do 2025 roku podległe mu podmioty będą pozyskiwać 3 gigawatów energii ze źródeł takich jak słońce, wiatr, biomasa czy geotermia

Jest to ogromne wyzwanie, gdyż taka ilość energii wystarczy dla zasilenia np. 750 tys. gospodarstw domowych. Część będzie pochodzi z instalacji wojskowych. Na przykład na terenie słynnej bazy lotniczej Nellis w Nevadzie znajduje się największa w USA "farma słoneczna" wykorzystująca cześć powierzchni do rozstawienia paneli solarnych.

W zeszłym roku Pentagon podpisał już kilka umów w ramach tego projektu, zarządzanego prze U.S. Army Corps of Engineers z Huntsville na Alasce. Kontrakty na dostawy energii podpisywane są w w systemie - trzy lata plus siedem rocznych opcji. Oznacza to, że po uzyskaniu potencjału do produkcji energii przez pierwsze trzy lata, w kolejnych jej producenci będą konkurować między sobą o poszczególne zamówienia jednoroczne. 

Podpisany przez Foresight Renewable Solutions LLC kontrakt był zleceniem o najwyższej wartości spośród 187 umów jakie podległe Pentagonowi podmioty podpisały w styczniu bieżącego roku. Ich łączną wartość wyniosła 15,6 mld dolarów. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.