Reklama

Siły zbrojne

109 Amerykanów poszkodowanych w irańskich atakach

Prezydent Trump z małżonką w bazie Al-Asad. Fot. Biały Dom
Prezydent Trump z małżonką w bazie Al-Asad. Fot. Biały Dom

W irańskim ataku rakietowym na bazy w Iraku ucierpiało 109 amerykańskich żołnierzy — poinformował w poniedziałek Departament Obrony USA. Większość z nich, jak zapewnił Pentagon, już powróciła do służby.

Według Pentagonu u żołnierzy zdiagnozowano lekkie urazowe uszkodzenie mózgu. Do ataku rakietowego na bazy w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze, doszło w nocy z 7 na 8 stycznia. Był to odwet za zabicie przez USA w Bagdadzie generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej irańskiej jednostki al-Kuds.

Bezpośrednio po irańskim ataku prezydent USA Donald Trump zapewniał, że żaden amerykański żołnierz nie ucierpiał w wyniku tego ostrzału. Jednak później w styczniu Departament Obrony informował o poszkodowanych wojskowych — najpierw 34, później 50 i 64 a w końcu o 109.

Informacje o stwierdzeniu u ponad 100 amerykańskich żołnierzy urazowego uszkodzenia mózgu (TBI) będącego następstwem styczniowego ataku rakietowego podał w poniedziałek Reuters, powołując się na źródła w waszyngtońskiej administracji.

Część spośród poszkodowanych trafiło do szpitali w Niemczech, a następnie wróciło do USA. Przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley uspakajał, że obrażenia wojskowych "są łagodne".

Atak rakietowy sił irańskich został przeprowadzony w odwecie za zlikwidowanie w Bagdadzie przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Od razu po ostrzale prezydent USA Donald Trump podkreślał, że w wyniku ataku nie ucierpiał żaden amerykański żołnierz. W ubiegłym miesiącu potwierdził, że słyszał, iż niektórych wojskowych "boli głowa".

Rzecznik Pentagonu Jonathan Hoffman tłumaczył, iż symptomy urazowego uszkodzenia mózgu pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Dlatego też prezydent informował na gorąco, że w irańskim ataku nie zginął i nie został ranny żaden Amerykanin.

W ataku irańskim wystrzelono 22 rakiety, z czego 17 na bazę Al Asad oraz pięć na lotnisku w Irbilu. Irańskie media informowały o 80 zabitych Amerykanach i zniszczonych statkach powietrznych.

MZ/PAP

Reklama

Komentarze (15)

 1. SP4NKT

  Bron atomowa to bzdura Iran ma bron grozniejsza ona uszkadza mozgi amerykanskim zolnierzom siedzacym w schronach, musialo zdrowo wstrzasnac takim schronem. Nie moga policzyc tych zolnierzy z ktorych nawet popiolu nie pozostalo?

 2. Eden

  A ja osobiście myślę , że żadnej zmasowanej odpowiedzi ze strony USA nie było tylko i wyłącznie ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie w USA. Jeżeli 3 listopada Trump wygra ponownie wybory, a Iran nadal będzie pogrywał tak jak do tej pory, odpowiedź może być bardzo bolesna dla Iranu.

  1. R

   Jezeli odpowiedz dla Irany bedzie bolesna, to nie chce wiedziec co sie bedzie dzialo pozniej.

 3. Hanys

  Uszkodzenie mózgu jak najbardziej możliwe, po takim plaskaczu irańskim to sie nie ma co dziwić, że można dostać wstrząsu łepetyny. Ciekawe ilu się nie wylizało z "uszkodzenia mózgu", ale jak widać język pałki militarnej to jest język który USA rozumie bo podkuliło ogon po tym ataku ;)

  1. Yaro

   Iran natomiast podkulił co tam ma, po brawurowym ataku na cywilny samolot.

  2. Strażnik Teksasu

   Bo został zaatakowany przez Izrael..

 4. Trzaskowianka

  Pokazali usraelowi ,ze moga uderzyc, gdzie chca na bliskim wschodzie i to wystarczy.

  1. Państwo z dyktury

   ....A chwilę później zestrzelili cywilny samolot.

  2. Paragraph23

   @Trzaskowianka Jasno wskazali kolejne cele czyli: Doha i Hajfa W najnowszej NTW w artykule wskazali, ze jedna z tych baz bronił Izraelski Iron Dome. Jeżeli to prawda to całkowita klęska p-lot USA/Izrael, bo zdjęcia wskazują wysoką precyzję ataku tych rakiet...

  3. Strażnik Teksasu

   Zaatakowani przez Izrael...

 5. ZZZZ

  Musiała to być wyjątkowa broń rakietowa, że eksplodując uszkodziła tylko mózgi amerykańskich żołnierzy.

  1. Cóż

   Są one wyjątkowo wrażliwe, bo zamiast płynu mózgowo rdzeniowego wypełnia je syrop kukurydziany, syjonizm, antyrasizm i formułki poparcia dla lgbt. Koniec końców taki uraz zrobi z nich wierniejszych żołnierzy.

  2. biały

   nie wiem jak mózg ale huk z pewnością może uszkodzić słuch i lekko ogłuszyć

  3. Darek S.

   Dobre

 6. Zmrol

  nie żebym się wymądrzał ale jako lekarz Radiolog pracujący w ośrodku urazowym Nie słyszałem o lekkim urazowym uszkodzeniu mózgu to jaki nowy akronim na wstrząs mózgu ?

  1. bozkrz

   @Zmrol i czy jest mozliwe ,żeby tylu ich miało objawy po kilku tygodniach? zdarzyło mi się dwa razy ulec wypadkowi ze wstrząsem i oprócz rzygania i bólu głowy zaraz po wypadku nic więcej się nie działo.

  2. lekarz nie wie, ze niema czegoś takiego jak " wstrząs mózgu"?

 7. Strażnik Teksasu

  100% celności czego nie można powiedzieć o tomahawkach..! Co z naszymi żołnierzami?!

  1. ...wagnerowcami? Chyba dalej nie żyją.

 8. SZARIK

  TBI ma po każdym wiejskim weselu w Polsce , przeciętny jego męski uczestnik. Zarówno muzyka disco polo jak i rozwiązywanie konfliktów między biesiadnikami przy pomocy rękoczynów powoduje takie skutki. Zołnierze amerykańscy chyba nieco przesadzają z powagą tych "urazów" ale każdy pretekst jest dobry by wyrwać się z bazy w Iraku. Wszyscy żołnierze w trakcie irańskiego ataku rakietowego byli ukryci w schronach i naprawdę NIC im się nie stało!!!!

  1. hej

   Teraz zaczniemy się dowiadywać że niektórzy z obecnych w tych "schronach" niestety zginęli w wyniku wypadków drogowych, samobójstw i przypadkowych chorób w kolejnych dniach po ataku. Tak się rutynowo ukrywa śmierć żołnierzy w USA

  2. raczej w Rosji.

 9. Majster klepka

  Żadnych złamań? Żadnych obrażeń wewnętrznych? Wszyscy uszkodzili mózgi? Dziwne to zwłaszcza u Amerykanów.

  1. truthbomb

   Jest to eufemizm na śmierć mózgową, trzyma się ich pewnie pod respiratorem żeby nie przyznać do strat.

 10. Dred

  A za dwa miesiące to już 5 ofiar będzie?

  1. Strażnik Teksasu

   Nie było żadnych ofiar jak to powiedział wspaniały prezydent tramp!!! Ofiary są np.w wypadku samolotu w Afganistanie albo w wypadku samochodowym czy też podczas czyszczenia butów itp.

 11. znawca amerykańskich żołnierzy

  Czy można uszkodzić coś, czego się nie posiada?

  1. nie tylko żołnierze USA "cierpią" na tę "przypadłość"

   Raczej nie i dlatego tak szybko pewna część już wróciła do linii.

 12. Derwisz

  SUPER akcja odwetowa 100:1 Ale medialnie to Iranu nie da się uratować po zestrzeleniu ukraińskiej maszyny pasażerskiej Bo to jest ZBRODNIA którą powinien się zająć Trybunał Haski

  1. lkn

   Ukrainiec?

 13. rob ercik

  Wow, a gdzie niezawodne Patrioty, Davien 101 ofiarą?

 14. WS

  Niektóre amerykańskie mózgi trzeba było zbierać ze ściany, no ale ważne że nikt nie zginął... Dziwne te irańskie rakiety uszkadzające mózg ;)

 15. Apollo

  Słowo klucz "ucierpiało" znaczyć to może że np. huk wybuchu, syreny, a jakiś amerykanin się poderwał zapominając o smartfonie na brzuchu ten spadł i się stłukł :( stąd mamy poszkodowanych.

Reklama