Reklama

Siły zbrojne

Pentagon ma zastrzeżenia do modernizacji samolotów C-5 Galaxy

C-5 Galaxy – fot. Brad Beyer/USAF
C-5 Galaxy – fot. Brad Beyer/USAF

Amerykańskie Siły Powietrzne oraz koncern Lockheed Martin otrzymały upomnienie od Generalnego Inspektora Departamentu Obrony USA za modernizację samolotów transportowych C-5 Galaxy.

Na sześć uwag jakie Generalny Inspektor wystosował do USAF odnośnie modernizacji C-5 Galaxy w maju 2013 r.–cztery są nadal aktualne. Departament Obrony zwrócił m.in uwagę na to, że amerykańskie siły powietrzne zbyt słabo naciskają na koncern Lockheed Martin i przeznaczają własne środki finansowe na rozwiązanie zauważonych problemów.

Wytknięto USAF dodatkowo m.in. brak woli do powtórzenia przetargu na części, które nie spełniały założeń, przekazanie koncernowi Lockheed Martin również tych kompetencji, które powinna mieć tylko strona nadzorująca, zaakceptowanie poprawek, które generowały dodatkowe koszty dla amerykańskiego budżetu oraz nieprzestrzeganie wszystkich zaleceń zleconych podczas poprzednich kontroli.

Generalny Inspektor wyszczególnił w sumie ponad dwanaście rekomendacji do rozwiązania zaistniałych problemów. Program modernizacyjny jest realizowany w dwóch bazach amerykańskich sił powietrznych: Wright-Patterson i Robbins, ale kierownictwo programu znajduje się w Robbins.

Komentarze (2)

 1. Greg

  Tego właśnie obawiał się odchodzący Eisenhower gdy mówił o kompleksie wojskowo przemysłowym.

 2. cynik

  dlaczego od końca lat 60. gdzie Lockheed Martin tam afery, korupcja i przekręty?

  1. Tyberios

   Prześledź historię koncernu, tak dobrze, rok po roku a sam znajdziesz odpowiedź.