Siły zbrojne

Patria ujawnia zamówienie dla ZEA. Transportery będą produkowane w Polsce

Fot. Patria.
Fot. Patria.

Koncern Patria poinformował o złożeniu zamówienia na transportery AMV przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zaznaczono, że pojazdy będą wyprodukowane w Polsce. Wozy tego typu są budowane w naszym kraju jako KTO Rosomak, przez spółkę Rosomak S.A.

Koncern Patria Land Systems Oy poinformował oficjalnie o umowie na pojazdy Patria AMV zawartej z siłami zbrojnymi Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szczegóły kontraktu są objęte tajemnicą, jednak rozmowy na ten temat prowadzone były od wielu lat.

Mika Kari, prezes działu handlowego Patria Land przekazał, że kontrakt stanowi rozszerzenie realizowanej z powodzeniem współpracy pomiędzy siłami zbrojnymi ZEA i spółką Patria. Zaznaczył, że armia Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest zadowolona z wykorzystania istniejących pojazdów AMV. Stwierdził też, że pojazdy będą produkowane przez polskiego partnera spółki Patria w ramach bardzo ciasnego harmonogramu czasowego.

Te pojazdy będą produkowane przez naszego polskiego partnera w ramach bardzo ciasnego harmonogramu czasowego. Zawarta obecnie umowa jest bardzo znacząca dla Patrii, jesteśmy z tego zadowoleni i oczekujemy na przekazanie tych pojazdów.

Mika Kari, prezes działu handlowego Patria Land

Pierwsze zamówienie sił zbrojnych ZEA na transportery AMV zostało upublicznione przez spółkę Patria w 2008 roku, również wtedy jednak nie podano oficjalnie szczegółów. Wiadomo natomiast, że pojazdy typu AMV były prezentowane z wieżami rosyjskich bojowych wozów piechoty BMP-3, używanych w armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, właśnie z myślą dostarczeniu ich z tego typu uzbrojeniem do ZEA. 

Ze spółką Patria współpracują zakłady Rosomak S.A., należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i produkujące transportery AMV na licencji jako KTO Rosomak.

Czytaj więcej: Pierwszy eksportowy Rosomak przekazany. "Wygrywamy przede wszystkim wysoką jakością"

 

 

Komentarze