Reklama

Siły zbrojne

Paris Air Show: MC-27J Spartan Gunship zakończył pierwsze testy

Samolot C-27J na którym testowano system ogniowy – fot. www.aleniana.com
Samolot C-27J na którym testowano system ogniowy – fot. www.aleniana.com

Firma Alenia Aermacchi we współpracy z ATK zakończyła pierwszą fazę prób samolotu MC-27J Spartan w wielozadaniowej specjalnej wersji. Samolot jest wyposażony w modularny system palet z wyposażeniem specjalny i uzbrojeniem, które może składać się np. z wielolufowego działka 30mm.

Taka właśnie opcja uzbrojenia, a dokładnie paleta z działkiem typu GAU-23 firmy ATK, przeszła z sukcesem zarówno próby na ziemi jak i w powietrzu. Testy zostały opracowane i certyfikowane przez U.S. Air Force oraz Air Force Special Operations Command. Działko wraz z amunicja i systemem sterowania jest mocowane w przedziale ładunkowym na specjalnie zaprojektowanych paletach, zgodnych ze standardem NATO.

Więcej: Paris Air Show: Kamow Ka-52 Aligator zadebiutuje w powietrzu

Opracowany przez firmę ATK system szybkowymiennych palet umożliwia przystosowanie w krótkim czasie maszyny transportowej do różnych zadań specjalnych i odwrotnie. Podstawowe uzbrojenie stanowi działko GAU-23 kalibru 30mm wraz z amunicją i systemem kierowania ogniem. Działko prowadzi ogień przez lewe boczne drzwi maszyny.

Ale wśród planowanych opcji znajdują się również palety z systemami naprowadzającymi dla inteligentnej amunicji, oraz różnorodne komponenty C2ISR (Command and Control, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance), umożliwiające wykonywania zadań rozpoznawczych, dowodzenia oraz koordynacji działań. Testowane są też możliwości użycia przez MC-27J kierowanych bomb GBU-44 Viper Strike i pocisków AGM-175 Griffin. Będą one zrzucane z otwartej rampy samolotu, a docelowo odpalane ze specjalnych wyrzutni w tylnej części maszyny. Ta ostatnia opcja pozwalałaby na zachowanie hermetyczności kabiny podczas wykonywania zadań.

Więcej: Paris Air Show: samolot dozoru granicznego Iomax Archangel

Podczas trwającego właśnie Paris Air Show paleta ATK z działkiem GAU-23 prezentowana jest na pokładzie pomalowanego na czarno samolotu C-27J.

(JS)

 

 
Reklama

Komentarze

    Reklama