Reklama

Siły zbrojne

Paris Air Show 2015: Modułowa rakieta MBDA FlexiS

Fot. A. Hładij/Defence24.pl.
Fot. A. Hładij/Defence24.pl.

Podczas Paris Air Show 2015 koncern MBDA zaprezentował koncepcję modułowej rakiety FlexiS. Twórcy projektu planują stworzenie rodziny pocisków opartych na wspólnym kadłubie, w którym dzięki zastosowaniu modułowej architektury będzie można zamontować w warunkach operacyjnych podsystemy do różnego rodzaju misji.  Dzięki temu pocisk będzie mógł służyć w zależności od potrzeb do zwalczania celów zarówno lądowych, jak i morskich czy powietrznych.

Podczas Paris Air Show 2015 koncern MBDA zaprezentował koncepcję modułowej rakiety FlexiS. Prezentowana na targach makieta CVW102 zapowiada powstanie całej rodziny pocisków o kalibrze 180, 350 i 450 mm. Twórcy projektu zakładali stworzenie grupy środków rażenia opartych na wspólnym kadłubie, w którym dzięki zastosowaniu modułowej architektury będzie można zamontować w warunkach operacyjnych podsystemy do różnego rodzaju zadań.

Zgodnie z zapewnieniami MBDA zmiany elementów rakiety mają być możliwe do wykonania nawet w warunkach operacyjnych. Dzięki temu FlexiS będzie można dostosować do potrzeb konkretnej misji.  Ma to być możliwe dzięki rozwinięciu technologii komunikacyjnych pomiędzy częściami pocisku. Poszczególne moduły mają być rozpoznawane przez jednostkę elektroniczną odpowiedzialną za konfigurację i kontrolę. Dzięki temu każdy podzespół będzie automatycznie integrowany z systemem.

Cechą takiej koncepcji jest również zdolność integracji coraz nowocześniejszych komponentów o ile tylko ich interfejs  będzie zgodny z platformą bazową. W programie FlexiS przewiduje się zastosowanie m.in.  systemu samo-konfiguracji rakiety, bezstykowego, uniwersalnego interfejsu czy układu wspólnego zasilania i magistrali komunikacyjnej modułów.

W planach jest opracowanie rakiet typu FlexiS w czterech podstawowych wymiarach: kalibru 180 mm i długości 1,8 m lub 3 m, 350 mm o długości 3,5 m i 450 mm o długości 5,5 m. W pierwszej kolejności rozwijana jest najmniejsza rakieta z tej rodziny - CVW102, której makietę pokazano podczas targów. Pocisk prezentowano w kilku różnych możliwych konfiguracjach od rakiety średniego zasięgu do uderzeń na cele naziemne, przez pocisk przeciwczołgowy po rakietę powietrze-powietrze bardzo krótkiego zasięgu dedykowaną do zwalczania bezzałogowców.

Opracowana przez MBDA koncepcja modułowej rodziny pocisków FlexiS jest przykładem tego w jaką stronę może skierować się rozwój systemów rakietowych w przyszłości. W założeniu ma pozwolić m.in. na zwiększenie elastyczności wykorzystania uzbrojenia. Zgodnie z deklaracjami spółki sprzęt opracowany w ramach projektu ma oferować użytkownikom znaczne ograniczenie kosztów związanych z integracją nowych typów uzbrojenia.

(AH)

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. QDark

    Dziwie się, że nikt nie wpadł na taki pomysł wcześniej. Chyba, że jest to zbyt skomplikowane... Z drugiej strony może kiedyś doczekamy się np. pioruna, który będzie mógł razić np cele żywe...

    1. obiektywnie

      Modułową konstrukcję pocisków pierwsi zastosowali Rosjanie w swoich pociskach powietrze-powietrze np. R-27, gdzie wymienna była głowica (IR, półaktywna radarowa, antyradiacyjna) i to kilkadziesiąt lat temu. Również wymienną głowicę (radarową lub IR) mają francuskie pociski powietrze-powietrze MICA. To co jest w artykule to logiczne rozwinięcie a nie jakiś przełomowy wynalazek.

Reklama