Siły zbrojne

Pantera-16 - polsko-amerykańskie ćwiczenia powietrznodesantowe

Generał Różański podczas spotkania z ćwiczącymi. Fot. ppłk Szczepan Głuszczak
Generał Różański podczas spotkania z ćwiczącymi. Fot. ppłk Szczepan Głuszczak

W Żaganiu trwają polsko-amerykańskie ćwiczenia taktyczne pod kryptonimem Pantera-16. Bierze w nim udział ponad 800 żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej wzmocnionych żołnierzami ze 173. Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty. Spadochroniarzy podczas szkolenia odwiedził Dowódca Generalny RSZ gen. broni dr Mirosław Różański.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 20 września ćwiczące pododdziały weszły do walki, wykonując desant spadochronowy. W tym roku podczas ćwiczeń Pantera-16 sprawdzana jest gotowość do działania zgodnie z bojowym przeznaczeniem żołnierzy 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej. Weryfikacja przygotowania i zgrania pododdziałów bielskich spadochroniarzy będzie przebiegać na poligonie w Żaganiu. W czasie szkolenia będą oni musieli wykonać jeszcze między innymi odtworzenie zdolności bojowych po desantowaniu, szturm na obiekt, odzyskanie utraconego personelu, obronę przyczółka desantowego i połączenie z wojskami własnymi.

Czytaj także: Dragon - największe ćwiczenia Wojska Polskiego w 2017 roku

Po stronie przeciwnej, jako pododdziały podgrywające działanie przeciwnika, ćwiczą żołnierze: plutonu rozpoznawczego z 6 batalionu dowodzenia z Krakowa, 2. kompanii szturmowej z 6. batalionu powietrznodesantowego z Gliwic oraz pododdział czołgów z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. W ćwiczeniu bierze udział ponad 800 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej, wzmocnionych ok. 150 żołnierzami amerykańskiej kompanii ze 173. Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty, która na co dzień stacjonuje w bazie położonej we włoskiej Vicenzie. W niektórych epizodach ćwiczeń zostaną także użyte pododdziały wojsk specjalnych.

Ćwiczenie Pantera-16 rozpoczyna cykl szkoleń z żołnierzami 173. Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty pod kryptonimem Airborne Detachment-16, które będą trwać do początku przyszłego roku.

Komentarze (3)

 1. Za moich nsrow...

  Bylem na 10 poligonach i to byl moj pierwszy i najlepszy! Bylem wtedy jeszcze nsrem.

 2. Lotnik

  Wczoraj widziałem lądujące jeden za drugim 5 samolotów CASA 295 we Wrocławiu ok. południa. Piękny widok.

  1. seba

   3 Casy 2 bryzy

 3. nowej jak stare

  "Cieszę się" z tego jak "cieszyłem się" ze wspólnych ćwiczeń z Sowietami za PRL...