Reklama

Siły zbrojne

Pancerniacy ze Świętoszowa przejęli służbę w Afganistanie

Fot. kpt. Monika Wywiórka
Fot. kpt. Monika Wywiórka

W Afganistanie miała miejsce uroczystość przekazania obowiązków pomiędzy XII i XIII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego misji szkoleniowo-doradczej NATO pod kryptonimem Resolute Support. Był to moment podsumowania wielomiesięcznej służby poza granicami państwa. Podstawę obecnego kontyngentu stanowią żołnierze świętoszowskiej 10. Brygady Kawalerii Pancernej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy przejęli służbę od wojskowych z 5. pułku artylerii 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Jak podaje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, uroczystość, która miała miejsce w poniedziałek 8 lutego, rozpoczęła się od mszy świętej, koncelebrowanej przez księży kapelanów z obu zmian, w intencji żołnierzy i ich rodzin. Po mszy świętej na plac apelowy PMC (Polish Military Compound) zostały wprowadzone pododdziały, by wziąć udział w uroczystym apelu z okazji przekazania obowiązków - ToA (Transfer of Authority) pomiędzy XII a XIII zmianą.

Po wprowadzeniu wojskowej asysty honorowej na plac, dowódca uroczystości złożył meldunek dowódcy XII zm. - płk. Danielowi Butrynowi o gotowości do uroczystego apelu. Po przeglądzie pododdziałów została podniesiona flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej na maszt oraz został odegrany i odśpiewany hymn państwowy.

Kolejno głos zabrał dowódca XII zm. witając zebranych gości. Kluczowym elementem uroczystości było odczytanie rozkazu o zmianie na stanowisku dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Misji Resolute Support w Afganistanie. Dowódcy obu zmian złożyli swoje podpisy na protokole przekazania obowiązków, a następnie płk Daniel Butryn przekazał obejmującemu obowiązki XIII zm. PKW RSM - płk. Pawłowi Pytko flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej na drzewcu.

Następnie zostały odczytane rozkazy o wyróżnieniach. Dowódca XII zm. dziękując swoim żołnierzom za służbę, wręczył listy gratulacyjne i medale pamiątkowe.

Dziękuję wszystkim za codzienny trud, który włożyliście w swoją służbę, wykonując zadania tutaj w Afganistanie, tysiące kilometrów od swoich rodzin i bliskich. (…). To jeszcze nie koniec. Czeka nas jeszcze przemieszczenie. Przypomnę, że nasze zadanie nie kończy się tutaj. Dzisiejsze przekazanie obowiązków to jedno, a drugie to powrót do macierzystych jednostek w kraju - i mam nadzieję, że to zadanie zrealizujecie również na wysokim poziomie, tak jak do tej pory. Nie wypada też nie wspomnieć o Waszych bliskich. Wy niepokoiliście się, o to co się dzieje w kraju, Wasze rodziny niepokoiły się o to, co dzieje się tutaj. Dlatego też proszę podziękować swoim najbliższym za wspieranie Was każdego dnia. (...) Na ręce XIII zmiany składam życzenia: przede wszystkim spokoju, który ma dać Wam tutaj gwarancję realizacji zadań przez najbliższe kilka miesięcy. Niech służba tutaj da żołnierzom XIII zm. mnóstwo satysfakcji i dumy z wykonywanych zadań.”

płk Daniel Butryn, dowódca XII zmiany PKW RSM Afganistan

Po przemówieniu płk. Burtyna głos zabrał płk Paweł Pytko, składając podziękowania żołnierzom.

10 Brygada Kawalerii Pancernej po raz piąty na afgańskiej ziemi rozpoczyna swoją służbę i mam nadzieję, że te tradycje, które do tej pory przyświecały pod flagą 10BKPanc będą tutaj nadal kontynuowane. Dziękuję żołnierzom XII zm. za przygotowanie rotacji oraz płynne przekazanie obowiązków i za ten cały trud wkładany w realizację zadań przez ostatnie miesiące. (…). Jesteśmy tutaj ambasadorami Wojska Polskiego i tylko wspólnie jesteśmy wstanie pokonywać trudy i wykonywać zadania, które będą stawiać nam przełożeni.

płk. Paweł Pytko, dowódca XIII zmiany PWK RSM Afganistan

Po przemówieniach okolicznościowych dowódcy obu zmian zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej żołnierzy poległych w Afganistanie, następnie została odegrana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz złożony meldunek o zakończeniu uroczystości.

Podstawę obecnego kontyngentu stanowią żołnierze świętoszowskiej 10, Brygady Kawalerii Pancernej 11, Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy przejęli służbę od wojskowych z 5. pułku artylerii 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. PKW Afganistan RSM  liczy do 400 żołnierzy.

Jak podaje Dowództwo Operacyjne RSZ, główne części kontyngentu tworzą:

  • w Kabulu: personel narodowy wydzielony do dowództwa misji oraz doradcy szczebla strategicznego;
  • w Bagram: dowództwo Polskiego Kontyngentu Wojskowego wraz z elementami wsparcia i zabezpieczenia;
  • w Gamberi: personel wydzielony do Dowództwa Doradczo-Szkoleniowego-Wschód misji RESOLUTE SUPPORT wraz z plutonem ochrony.

Udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji RESOLUTE SUPPORT ma charakter doradczy, bez angażowania polskich żołnierzy w działania bojowe.

Do głównych zadań PKW Afganistan RSM należy:

  • doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych;
  • doradzanie 201. Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej i Regionalnemu Centrum Operacyjnemu;
  • ochrona doradców w trakcie realizacji przez nich zadań oraz ochrona bazy;
  • doraźna ochrona konwojów logistycznych.
Reklama
Reklama
image
Fot. kpt. Monika Wywiórka
image
Fot. kpt. Monika Wywiórka
image
Fot. kpt. Monika Wywiórka
image
Fot. kpt. Monika Wywiórka
image
Fot. kpt. Monika Wywiórka
image
Fot. kpt. Monika Wywiórka
Reklama

Komentarze

    Reklama