Reklama

Siły zbrojne

Palestyński bezzałogowiec zestrzelony. Drony w rękach terrorystów

Wykorzystanie systemów bezzałogowych przez terrorystów to istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela. Na zdjęciu szczątki drona należącego do Hezbollahu, zestrzelonego w 2006 roku. Fot. IDF/flickr.
Wykorzystanie systemów bezzałogowych przez terrorystów to istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela. Na zdjęciu szczątki drona należącego do Hezbollahu, zestrzelonego w 2006 roku. Fot. IDF/flickr.

Izraelskie jednostki obrony powietrznej zestrzeliły bezzałogowy środek latający, który naruszył przestrzeń powietrzną Izraela po przekroczeniu granicy ze Strefą Gazy.

Według komunikatu izraelskich sił powietrznych, nieprzyjacielski bezzałogowiec został zestrzelony przez zestaw przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot, rozmieszczony w południowym Izraelu. W chwili obecnej trwa przeszukiwanie obszaru, gdzie mogły upaść szczątki należącego prawdopodobnie do palestyńskich ugrupowań terrorystyczych drona.

Jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy system Patriot należący do izraelskich sił powietrznych zestrzelił nieprzyjacielski bezzałogowy środek latający. Wcześniej jednak dochodziło do incydentów z udziałem dronów wykorzystywanych przez organizacje terrorystyczne, w tym libański Hezbollah. W kwietniu ubiegłego roku izraelskie myśliwce F-16 zestrzeliły bezzałogowy system powietrzny, który miał należeć właśnie do Hezbollahu. Kilka miesięcy wcześniej, w październiku 2012 roku samoloty sił powietrznych Izraela przechwyciły bezzałogowiec, który naruszył przestrzeń powietrzną po przekroczeniu granicy ze Strefą Gazy.

Zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot są eksploatowane przez jednostki izraelskich sił powietrznych od 1990 roku. Od 2012 realizowany jest program ich modernizacji, między innymi w celu zwiększenia zdolności do rażenia bezzałogowców. Według przedstawiciela sił powietrznych Izraela w chwili obecnej głównym zagrożeniem są nie pociski ziemia – ziemia (balistyczne lub manewrujące), a właśnie bezzałogowce czy… lotnie. W 1987 roku palestyńscy terroryści przeprowadzili atak samobójczy z wykorzystaniem motolotni, w wyniku którego zginęło sześciu izraelskich żołnierzy (tzw. noc szybowców). 

Reklama

Komentarze (5)

 1. stuff

  Tak w ogóle to Izrael ma najlepszy sprzęt jeśli chodzi o bezzałogowce. W Polsce pewnie wygrają przetarg na MALE. Ciekawe tylko kto - Elbit czy IAI. Choć IAI powinien od razu być wykluczonym za sprzedaż kodów źródłowych do Rosji.

 2. z prawej flanki

  no ,faktycznie niebywały "sukces" ; jeżeli zestrzelonym był samolocik podobny do tego ze zdjęcia...

 3. rabarbarus

  Ciekawe jak wygląda porównanie kosztów wystrzelonej z Patriota rakiety i palestyńskiego zdalnie sterowanego modelu, stworzonego z części dostępnych na ebayu...

  1. wróg

   Też mnie to zastanowiło... Armia szekli nie ma, ale dolarów na ciężarówki :) Tyle że modeli tego rozmiaru i materiału przy ich prędkościach przelotowych nie widać na radarach którymi kierowane są patrioty. Można to oczywiście ustawiać, ale wtedy bird flocks dają odbicia i system jest fałszywie czuły. Chyba że te modele przewożą deflektor radarowy (taki cywilny sprzęt do jachtów, żeby były widoczne na radarze mimo swojego nikczemnego rozmiaru). No to wtedy może być to wkurzające dla operatora bo echo z tego jakby prawdziwy samolot leciał :)

  2. w

   Możliwe że ten model był uzbrojony/wypakowany materialami wybuchowymi.Palestynscy faszyści próbują wszelkich metod aby zadać jakiekolwiek starty Izraelczykom.Rakiety-nieskuteczne.Dwa ataki komanda hamasu od strony morza-wszyscy ukatrupieni zaraz po wyjściu na ląd.Teraz czas na drony-a tu też d... blada,Patriot spisał się jak należy.W miedzyczasie ostry wpie.dol od izraelskiego lotnictwa i ciężkie straty.

 4. xXx

  Strzelanie z Pariota do dronów robionych chałupniczo? Nie ma co się dziwić w kraju gdzie palestyńskie dzieci są surowo karane za rzucanie kamieniami w izraelskie czołgi...

  1. w

   A teraz o ile pozwalają ci na to twoje możliwości intelektualne (w co wątpię) wyobraź sobie że taki wypełniony materiałami wybuchowymi dron wlatuje w czyjś dom,szkołę,szpital. Co do kamieni - wiele izraelskich cywilów od nich zginęło w obrzucanych przez małych palestynskich terrorystów podpuszczanych przez swoich troskliwych rodziców,samochodach cywilnych doprowadzając do wypadków śmiertelnych.Zresztą w Polsce były podobne przypadki ale takich gnojków nazywało sie otwarcie bandytami,no ale liżący d... arabom miłośnicy palestynskich terrorystów jak widać takie same przestępstwa oceniają różnie w zależności czy zginie Żyd czy też nie.

 5. Olo

  Patriotem w taki latawiec??? Dobry sposób żeby szybko doprowadzić Izrael do bankructwa

Reklama