Reklama

Siły zbrojne

Pakistan otrzymał dwa „morskie” samoloty ATR 72-500

Pakistańska marynarka wojenna uroczyście przyjęła na stan dwa samoloty ATR 72-500– fot. Pakistan Navy
Pakistańska marynarka wojenna uroczyście przyjęła na stan dwa samoloty ATR 72-500– fot. Pakistan Navy

Siły morskie Pakistanu przyjęły na stan dwa samoloty ATR 72-500 produkowany przez włosko – francuskie konsorcjum lotnicze ATR (Aerei da TrasportoRegionale/ Avions de Transport Régional).Uroczystość miała miejsce 15 sierpnia br. w bazie lotnictwa morskiego Pakistanu w Mehran. Obecny na niej szef sztabu pakistańskiej marynarki podkreślił, że jego kraj zamierza z pełną odpowiedzialnością zwalczać terroryzm, jak również przemyt narkotyków, broni i ludzi,a nowe samoloty w tym mogą bardzo pomóc zwiększając efektywność nadzoru nad obszarami morskimi.

Więcej: Pakistańskie fregaty rakietowe typu F-22P (Zulfiquar)

Pierwsze samoloty mają jednak być początkowo wykorzystywane do szkolenia załóg, a dopiero później do zadań patrolowych i rozpoznawczych. Docelowo ATR 72- 500 mają zastąpić starzejące się samoloty patrolowe F-27 Fokker. W najbliższym czasie planowany jest zakup dalszych dwóch takich statków powietrznych.

Więcej: Pakistańczycy wodują drugi nowoczesny okręt rakietowy

„Nowe” pakistańskie samoloty nie są w rzeczywistości nowe. Pierwszy ATR 72-500 (72-212A) z numerem konstrukcyjnym 712, oznaczeniem rejestracyjnym EC-JAH był zbudowany w 2004 i wykorzystywany przez kanaryjskie linie lotnicze NAYSA (Navegacion y ServiciosAéreosCanarios). Drugi ATR 72-500 (72-212A) ma numer konstrukcyjny 788, oznaczenie rejestracyjne A2-ABS i był wykorzystywany w botswańskich liniach lotniczych Air Botswana.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama