Reklama

Siły zbrojne

Otwarcie Fabryki Broni w Radomiu. Ragun i MSBS - oficjalna premiera

 • Fot. US Air Force
  Fot. US Air Force
 • Fot. BoNDeX/CC BY-SA 4.0
  Fot. BoNDeX/CC BY-SA 4.0
 • Zamachy w Kwecie, stolicy prowincji Beludżystan zabiły w ostatnich dwóch miesiącach ponad 160 osób - fot. www.geo.tv
  Zamachy w Kwecie, stolicy prowincji Beludżystan zabiły w ostatnich dwóch miesiącach ponad 160 osób - fot. www.geo.tv

Radomska Fabryka Broni „Łucznik” zaprezentowała nowy pistolet automatyczny kalibru 9 mm któremu nadano nazwę Ragun, oraz pierwsze seryjne karabinki MSBS, zarówno w wersji bojowej jak też specjalny wariant przeznaczony dla Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Pokaz tych konstrukcji odbył się przy okazji otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni w której powyższe konstrukcje, wchodzące w skład tworzonego systemu żołnierza przyszłości Tytan, będą produkowane.

W uroczystości wzięła udział między innymi marszałek Sejmu Ewa Kopacz i reprezentująca MON podsekretarz stanu Beata Oczkowicz. Wraz z prezesem zarządu Fabryki Broni Tomaszem Nitą oraz prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciechem Dąbrowskim i innymi przedstawicielami przemysłu dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, otwierając oficjalnie nową siedzibę Fabryki Broni w Radomiu.

Decyzja o potrzebie stworzenia nowej siedziby i przeniesieniu produkcji z przedwojennych obiektów Zakładów Metalowych „Łucznik” (wytwórcy m.in. słynnych pistoletów VIS) zapadła w sierpniu 2012 r. ARP S.A. zawarła w tej sprawie umowę ze spółkami: Bumar, Bumar Żołnierz, Cenzin oraz Fabryką Broni „Łucznik”-Radom, przewidującą wsparcie inwestycyjne modernizację i rozwoj przedsiębiorstwa. Łączny koszt inwestycji to 103 mln zł.

Podczas uroczystości zaprezentowało dwie najmłodsze konstrukcje Fabryki Broni, powiązane z programem żołnierza przyszłości Tytan. Pierwsza to pistolet automatyczny na amunicję 9 mm x 19 mm Parabellum, który w Wojsku Polskim ma zastąpić pistolety P-64 i P-84 strzelające jeszcze sowieckim nabojem Makarowa 9 mm x 18 mm. Nowa broń ma uzupełnić używane obecnie pistolety P-94 WIST, które po doświadczeniach z Afganistanu nie cieszą się w Wojsku najlepszą opinią.

Nowy pistolet 9 mm PR-15 Ragun z radomskiej Fabryki Broni - fot. J.Sabak/D24

Nowy pistolet z Fabryki Broni w Radomiu otrzymał nazwę PR-15 Ragun i jest to tradycyjna konstrukcja z odkrytym kurkiem, samonapinaniem, dwurzędowym magazynkiem i aluminiowym szkieletem. W przedniej części szkieletu umieszczono uniwersalną szynę montażową, umożliwiającą instalację np. oświetlenie taktycznego lub laserowego wskaźnika celów. Broń przeznaczona jest zarówno dal użytkowników prawo jak i leworęcznych. Dotąd wyprodukowano 12 sztuk, które służą do testów i badań.

Drugi z prezentowanych rodzajów broni to Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS 5,56 mm. Broń tego typu ma w przyszłości zastąpić w Wojsku Polskim wysłużone karabinki AK, jak też wz.96 Beryl. Modułowa konstrukcja umożliwia skonfigurowanie broni w kilku wersjach: podstawowego karabinka, karabinka z podwieszonym granatnikiem 40mm, lekkiego karabinu maszynowego i karabinu wyborowego.

Na dole MSBS 5,56 mmm z granatnikiem. Powyżej "reprezentacyjny" MSBS z krótkim magazynkiem, stałą kolbą i bagnetem - fot. J.Sabak/D24

W czasie uroczystości zaprezentowano wersję bezkolbową, klasyczny karabinek oraz karabinek z podwieszonym granatnikiem podczas dynamicznego pokazu bojowego z wykorzystaniem KTO Rosomak. Broń należała na produkcji przedseryjnej i jak można było się przekonać, jest w pełni funkcjonalna. Swoją premierę miał też wariant karabinu MSBS przygotowany do testów w Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, w której zastąpi posowieckie karabiny SKS, służące w tej roli od ponad pół wieku.

W tej wersji MSBS posiada nową, usztywnioną, stałą kolbę i przednią osłonę lufy, która jest dłuższa niż w wersji bojowej. Natomiast magazynek został skrócony i całkowicie kryje się w gnieździe. Dwa egzemplarze tej broni niebawem trafią do żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej na testy. Jeśli MSBS zostanie przyjęty, będzie to pierwszy w historii typ karabinu produkcji polskiej na wyposażeniu tej formacji. 

Reklama

Komentarze (57)

 1. Michał

  RAGUN PR-15 - Radoms Gun Pistolet Radomski a 15 bo w tym roku planowano wprowadzić do produkcji

 2. Ja

  Teraz piłka po stronie MON - miejmy nadzieję, że szybko i masowo wyposaży WP w MSBSy w różnych wersjach, a nie będzie co parę lat kupować niewielkie partie podstawowej wersji długolufowej tak, że zanim będzie można mówic o powszechnym, a nie śladowym użyciu inni będa juz mieli broń o pokolenie nowoczesniejszą

  1. Antey

   Póki co, MON ma do MSBS tyle zaufania, co Francuzi, którzy ofertę odrzucili na etapie panienki przyjmującej pocztę i właśnie zamówiono 25 tys. Beryli. MSBS - nadal w testach. Ciekawe też, co sp.........no odchudzając "niemal gotową" broń o "kilkaset gram" (vide Rosomak). Należało 10 lat temu kupić licencję na F-2000 i P-90 z FN Herstal - dziś mielibyśmy przezbrojoną armię i pozostałe służby w perspektywiczną i sprawdzoną broń.

 3. Vigg

  Raguna widziałbym jeszcze w .45Auto

  1. Antey

   .. a ja w 4,6x30 albo 5,7x28 - trzeba iść z postępem..

 4. obserwator

  wszystko ok ale oprócz amunicji 223 należy stosować tez 308 bo Polska jest terenem równinnym (400-600 m to standard) a wystarczy np. podpatrzeć osiągi innych analogicznych konstrukcji, jeżeli na 100 m msbs (szturmowy a wiec z lufa ~400mm) 5.56 nie ma skupienia rzedu średnicy 3-4 cm to licha ta bron na polu walki.

  1. Vigg

   Może nie w języku mysliwskim .308Win tylko kodem NATO 7,62x51. I tu masz zdecydowaną rację- siła ognia!

  2. Antey

   Na 600 metrów celny ogień jest w stanie prowadzić strzelec wyborowy ew. snajper, w obu przypadkach z przygotowanej pozycji, ale nie zwykły piechur. Nie zapominaj, że na takim terenie narodził się właśnie Stg44 - praprzodek wszystkich karabinków szturmowych.

 5. DLW

  Karabinek dostarczony do jednostki reprezentacyjnej czyli proces jego wymiany w polskich siłach zbrojnych został zakończony pełnym sukcesem.

  1. jasio

   Według definicji z dawnych lat ten karabinek to zwykły "straszak", tylko 100 razy droższy od tych co były na odpustach i festynach dla ludu. Fabrycznie jest przystosowany do strzelania tylko ślepą amunicją. Gdyby armia zmieniła zdanie i postanowiła strzelać z tego amunicją ostrą to trzeba kupić do nich nowe inne lufy

 6. amator

  czy mi sie wydaje czy nowy karabinek jest strasznie podobny do SCAR ?

  1. Marti

   Do SCARa to raczej nie, jak już to do Masady... Karabinki AR-15 są produkowane przez co najmniej -naście firm na świecie, branie opracowanego wcześniej wzorca nikogo nie dziwi, zwłaszcza, że stawia się na ujednolicanie systemów broni i amunicji w ramach NATO. I to jest dobry trend, że chcemy się odciąć od pochodnych sowieckiej myśli technicznej.

 7. ktoś

  no pięknie, tylko słyszałem że amerykanie wycofali się z wprowadzenia systemu broni modułowej (xm8?jakoś tak) bo plastik im się przegrzewał, bundeswera też ma jakieś kłopoty z swoim g36, to nam po co?a pistolet, wiadomo, mag z plastiku, dziwne że łucznik tyle lat potrzebował na odchudzenie, a żeby nie było to nowa nazwa i czyste konto i zmieniamy wista a biznes się kręci

  1. GUN-freedom

   Mnie to nie dziwi. Fabryka utrzymuje się z naszych podatków- bezpośrednio lub pośrednio. Więc po co się ma starać o klienta?! Rynek wewnętrzny praktycznie zerowy, bo głosujemy w kółko na ekonomów z batem... widać lubimy smaganie batem i traktowanie nas jak dzieci, które trzeba prowadzić za rączkę- tylko jedno im nie śmierdzi. Nasze pieniądze.

 8. Emil

  Patrze sobie na fotke tej fabryki i ich maszyn i jak zywo widze warsztaty przy moim technikum 25 lat temu - maszyny gdzie wszystko bylo na korbke - no prosze mamy XXI wiek CNC od dawna jest standardem a tu taki zlom w podobno wiodacej branzy produkujacej cacuszka dla wojska. Tak naprawde to pewnie kilku rusznikarzy je klepie mloteczkami a te maszyny to na pokaz takie czysciutkie LOL

 9. Lishay

  A co jeśli będzie wojna np. z krajem z poza NATO (Rosja)? Pewnie zdobyczne naboje nie będą pasowały do tego "cuda"

  1. kicin

   Gratuluje 7,62 a 5,56. Twoja inteligencja jest widocznie na poziomie 0 więc się nie udzielaj. Skąd amunicja np w afganistanie? Bo ruskich tam już nie ma.... A maja czym strzelać

 10. cacadux

  Świetna fotka: to pierwsze od góy z MSBS-em i Ragunem . Może tylko takie zastrzeżenie, że szkoda że nie lustrzanka - zbyt duza głębia ostrości i postacie w tle sa zbyt ostre, ale to drobiazg - czepiam się ;-)

  1. Żal d... ściska jak czyta się takie szmiry

   Gościu co ty wypisujesz? Zdjęcia do kosza się nadają, do niczego więcej. No chyba, że porównujesz do zdjęć zrobionych twoją użytkowaną obecnie Nokią 3310

  2. Zyczliwy

   Człowieku czy cokolwiek wiesz o fotografii? Nie rzucaj takich błędnych stwierdzeń. Jeszcze ktoś je na poważnie przyjmie.

 11. MM

  http://telewizjarepublika.pl/Konkurencyjna-polska-odc-8,video,1242.html#.VUEru_ntmko

 12. staszewski

  Nowy pistolet podobny do Sig Sauer 228 używanego przez armię USA i Navy Seals. Solidna konstrukcja, amunicja 9 mm NATO dużo lepsza od 9 mm Makarov. Brawo!

 13. Swiatowid

  Czy kros wie jak sie wymienia lufy w MSBS, ponoc w 10 min ale co dalem? Czy beda robic lufy w innych kalibrach, np, 300 blackout ? Ten kaliber staje sie coraz popularniejszy w stanach i kanadzie. Gigantyczna ilosc naboji od 110gr do 245gr, 17 procent silniejszy od 7.62x39. 220gr idealny do tlumnikow. Sam zaczynam elaborowac amunicje.

  1. Staszewski

   300 Blackout to świetny kaliber. Poza tym coraz więcej używa się tłumików na polu walki a ten kaliber świetnie się nadaje do wyciszania. 5.56 jest dobry tylko do 200 -300 metrow i bardzo głośny. 7.62x51 NATO jest świetny do 800 m. ale też glosny I ma większą średnicę luski. 300 Blackout jest dużo bardziej uniwersalny.

 14. tester

  Bardzo szkoda , że Mag 98 został odrzucony tak pochopnie to świetna broń

  1. Kris

   Też chciałbym MAGa KIEDYŚ kupić... tego starszego , ze STALOWYm szkieletem... Był lepszy - ale WYMIARY i CIĘŻAR nie pasowały do przetargu :(

  2. Kriss

   Też chciałbym MAGa KIEDYŚ kupić... tego starszego , ze STALOWYm szkieletem... Był lepszy - ale WYMIARY i CIĘŻAR nie pasowały do przetargu :(

 15. ddd

  jaka jest orientacyjna cena MSBSa? a pistoletu? ktoś wie?

  1. maniek

   beryl wz 96 z radomia kosztuje 1900zł, sądzę więc ze MSBS może co najwyżej kosztować ze 2 razy tyle... ale przypuszczam że cena będzie oscylować w granicach 2,5 - 3 tysiące złotych

 16. Mireq

  Tylko dlaczego nikt nie obrobił tych zdjęć przed publikacją, są za ciemne!

 17. rapid

  na 3 zdjęciu to jakaś porażka z tym hełmem , ilekroć jest pokaz Polskiego TYTANa , zawsze któryś musi mieć krzywo ułożony hełm , co to za szmelc że na głowie nie chce równo leżeć ?

  1. Art

   Myślisz by za każdym żołnierzem ktoś biegał z linijką celem sprawdzenia poprawności ułożenia hełmu na głowie? Jeżeli tak to tkwisz w połowie lat osiemdziesiątych.

  2. Mickey

   a mnie smiesza te spodnie w butach tego zolnierza(demonstratora ;) ) po prawej, kto to jeszcze praktykuje, w garnizonach to rozumiem bo betonu biurokratyczno-wojskowego jest wiecej nich zolnierzy "bojowych" ktorych te apartczyki powinni obslugiwac

 18. Piotr Kraczkowski

  Rząd marnotrawi pieniądze podatnika budując takie fabryki, które następnie będą prywatyzowane, czyli za półdarmo przekazywane skoncentrowanemu w zbrojeniówce byłemu PZPR-owi. W zach. UE jest aż nadto gotowej i lepszej od opracowanej w Polsce broni strzeleckiej i możemy taniej zaimportować ją, niż konstruować własną broń strzelecką, której poza Polska nikt na świecie nie kupi, bo nie ma wartości bojowej. Nawet jednak gdyby polski karabin miał nieco wyższą wartość bojową niż karabiny wojska RFN, czy Francji lub Belgii, to za te same pieniądze zainwestowane w bezzałogowce można podnieść polską obronność tysiące razy bardziej. ____Wydawanie setek milionów na tworzenie zupełnie zbędnych fabryk państwowych jest potwornym błędem i zadaniem dla prokuratury i dziennikarzy śledczych, bo to rozdawnictwo podatków. Przecież za te same podatki można by mieć liczące się osiągnięcia choćby w produkcji dronów. Polskie szkoły wyższe i prywatne firmy opracowały już drony na poziomie i brakuje im wsparcia podatnika. Gdyby to producenci dronów otrzymali pieniądze zmarnowane na fabryki broni strzeleckiej, to szanse Polski na specjalność narodową w międzynarodowym podziale pracy w dziedzinie high tech, jaką są drony i roboty, byłyby znacznie większe. Fabryka dronów mogłaby już eksportować polskie drony w świat, natomiast szanse na eksport polskiej broni strzeleckiej są zerowe, bo nawet Trzeci Swiat ma prawie bezpłatne Kałasznikowy, a w odróżnieniu od Polaków analfabeta w Afryce potrafi liczyć. Rząd podarował kolesiom z PZPR nowoczesną fabrykę broni strzeleckiej i wmusza jej bezwartościowy złom polskim żołnierzom - to okazywanie im pogardy! ____Tymczasem Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował na targach Balt Military Expo polski bezzałogowy ILX-27. Śmigłowiec - Robot do Zadań Specjalnych otrzymał nagrodę Grand Prix im. „ Kontradmirała X Czernickiego”. Olbrzymie znaczenie dla wojskowości i realna możliwość exportu cywilnego high tech, bo to dual use. Pieniędzy starcza (już od 2011r. - to wieczność) tylko na dwa prototypy, bo pieniądze na ILX-27 i wdrożenie jego produkcji seryjnej ukradli kolesie bogacący się na opracowywaniu nędznych modeli broni strzeleckiej i produkowaniu jej w celu osłabienia polskiej obronności. ____Nie dziwmy się, że niedługo ponowiona zostanie przez Palikota i jemu podobnych propaganda zmierzająca do zdjęcia pieniędzy z polskiego rynku elektroniki, co pogłębi polskie zacofanie, aby przesunąć te pieniądze na rynek broni strzeleckiej, aby za państwowe podatki produkować przyrost prywatnych zbrodni w Polsce oraz prywatnych milionerów z drugą siedzibą poza Polską. Znamy też z góry uzasadnienie dla wzrostu ilości morderstw i wypadków z bronią: chodzi o wolność i o to, by było jak w USA. ____To sabotaż i gangsterka.

  1. Obywatel

   Rozpisałeś się jak redaktor Wprost. Niestety nie masz zielonego pojęcia o tym co piszesz. Jeżeli jesteś takim znawcą tematu, proponuję poczytać anglojęzyczne fora internetowe, lub przejść się w czasie targów zbrojeniówki na stoisko z MSBS-em. Amerykanie tylko czekają kiedy Radom zacznie produkcję cywilnych wersji. Dodam jeszcze że albo jesteś niedorozwinięty albo po prostu jesteś hipokrytom. Przykładowy kałach zabija? to ja teraz pytam co robi ten twój DRON o którym piszesz co drugie zdanie ? Może roznosi obiady w szpitalach ? a może kręci cygara? No bo ja myślałem że przeznaczeniem dronów jest rozpoznanie i likwidowanie celów bez narażania żołnierza.

  2. PODBIPIETA

   NO TEORETYCZNIE TO SIE Z PANEM ZGADZAM.ALE COŚ NA TEMAT/?

 19. A_S

  Czy Ragun to od Raginisa ?

  1. podbipięta

   nie,to pojęcie kabalistyczne znaczenie imion.

 20. erf

  po testach zamawiac i wycofać w końcu ten posowiecki zlom /amuniicja makarov przecież mamy XXI wiek/

  1. say69mat

   Z amunicją i systemem Makarowa jest analogiczny problem jak z rpg-7. Mianowicie problem będzie funkcjonował w rzeczywistości naszych SZ do wyczerpania zapasów magazynowych. Co jak wszystkim zainteresowanym wiadomo zbyt szybko nie nastąpi. Ze względu na programy oszczędnościowe, efektywnie wdrażane wysiłkiem kadr, w ramach naszych SZ. Jak wiadomo, programów niezwykle skutecznie przeciwdziałających marnotrawstwu materiałowemu perfekcyjnie zmagazynowanego uzbrojenia. Należy przy tym pamiętać, że w naszym kraju, wśród magazynierów rzeczywistości. Od niepamiętnych czasów króluje znane przysłowie 'lepszy włóbel w garsci, niż renca w nocniku'. Stąd z efektywnym przymrużeniem oka pozdrawiam serdecznie.

 21. cairo

  Na serio to ta nowa fabryka?, bo maszyny mi wyglądają na wyciągnięte ze złomu i pomalowane, kto dziś wyposaża nową fabrykę w maszyny skrawające konwencjonalne, patrząc po fotce to są z wczesnych lat 60 ubiegłego stulecia,a gdzie CNC?, czekam na równie uroczyste zamknięcie bankruta, tylko niech wtedy klecha odda co wziął za pokropek, a resztą gości z listy niech się zajmie prokurator.

  1. pat

   Nie przeżywaj. Są CNC - byłem, widziałem :) Fabryka spoko i nie ma czego się wstydzić. Dobrze, że mamy swoje nowoczesne zakłady, które będą zaopatrywać naszą armię w polski sprzęt dobrej klasy.

 22. sas

  Sto baniek, państwo ma gest jak zwykle z kieszeni obywateli, Trzeba by się racjonalnie zastanowić po co komu nowa fabryka, jeżeli broń w Polsce to owoc zakazany, fabryka nie może zarabiać na broni cywilnej, a zamówienia broni dla wojska są symboliczne.

  1. obserwator

   masz racje, 40 mln sztuk to nie 100 tysiecy

 23. Piotr Kraczkowski

  Rząd marnotrawi pieniądze podatnika budując takie fabryki, które następnie będą prywatyzowane, czyli za półdarmo przekazywane skoncentrowanemu w zbrojeniówce PZPR-owi. ____W zach. UE jest aż nadto gotowej i lepszej od opracowanej w Polsce broni strzeleckiej i możemy taniej zaimportować ją, niż konstruować własną broń strzelecką, której poza Polska nikt na świecie nie kupi, bo nie ma wartości bojowej. Wydawanie setek milionów na tworzenie zupełnie zbędnych fabryk państwowych jest potwornym błędem i zadaniem dla prokuratury i dziennikarzy śledczych, bo to rozdawnictwo podatków. ___Przecież za te same podatki można by mieć liczące się osiągnięcia choćby w produkcji dronów. Polskie szkoły wyższe i prywatne firmy opracowały już drony na poziomie i brakuje im wsparcia podatnika. Gdyby to producenci dronów otrzymali pieniądze zmarnowane na fabryki broni strzeleckiej, to szanse Polski na specjalność narodową w międzynarodowym podziale pracy w dziedzinie high tech, jaką są drony i roboty, byłyby znacznie większe. Fabryka dronów mogłaby już eksportować polskie drony w świat, natomiast szanse na eksport polskiej broni strzeleckiej są zerowe, bo nawet Trzeci Swiat ma prawie bezpłatne Kałasznikowy, a np. analfabeci Afryki potrafią najwyraźniej liczyć lepiej niż my. Rząd podarował kolesiom z PZPR nowoczesne fabryki broni strzeleckiej i wmusza jej bezwartościowy złom polskim żołnierzom - to okazywanie im pogardy! ____Tymaczasem Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował na targach Balt Military Expo polski bezzałogowy ILX-27. Ten śmigłowiec - robot do Zadań Specjalnych otrzymał nagrodę Grand Prix im. „ Kontradmirała X Czernickiego”. Olbrzymie znaczenie dla wojskowości i realna możliwość exportu cywilnego high tech, bo to dual use. Pieniędzy starcza już od 2011r. tylko na dwa prototypy, bo podatki na ILX-27 i wdrożenie jego produkcji seryjnej ukradli kolesie bogacący się na opracowywaniu nędznych modeli broni strzeleckiej i produkowaniu jej w celu osłabienia polskiej obronności. ____Nie dziwmy się, że niedługo ponowiona zostanie przez Palikota i jemu podobnych propaganda zmierzająca do zdjęcia pieniędzy z polskiego rynku elektroniki, co pogłębi polskie zacofanie, aby przesunąć te pieniądze na rynek broni strzeleckiej, aby za państwowe podatki produkować prywatnych milionerów. ____Znamy też uzasadnienie dla wzrostu ilości morderstw i wypadków z bronią: chodzi o wolność i o to, by było jak w USA.

  1. asd

   Masz straszne kompleksy. Jakby nie było potrzeby to nie byłoby rozwoju. Jeśli potrzebuję coś w dużych ilościach to wolę to kupić u siebie niż sprowadzać z zagranicy i pytać się o zgodę producenta. Polski producent w Polsce nie ma nic do gadania tylko ma się godzić na wszystko za to zagraniczny producent i rząd kraju w którym jest zarejestrowany każe naszej armii godzić się na wszytko co daje i czego nie daje. Od razu wiadomo co lepsze dla naszej armii- produkować wszystko co się da w Polsce.

 24. heniek

  Używane pistolety to P-64 i P-83, natomiast przy P-84 jest błąd. Ponieważ nie ma takiego pistoletu, a jest pistolet maszynowy pm wz.1984, następca pistoletu maszynowego pm wz.1963

  1. zAdam

   Napisz to jeszcze 10 razy ;)

 25. ja

  A teraz pytanie: wolelibyście walczyć Berylem, ewentualnie kałachem czy MSBS -em?

  1. Separatysta

   Kałachem !

Reklama