Reklama

Siły zbrojne

Ostre strzelanie francuskich Rafale w Norwegii

Fot. O. Ravenel/ Armée de l'air.
Fot. O. Ravenel/ Armée de l'air.

Francuskie myśliwce Rafale biorą udział w ćwiczeniach Arctic Thunder 2014 w Norwegii, w ramach których odbywają się między innymi strzelania z działek pokładowych i zrzuty bomb kierowanych laserowo.

Jak podają służby prasowe Armée de l'air, siły powietrzne Francji uczestniczą w ćwiczeniach Arctic Thunder 2014, organizowanych w norweskiej bazie lotniczej Bamak. Do wykonywania zadań w ramach manewrów wydzielono jedenaście samolotów wielozadaniowych Rafale z trzech eskadr lotniczych, w tym 1/7 „Provence”, 1/91 „Gascogne” i 2/30 „Normandie-Niemen”.

Podczas ćwiczeń odbywają się między innymi strzelania z działek lotniczych i zrzuty bomb kierowanych laserowo GBU-12. W trakcie manewrów zadania realizowane są w warunkach zbliżonych do bojowych, co pozwala na przygotowanie się do udziału w operacjach interwencyjnych.

Ćwiczenia Arctic Thunder odbywają się w dniach od 24 sierpnia do 5 września 2014 roku. W ich ramach po raz pierwszy w historii siły powietrzne Francji prowadzą ćwiczebne strzelania w rejonie położonym powyżej koła podbiegunowego. Samoloty Rafale z eskadr 1/7 „Provence” i 2/30 „Normandie-Niemen” pełniły wcześniej dyżury bojowe w bazie w Malborku w ramach wzmocnionej misji Baltic Air Policing.

Reklama

Komentarze (5)

 1. ipeniak

  Dlaczego ciągle utrzymują nazwę jednostki lotniczej "Normandie-Niemen". Przecież to nazwa z czasów Stalina. W naszym lotnictwie już dawno pozbyto się nazw jednostek przypominających tamten okres czasu.

 2. aaa

  Fajnie wyglądała by szachownica na 50 takich rafaelach :(

  1. jaa

   Dla mnie wcale nie fajnie :-)

 3. nopp

  Faceci w "rurkach strzelają fiu fiu ;)

  1. Yusuf

   A u nas niejaki "kamieni kupa" ps. "minister" też nosi rurki do marynareczki...

 4. totenkopf

  ciekawe kiedy będzie tępe strzelanie

 5. paablo

  Nooo, ci "faceci w rurkach" mają lepszą armię niż my

  1. xxx

   a w czasie 2 wojny mieli też lepszą armię i co było ??

  2. as

   Gdyby nie mieli Legii Cudzoziemskiej to ich armia składała by się wyłącznie z kobiet

Reklama