Reklama

Siły zbrojne

Ostatnie prace w wojskowym szpitalu tymczasowym na Okęciu

Fot. MON
Fot. MON

Finalizowane są prace przy organizacji i budowie wojskowego szpitala tymczasowego w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu. Szpital został wyposażony w sprzęt medyczny potrzebny do rozpoczęcia funkcjonowania.

Szpital będzie przyjmował pacjentów dopiero w momencie, w którym inne szpitale (w tym pozostałe szpitale tymczasowe) na terenie Warszawy przestaną być wydolne. Aktualnie nie zachodzi potrzeba wykorzystywania tego typu placówki, gdyż liczba łóżek i respiratorów w systemie jest wystarczająca.

W najbliższych dniach szpital tymczasowy na Okęciu otrzyma łóżka. Te, które zostały dostarczone, nie spełniały wysokich medycznych norm.   

Szpital budowany jest pod patronatem Wojskowego Instytutu Medycznego. Opiekę nad pacjentami zapewnią m.in. lekarze ze szpitala na Szaserów w Warszawie. Szpital został zbudowany w koncepcji modułowej i zapewni wysoką jakość procesu leczenia chorych na COVID-19 oraz zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. Może pomieścić 250 łóżek, w tym 30 intensywnej terapii. Szpital będzie mógł przyjąć pacjentów zarówno wymagających intensywnej terapii, jak i do leczenia zachowawczego. Będzie obsługiwał pacjentów z Warszawy i regionu.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama 

W zorganizowaniu szpitala wykorzystano doświadczenia zebrane podczas wiosennych misji medycznych we Włoszech i USA. Ich koordynator - kpt. dr n. med. Jacek Siewiera pełni funkcję dyrektora medycznego placówki.

Rozpoczęto również proces formowania szpitala halowego zlokalizowanego przy Wojskowym Instytucie Medycznym na ul. Szaserów w Warszawie. Szpital halowy WIM budowany jest wg koncepcji funkcjonalnej opracowanej przez ekspertów medycznych WIM na bazie doświadczeń z leczenia Covid-19 w klinikach WIM oraz obserwacji z misji zrealizowanych poza granicami kraju. Potencjał szpitala to 66 łóżek wyposażonych w respiratory i kardiomonitory, z czego 60 wyposażone będzie w standardzie pozwalającym na intensywną opiekę medyczną. Będzie przygotowany do leczenia najcięższych przypadków zakażeń. Posiadał będzie również niezależne urządzenia do diagnostyki obrazowej (TK i RTG). Maksymalny potencjał szpitala może być rozwinięty do 120 łóżek respiratorowych. Szpital będzie jednoczenie pełnić funkcję ośrodka szkoleniowego dla kadry medycznej, kierowanej następnie do pracy w innych szpitalach tymczasowych.

Zamówienia sprzętu medycznego są w trakcie wykonania. 30 % dostaw zostanie zrealizowanych do połowy grudnia natomiast 70% do maksymalnie końca stycznia 2021 r. Umowa z wykonawcą zadania inwestycyjnego, tj. firmą Strabag sp. z o. o. została podpisana przez WIM na początku grudnia. Termin wykonania zadania przewidziany jest na 29 stycznia 2021 r.

Projekt jest w pełni finansowany ze środków MON poprzez udzieloną dotację dla Wojskowego Instytutu Medycznego. Obiekt, zlokalizowany na stałe przy ulicy Szaserów w Warszawie, w razie potrzeby będzie przemieszczany w inne miejsce w Polsce oraz będzie przygotowany do realizacji funkcji szkoleniowych w sytuacji wygaszenia pandemii, z jednoczesnym utrzymaniem jego gotowości do realizacji wyznaczonej misji medycznej w każdym czasie i miejscu.

Reklama

Komentarze

    Reklama