Siły zbrojne

Ostatnie MD 530F już w Afganistanie

Fot. Afghan Air Force
Fot. Afghan Air Force

Firma MD Helicopters, Inc. (MDHI) poinformowała dzisiaj o dostawie pięciu ostatnich nowych śmigłowców Cayuse Warrior MD 530F, zamówionych dla afgańskich sił powietrznych w ramach pięcioletniej umowy IDIQ z rządem USA o wartości 1,4 miliarda dolarów.

Śmigłowce zbudowane zostały w ramach zamówienia na 30 wiropłatów z września 2017 r., Ostatnie pięć maszyn załadowano na pokład Boeinga 747 Cargo, który wystartował z lotniska Mesa-Gateway w Arizonie i dotarł do Kandaharu. Tam nastąpił ostateczny montaż śmigłowców i przygotowanie ich do czynnej służby. Producent podkreśla, że ten ostatni etap przed przekazaniem maszyn do służby trwał mniej niż 10 dni.

MD Helicopters wypełnił tym samym wszystkie wymagania postawione w umowie, a liczba maszyn szkoleniowych i bojowych MD 530F dostarczonych afgańskim siłom powietrznym sięgnęła 60.

Śmigłowce zbudowano w ramach specyfikacji Mission Equipment Package (MEP) lub Enhanced-MEP (E-MEP). Wyposażon je w zasobniki HMP M3 z ciężkimi karabinami maszynowymi 12,7 mm. W wersji E-MEP śmigłowce przenoszą też 70 mm rakiety M151 i M274, dysponujące zasięgiem skutecznego rażenia do 8 km. Śmigłowce MD 530F MEP/E-MEP są również wyposażone w nowoczesne głowice optoelektroniczne. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.