Reklama

Siły zbrojne

Ostatnia zmiana warty w Afganistanie. Wojskowi logistycy przywiozą sprzęt do Polski

 • Fot. Archiwum Wojsk Specjalnych PKW Afganistan
  Fot. Archiwum Wojsk Specjalnych PKW Afganistan

Po ponad 7 miesiącach kończą swoją służbę w Afganistanie żołnierze XIV PKW. Ich miejsce zajmuje XV i ostatnia zmiana, złożona z personelu 10 Brygady Logistycznej z Opola. Ich zadaniem będzie przerzucenie do kraju pozostającego jeszcze w Afganistanie sprzętu oraz zorganizowanie powrotu ostatnim żołnierzom.

Głównym zadaniem jakie stało przed żołnierzami XIV zmiany PKW Afganistan była kontynuacja doradzania i wspieranie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa (ASB) oraz wsparcie władz lokalnych w prowincji Ghazni. Ponadto żołnierzom tej zmiany przypadło zadanie zakończenia działalności operacyjnej w Ghazni oraz przetransportowanie do Bagram całości sił i sprzętu, który znajdował się na terenie ostatniej polskiej bazy, jaką był FOB Ghazni.

Polscy żołnierze uczestniczyli w ponad 170 operacjach patrolowych oraz ponad 600 patrolach i eskortach w ramach realizacji działań bojowych. W tym czasie Samodzielna Grupa Powietrzna Polskiego Kontyngentu Wojskowego przy wykorzystaniu śmigłowców Mi-17 zrealizowała prawie 600 zadań.

Zadanie wspierania i doradzania Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa realizowały głównie zespoły doradcze tzw. MAT (Military Advisory Team) i PAT (Police Advisory Team). Zespół Doradczy MAT - zajmujący się mentorowaniem dla dowództwa i sztabu 3. Przeszkolono w sumie ponad 500 żołnierzy brygady.

Zespół PAT, skupiał swoją działalność na wsparciu dla kompanii odwodowej i dowództwa policji w Ghazni. Polscy żandarmi tworzący PAT przeprowadzili kursy instruktorskie dla policjantów afgańskich z zakresu strzelectwa, C-IED, taktyki i technik interwencji, CLS oraz topografii.

Żołnierze i policjanci afgańscy z Ghazni zdali wzorowo egzamin, zarówno ze sprawnego planowania i realizacji zadań podczas zabezpieczania obchodów festiwalu „Ghazni stolica islamu 2013” oraz wyborów prezydenckich w kwietniu 2014 roku.

Obecność żołnierzy XIV zmiany w prowincji Ghazni nie ograniczała się tylko do działalności operacyjnej. Do mieszkańców wiosek z okolic polskiej bazy Ghazni regularnie trafiała pomoc humanitarna oraz pomoc medyczna. Miejski szpital w Ghazni otrzymał 200 sztuk sprzętu szpitalnego, ofiarowanego przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. W ramach wsparcia środowiska cywilnego rozdysponowano także ponad 14 ton żywności oraz 36 zestawów komputerów.

Natomiast w operacji „Doctor Hussar”, udzielono pomocy medycznej przeszło 600 Afgańczykom, głównie kobietom i dzieciom z okolicznych wsi i miasta Ghazni.

XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie liczyła ok. 1000 żołnierzy pod dowództwem gen. bryg. Cezarego Podlasińskiego. Skuteczność realizowanych zadań w Afganistanie wynikała bez wątpienia z ich ogromnego zaangażowania i doświadczenia. Trzon XIV zmiany PKW Afganistan tworzyli żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej – weterani misji w Kosowie, Iraku, Czadzie i Afganistanie. Największym sukcesem całego kontyngentu, w zgodnej opinii wszystkich żołnierzy, jest to, że bez strat własnych wykonali zadanie i w komplecie powracają do domu i bliskich.

kpt. Justyna Balik

Reklama

Komentarze (3)

 1. arnold s.

  Ciekawy jestem czy w tych komputerach zdemontowali dyski.

 2. polak

  krucjata się kończy. zabici milczą

 3. NAVY

  [...] przerzucenie do kraju pozostającego jeszcze w Afganistanie sprzętu[...] - czym przerzucają i jak dużo to kosztuje ? Wszystkiego latadłami nie da rady .....

Reklama