Reklama

Siły zbrojne

Ostatni w tym roku A330 MRTT odebrany przez RAF

Fot. RAF/Crown Copyright
Fot. RAF/Crown Copyright

Na brytyjskim lotnisku Brize Norton w Oxfordshire wylądował dziewiąty spośród czternastu samolotów Airbus A330 MRTT Voyager, które mają obsługiwać RAF w zakresie specjalistycznego transportu i tankowania. Jest to druga maszyna tego typu dostarczona siłom powietrznym Wielkiej Brytanii w maju 2014 roku.

Samolot mogący pełnić role transportowca i latającego tankowca przyleciała z należących do Airbus Defence & Space zakładów Getafe nieopodal Madrytu, gdzie zmodyfikowano go do standardu MRTT. Jest to ostatnia maszyna tego typu, dostarczona w bieżącym roku Royal Air Force. Pozostałe pięć zamówionych przez Brytyjczyków A330 MRTT Voyager trafi do służby w latach 2015-2016.

Siedem z dotąd dostarczonych maszyn tego typu jest obsługiwanych przez personel 10 i 101 eskadry RAF, natomiast szósty samolot lata z cywilną załogą konsorcjum AirTanker, które jest właścicielem całej floty brytyjskich Voyagerów. Samoloty te zastępują w służbie wycofane maszyny typu Vickers VC-10. 

A330 MRTT bazuje na popularnej konstrukcji komercyjnego Airbusa A330, co ułatwia jego eksploatację i obniża koszty obsługi. Samolot może zabrać na pokład 111 ton paliwa, 300 osób, 120 rannych na noszach lub 45 ton ładunku. W dowolnej konfiguracji powyższych opcji. W ostatnim czasie również Polskie Siły Powietrzne wyraziły zainteresowanie pozyskaniem tego typu maszyn

Reklama

Komentarze

    Reklama