Reklama

Siły zbrojne

Ostatni brytyjski śmigłowiec opuścił Niemcy

Brytyjski Lynx AH7 - fot.wiki/Mike Freer - Touchdown-aviation
Brytyjski Lynx AH7 - fot.wiki/Mike Freer - Touchdown-aviation

Ostatni śmigłowiec Westland Lynx należący do 1 Regiment Army Air Corps opuścił bazę Gütersloh w Niemczech. Tym samym zakończyła stacjonowanie w tym kraju ostatnia brytyjska maszyna latająca. Lotnictwo armii i sił powietrznych Wielkiej Brytanii były obecne w Niemczech nieprzerwanie od 1945 roku. Najpierw jako element sił okupacyjnych, potem sojuszniczych. 

Sam 11 Regiment Army Air Corps stacjonował w Niemczech od 1975 roku, kiedy został sformowany w Dolnej Saksonii. Elementy tej jednostki brały udział w 17 operacjach poza miejscem stałego bazowania, wliczając w to działania w Afganistanie oraz ochronę olimpiady w Londynie. 

Ostatnie jednostki 1 Regiment Army Air Corps stacjonujące w Niemczech brały w ostatnim czasie udział w wielu uroczystościach, kończących oficjalnie obecność brytyjskiego lotnictwa armii w Niemczech. Uwieńczeniem tego historycznego momentu był odlot ostatniego śmigłowca Lynx. W przyszłym roku jednostka rozpocznie w Anglii szkolenia na nowych śmigłowcach AgustaWestland AW159 Wildcat.

Reklama

Komentarze

    Reklama