Reklama

Siły zbrojne

Ósmy francuski Kajman już w linii

Flota francuskich NH90 sukcesywnie się powiększa - fot. Marine Nationale
Flota francuskich NH90 sukcesywnie się powiększa - fot. Marine Nationale

W piątek 21 grudnia br. marynarka francuska (Marine Nationale) otrzymała ósmy z kolei śmigłowiec typu Caïman Marine (NH90 NFH).Jest to pierwszy egzemplarz tzw. wersji pośredniej, ze zmodernizowanymi urządzeniami pokładowymi, przygotowany do przyjęcia systemów właściwych dla standardu STEP B, a więc przede wszystkim systemu samoobrony i torped MU90. Siedem wcześniej wprowadzonych Kajmanów jest w standardzie STEP A i będzie musiało przejść modernizację w latach 2014 – 2017. W sumie program NH90 przewiduje dostarczenie dla Marine Nationale 27 Caïman Marine do 2021 roku.

Wszystkie śmigłowce stacjonują w bazach lotnictwa morskiego Hyères i Lanvéoc Poulmic, jednak są to maszyny przygotowane przede wszystkim do działania z pokładu fregat wielozadaniowych FREMM i fregat przeciwlotniczych typu Forbin.

Kajmany wykorzystywane przez marynarkę francuską są to typowe śmigłowce wielozadaniowe. Przeznaczone w pierwszej kolejności do zastąpienia już wycofanych starych helikopterów Super Frelon na początku zostały przygotowane do prowadzenia akcji poszukiwawczo ratowniczych (SAR) i zwalczanie terroryzmu morskiego. Później mają one zastąpić śmigłowce Lynx w zwalczanie okrętów podwodnych i celów nawodnych. Kajmany mogą być również wykorzystywane do transportu medycznego (EVASAN) oraz przerzutu komandosów.

NH90 to 10 tonowe, dwusilnikowe śmigłowce produkowane przez konsorcjum NH Industrie założone przez firmy Augusta, Eurocopter i Fokker. Ich wersja lądowa, oznaczona jako NH90 TTH (taktycznego transportu) może przenosić 30 osób, lekki pojazd lub 2,5 tony ładunku.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama