Reklama

Siły zbrojne

Osiem dni szkolenia strzelca Javelina WOT [Defence24 TV]

Odpalenie pocisku Javelin / Fot. WOT
Odpalenie pocisku Javelin / Fot. WOT

Kurs strzelca Javelina, czyli gunnera, trwa nieprzerwane osiem dni. W ciągu tych ośmiu dni gunner uczy się obsługi, budowy i zastosowania tego środka ogniowego – mówi w rozmowie z Defence24.pl kpr. Sławomir Lingo z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak zaznacza przedstawiciel CSWOT, z reguły w trakcie szkolenia strzelców ppk Javelin strzelania odbywają się na symulatorach. Niedawno w Toruniu przeprowadzono jednak serię strzelań z wykorzystaniem ppk Javelin.

MON zakupił dla Wojsk Obrony Terytorialnej 60 wyrzutni FGM-148 Javelin wraz ze 180 pociskami w wersji FGM-148F oraz pakietem urządzeń służących do prowadzenia szkoleń i treningu. Wejdą one w skład grup niszczycieli czołgów, tworzonych na poziomie batalionów w brygadach WOT przede wszystkim na wschodzie Polski.

Obok Javelinów ich wyposażeniem będą także m.in. bezzałogowce Warmate i wielkokalibrowe karabiny wyborowe. System warstwowej obrony przeciwpancernej WOT ma też objąć m.in. granatniki przeciwpancerne oraz w dalszej perspektywie ppk klasy BLOS, służące do zwalczania celów niewidocznych, umieszczane na szczeblu brygady.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama