Siły zbrojne

ORP Kormoran wyszedł w morze [FOTO]

Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl

Stocznię Remontową Shipbulding S.A. w Gdańsku po raz pierwszy opuścił nowy polski niszczyciel min ORP „Kormoran” (601). 

Tym samym Kormoran wszedł w etap prób morskich. Rozpoczęły się one z dwutygodniowym opóźnieniem, jako że według planów miały się one zacząć do końca czerwca br. W pierwszym etapie testów morskich prowadzonych na wodach Zatoki Gdańskiej, wszechstronnym próbom poddany zostanie układ napędowy okrętu, który jako pierwszy w naszej flocie napędzany jest przy pomocy pędników cykloidalnych Voith-Schneider. W kolejnych tygodniach jednostka ta będzie wielokrotnie wychodziła w morze w celu sprawdzenia funkcjonowania poszczególnych urządzeń i systemów okrętowych.

Kormoran
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl

Budowa tego okrętu o numerze stoczniowym 258/1, realizowana jest w ramach programu Kormoran II przez konsorcjum w którym poza stocznią Remontową Shipbulding wchodzi Stocznia Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej w Gdyni oraz OBR Centrum Techniki Morskiej S.A., również z siedzibą w Gdyni.

Kontrakt między konsorcjum a Inspektoratem Uzbrojenia na realizację pracy rozwojowej dotyczącej zaprojektowania i budowy prototypowego niszczyciela min został podpisany 23 września 2013 r. Uroczyste cięcie pierwszych blach pod jego budowę nastąpiło 25 kwietnia 2014 r., położenie stępki odbyło się równo w rok od podpisania kontraktu, zaś wodowanie i chrzest 4 września 2015 r. Według aktualnych planów odbiorcy ma zostać przekazany do końca 30 listopada br. Umowa zawiera również opcję na budowę dwóch jednostek seryjnych, które mogą wejść do służby w latach 2019 i 2022 - pod warunkiem, że próby odbiorcze zakończą się pomyślnie.

Kormoran
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl

Niszczyciel min „Kormoran”  został zbudowany z importowanej z Francji stali amagnetycznej. Wyporność okrętu wynosi 850 t, wymiary 58,50 x 10,30 x 2,70 m, zaś prędkość maksymalna 15 w. Napędzany jest on przez 2 silniki wysokoprężne MTU 8V369TE74L przy pomocy dwóch pędników cykloidalnych Voith-Schneider, które odpowiadają również za sterowanie jednostką. Jego załoga liczyć ma 45 marynarzy + 6 miejsc dodatkowych.

AN

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.