Reklama

Siły zbrojne

F-15E i Jastrzębie nad Łaskiem [GALERIA]

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Polskie myśliwce F-16, należące do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku wraz z amerykańskimi myśliwcami wielozadaniowymi F-15E Strike Eagle uczestniczyły w ćwiczeniach Aviation Detachment Rotation 21. 

Aviation Detachment Rotation 21 rozpoczęło się 19 kwietnia i potrwało do końca miesiąca. W ramach ćwiczeń rozmieszczono łącznie 20 myśliwców F-15, które pochodziły z 48 skrzydła USAF, stacjonującego w Lakenheath w Wielkiej Brytanii. Wraz z maszynami tego typu nad 32 Bazą Lotnictwa Taktycznego w sojuszniczych ćwiczeniach brały udział polskie F-16 Jastrząb, m.in. pochodzące ze wspomnianej jednostki. 

[GALERIA_20041]

Rzeczone ćwiczenia ADR to rokrocznie organizowane, od 2012 roku, manewry powietrzne. Ich intensywność wzrosła po 2014 roku, kiedy to doszło do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Warto też wspomnieć, że w kwietniu amerykańskie F-15 i F-16 prowadziły działania również nad Mińskiem Mazowieckim – wraz z asystą polskich myśliwców MiG-29. Podczas trwania ćwiczeń ADR odbywały się dwa wyloty dziennie i przeprowadzano szereg symulacji powietrznych, wraz z operacjami tankowania w powietrzu.

W ćwiczenia zaangażowane były także inne jednostki: 31 i 32 BLT oraz 23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. W całych manewrach brały udział amerykańskie F-15C/D, F-15E, F-16, a także sojusznicze samoloty wczesnego ostrzegania AWACS oraz tankowania powietrznego KC-135 jak i polskie F-16 i MiG-29. Tradycyjnie polsko-amerykańskie przeloty były okazją do zwiększenia umiejętności pilotażu tych maszyn oraz wzmacnianie interoperacyjności dwóch sojuszników NATO.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Wandi

    Samoloty mogli nam zostawić, chłopaki z 21 BLT by się ucieszyli.

Reklama