Reklama

Siły zbrojne

Opóźnienia w chińskim programie atomowym

Wprowadzenie chińskiego atomowego okrętu podwodnego typu 094 z rakietami balistycznymi JL-2 opóźnia się– fot. www.freerepublic.com
Wprowadzenie chińskiego atomowego okrętu podwodnego typu 094 z rakietami balistycznymi JL-2 opóźnia się– fot. www.freerepublic.com

Chiński okręt podwodny projektu 094 typu Jin (następca okrętu projektu 092 typu Xia) z rakietami balistycznymi Julang-2 (JL-2) nadal nie jest gotowy do działań operacyjnych.Pocisk JL – 2 o zasięgu 8000 km i trzech głowicach bojowych przechodzi w tej chwili dalsze testy i okręt podwodny z tego powodu nadal nie jest w pełnej sprawności bojowej, nie uczestnicząc w dłuższych patrolach.

Przeczytaj także: Chiny kupią Su-35, ale mniej niż chce Rosja

Opóźnienie jest tym większe, że okręty typu 094 docelowo mają otrzymać rakiety balistyczne Dongfeng-41 (DF-41), które według chińskich informacji mają mieć możliwość atakowania swoimi głowicami 10 różnych celów. Pociski te są jednak dopiero w fazie projektowej.

Zobacz również: Chiny planują użyć drony do likwidowania bandytów

Pomimo tego, że Chińczycy uczynili duże postępy jeżeli chodzi o technologie wykorzystywane na atomowych okrętach podwodnych, to jednak specjaliści wątpią by samodzielnie byli zdolni do zakończenia tego programu bez pomocy z zewnątrz. Plotki jakoby projekt 094 był współtworzony ze specjalistami z biura konstrukcyjnego Rubin nie zostały potwierdzone. Ale coraz większa współpraca z Rosjanami jeżeli chodzi o kontrakty zbrojeniowe wyraźnie wskazuje na chęć uzyskania przez Chińczyków szybszego dostępu do najnowszych rozwiązań z zagranicy niż poprzez prowadzenie własnych, obarczonych dużym ryzykiem, badań.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama