Siły zbrojne

Opcjonalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 Solo RUAS/OPH

Fot. PZL Świdnik.
Fot. PZL Świdnik.

W trakcie kieleckiego MSPO zakłady PZL Świdnik zaprezentowały opcjonalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 Solo RUAS/OPH.

Maszyna SW-4 Solo została opracowana wspólnie przez PZL Świdnik i koncern AgustaWestland, w oparciu o technologię śmigłowca SW-4, znajdującego się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Maszyna w konfiguracji bezzałogowej może być wykorzystywana między innymi do prowadzenia rozpoznania, wywiadu i nadzoru, a także dostarczania zaopatrzenia.

Jednocześnie możliwość wykorzystywania SW-4 Solo jako śmigłowca opcjonalnie pilotowanego zwiększa elastyczność zastosowań. Może on być używany do transportu personelu czy działań interwencyjnych. Maszyna może przenosić systemy obserwacyjne i łączności, a także uzbrojenie.

Śmigłowiec SW-4 Solo był testowany między innymi przez włoskie ministerstwo obrony, w konfiguracji opcjonalnie pilotowanej, z pilotem bezpieczeństwa na pokładzie. Próby miały na celu ocenę potencjału technologii zdalnie sterowanych śmigłowców w kontekście rozbudowy zdolności sił zbrojnych Włoch. Maszyna będzie także demonstrowana w ramach programu  RWUAS (Rotary Wing Unmanned Air System), który ma na celu zbadanie użyteczności wielozadaniowego systemu bezzałogowego przeznaczonego dla Royal Navy.

 

 

 

Komentarze (1)

  1. ryszard56

    i to dla nas