Reklama

Siły zbrojne

"Opanowanie i obrona lotniska, zdobycie mostu". Polscy spadochroniarze na ćwiczeniach NATO

Ćwiczenie Immediate Response-19 / Fot. Sebastian Brzezina
Ćwiczenie Immediate Response-19 / Fot. Sebastian Brzezina

Na terytorium trzech państw: Słowenii, Chorwacji i Węgrzech, odbywało się wielonarodowe przedsięwzięcie – ćwiczenie Immediate Response-19. Polskich żołnierzy reprezentowali spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Jak podaje kpt. Agata Niemyjska, celem międzynarodowego ćwiczenia była poprawa gotowości i interoperacyjności uczestniczących państw sojuszniczych i partnerskich. Najważniejsze elementy szkolenia polskiej grupy obejmowały: działania powietrznodesantowe, wykonanie desantu, przerzut wojsk drogą powietrzną w rejon działania, opanowanie i obrona lotniska jak również kluczowych elementów infrastruktury, przyjęcie zrzutu lądującego oraz zdobycie mostu drogowego i kolejowego.

image
Immediate Response 19 / Fot. Sebastian Brzezina

 Łącznie w ćwiczenie zaangażowanych było ok 6500 żołnierzy z 15 państw w tym ok 350 z Polski. Spadochroniarze z „szóstej”, a konkretnie z 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic, w pierwszej kolejności przygotowywali się w warunkach poligonowych do działania a następnie ćwiczyli na terytorium Słowenii w podporządkowaniu dowódcy 173 amerykańskiej brygady powietrznodesantowej – 173rd IBCT (A). Realizowali oni swoje zadanie indywidualnie w okolicach miejscowości Murska Sobota z przydzielonym plutonem z włoskiej brygady Folgore.

image
Immediate Response 19 / Fot. Sebastian Brzezina

Zadanie zostało wykonane, a cel ćwiczenia, czyli integracja wielonarodowego batalionu, został osiągnięty.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Ok bajdur

  W dzisiejszych czasach desant spadochronowy dużych jednostek to przeżytek. Oddziały są zrzucane w z małą iloscią sprzętu, w dużym rozproszeniu. takie desanty powinny być wykonywane przy pomocy floty śmigłowców transportowych i bojowych. Rozumiem, że wojska spadochronowe mogą uderzyć głębiej w ugrupowaniu przeciwnika, ale potem trzeba do nich dotrzeć, a jakoś nie słychać o zakupie kolejnej setki Leopardów i ciężkich BWP.

 2. Wojna 21

  Nie wiedziałem że to juz rocznica operacji Market Garden, bo rozumiem że panowie ćwiczyli operacje reko z 20 wieku a nie wojnę w 21?

 3. Zaciekawiony

  A izraelscy spadochroniarze też byli? Tak jak w zeszłym roku w Polsce ćwiczyli może opanowywanie lotniska we współpracy ze skoczkami amerykańskimi?

  1. Marek1

   Polskie F-16 ćwiczą nad Izraelem, więc czemu by parę plutonów spadochroniarzy z IDF nie miałoby poskakać sobie w Polsce/Europie ? Na Ust. 447 należy BARDZO uważać i wszelkie tego typu roszczenia wykluczyć, ale bez FOBII plesae ...

 4. Palmel

  Czy byli zabezpieczeni WRE podczas ćwiczeń bo bez tego to szkoda czasu i marnowania życia żołnierzy

 5. Harry 2

  Na zdjęciu żołnierz dźwiga na plecach ciężki plecak. Czy nie czas na egzoszkielety transportowe czy podążające za żołnierzami kołowe pojazdy z załadowanymi na nim plecakami? Toż to XXI wiek.

Reklama