Reklama

Siły zbrojne

Okręt szpitalny US Navy już w Nowym Jorku

Okręt USNS Comfort wchodzi do portu w Nowym Jorku / twitter.com/USNavy
Okręt USNS Comfort wchodzi do portu w Nowym Jorku / twitter.com/USNavy

Do terminala przy rzece Hudson na nowojorskim Manhattanie dotarł w poniedziałek statek-szpital marynarki wojennej USA, Comfort. Nie przyjmie na pokład chorych na Covid-19, lecz przyjdzie z pomocą przeciążonym z powodu epidemii amerykańskim szpitalom.

USNS Comfort ma 1000 łóżek, 12 sal operacyjnych, laboratorium medyczne i wojskowy personel medyczny liczący ok. 1,2 tys. osób. Będą na nim leczeni pacjenci przeniesieni z innych szpitali i niezakażeni koronawirusem. Według zapowiedzi, jednostka ma rozpocząć misję w 24 godziny po zacumowaniu w terminalu przy 50. Ulicy po zachodniej stronie Manhattanu. Druga jednostka tej klasy USNS Mercy, rozpoczęła dzisiaj działania w Los Angeles.

Władze wojskowe zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakim byłoby wykrycie choćby jednego przypadku SARS-CoV-2 na jednostce po przeniesieniu pacjentów z innych szpitali, bowiem unicestwiłoby to całą misję.

Stworzymy bańkę (ochronną) wokół statku, by upewnić się, że robimy wszystko, by trzymać wirusa z dala

Capt. Joseph O’Brien.- dowódca Zespołu Zadaniowego Nowy Jork (Task Force New York)

 Jednostka USNS Comfort jest supertankowcem przebudowanym na pływający szpital. Jest w stanie pomieścić do 1000 pacjentów (w tym 80 wymagających opieki w standardzie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej), dysponuje laboratorium diagnostycznym, apteką szpitalną, pracowniami tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, centralną sterylizatornią, dwiema wytwornicami tlenu i stacją uzdatniania wody morskiej o wydajności  1,1 mln l/doba. USNS Comfort wypełniał swoje zadania m.in. w trakcie operacji "Pustynna Burza", "Iracka Wolność", ale też wspierał misje humanitarne i działania lokalnych służb ratowniczych (np. po huraganie Katrina, trzęsieniu ziemi na Haiti). Do Nowego Jorku Przybył wspierać ochronę zdrowia już drugi raz.

Ostatni raz ten wielki statek szpitalny był tutaj po 11 września i stał się wytchnieniem i pocieszeniem dla naszych pierwszych ratowników pracujących przez całą dobę (...) Nasza wiadomość dla nowojorczyków: teraz wróciła wasza marynarka wojenna, a my jesteśmy z wami, zaangażowani w tę walkę

Kadm. John Mustin z dowództwa marynarki wojennej USA

Jak podkreślił dziennik „New York Times” szpitale miejskie są teraz tak pełne, że ratownicy medyczni wzywani na pomoc zmuszeni są do podejmowania decyzji „kto ma żyć, a kto ma umrzeć”. Aby rozładować sytuację władze miejskie i stanowe przerabiają różne obiekty na placówki medyczne. Jednym z większych będzie położone w bliskim sąsiedztwie terminalu nad rzeką Hudson Centrum Kongresowe Jacoba K. Javitsa. Będzie miało 1000 łóżek szpitalnych. Zostało przygotowane z pomocą Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych i ma być gotowe do użytku w poniedziałek.

image
Okręt USNS Comfort wchodzi do portu w Nowym Jorku / twitter.com/USNavy

Rozładowaniu sytuacji w obliczu rozszerzającej się epidemii mają służyć także mniejsze szpitale polowe. Jeden z nich powstaje w Central Parku. W jego południowo-zachodniej części, zwanej East Meadow, w weekend ustawiono białe, długie namioty. Znajdą się tam pacjenci ze schorzeniami dróg oddechowych. Według burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio projekt powstał dzięki partnerstwu chrześcijańskiej organizacji Samaritan's Purse oraz sieci szpitali Mount Sinai Health System. Szpital pomieści 68 łóżek i ma być gotowy we wtorek.

Zamierzamy skorzystać z każdego miejsca, którego możemy użyć. (…) Będziecie widzieć takie rzeczy wraz z rozwijaniem i pogłębianiem się kryzysu

Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku

W niedzielę de Blasio ogłosił, że mieszkańcy Nowego Jorku, którzy łamią zasady trzymania odległości w kontaktach, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 500 dolarów. Okazuje się, że nie wszyscy przestrzegali przepisów o zachowaniu odstępu na ponad 1,8 metra między sobą.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Johann

  21.30 dolatuje do lotniska JFK...New Jork ...An-124 Russian Air Force z Moskwy ...flightradar pod numerem RFF8460. Z pomocą medyczną dla USA ...dobra pomoc w walce z wirusem.

  1. Davien

   Nie z pomoca panei johann ale z zakupionym normalnie w Rosji ładunkiem medycznym.

 2. mac

  Im tańsza ropa i gaz, im niższy kurs rubla, im więcej zachorowań w Rosji tym większa aktywność propagandowa jej agentów także w defence24, co widać poniżej, Klasyczne odwrócenie uwagi w stylu "a u was biją murzynów"

  1. R

   "Im tańsza ropa i gaz" poczekaj pare tygodni ten twój tani gaz i ropa odbiją się czkawką w US.

  2. mac

   poczekam, będzie jeszcze tańsza, a za 1 będziecie płacić 1kg rubli

  3. cam

   a za 1kg rubli kupi się wszystkie aktywne instalacje łupkowe w USA ....

 3. antyDavien

  BBC 31 marca 2020 r. We Włoszech grają rosyjski hymn, zamiast flagi UE wieszają rosyjski „tricolor”, a Pupo śpiewa po rosyjsku. Co jest z tym nie tak? Rosyjski hymn rozbrzmiewa na ulicach włoskich miast, podczas gdy Włosi masowo zastępują flagi UE „trójkolorowymi” rosyjskimi. BBC dowiedziała się, że wiadomości o „wdzięcznych mieszkańcach Włoch” zostały opublikowane przez licznych imigrantów z Rosji według chińskiego modelu. „Dziękuję za to że wyciągnęliście do nas rękę ”, „USA i Europa powinni uczyć się od Rosjan”, „Droga Merkel, dziękujemy, że nas opuściłaś” - takie materiały pojawiły się w rosyjskich kanałach telewizyjnych po tym, jak Rosja wysłała 15 samolotów z wojskowymi wirusologami i sprzętem do zwalczania koronawirusa do Włoch. We Włoszech oczywiście zauważono tą pomoc. Na poziomie oficjalnym Rosji podziękował włoski minister obrony Lorenzo Guerini. Na nieoficjalnym - były premier Włoch i przyjaciel Władimira Putina, Silvio Berlusconi. W wywiadzie dla korespondenta TASS piosenkarz Al Bano powiedział po rosyjsku „dziękuję bardzo”, a jego kolega z zespołu Pupo zamieścił wideo na Facebooku, w którym śpiewa fragment piosenki „Jest tylko chwila”.

  1. Orthodox

   Pytanie, jakie są prawdziwe intencje tej ,, pomocy''? A przy okazji nie omieszkali oczernić nas przed Włochami o rzucanie kłód pod nogi.

 4. yaro

  Trump mówi, że Rosja wysłała do USA „bardzo, bardzo duży ładunek ze sprzętem medycznym, i to jest bardzo fajne” Rosja i Chiny wysłały różne dostawy, w tym sprzęt medyczny do Stanów Zjednoczonych, aby pomóc w walce z nową chorobą koronawirusa, oświadczył prezydent USA Donald Trump podczas codziennego briefingu w Białym domu w poniedziałek. - Chiny przysłali nam coś, i to było niesamowite. Rosja przysłała nam bardzo, bardzo duży ładunek rożnych rzeczy, sprzętu medycznego, co było bardzo miłe" - powiedział prezydent.

  1. Davien

   A co w tym dziwnego:) Zauwaz tylko co powiedział Putin ze wysyłają ta pomoc a jak USA się odbije to potem bedzie mogło im pomóc:)

 5. Johann

  Z perspektywy mocarstwa atomowego , wojskowego , technologicznego - jak ocenić tak mocno postępujący zwykły wirus na taką skalę po USA . Co o tej filozofi jako szeryfa świata ocenić.

  1. chateaux

   A gdybyś miał napisać bardziej po polsku? Bo trudno zrozumieć co poeata miał na myśłi.

  2. Muminek

   Sądzę że on sam tego nie wie ...

  3. Johann

   To zaležy co chcesz wiedzieć ....gospodarczo oraz medycznie nie strawią tego ? Po drugie nonszalancja jak w Angli , a początek Włochy , Hiszpania ,Francja czy Niemcy ....karnawał dał się wznać.... Niemcy już objawy były na Bawarii w listopadzie...zlekceważono symptomy ...a poetą nie jestem ....Dobrze że w Polsce krótko chwycono za mordę wirusa ...brawo

 6. Adam k

  Siostra mi pisze ze na skwerach przy szpitalach na zakolach ulic porozstawiane są naczepy chłodnie na ciała jak sama naliczyła to jakieś 59 w tej okolicy gdzie mieszka ale ludzie na FB piszą ze to samo jest w New Jersey & Maryland & Connecticut

  1. A co w tym dziwnego ?? Popatrz gdzie

 7. Johann

  Właśnie An-124 Air Force Rassija wylądował w bazie USA... No dobrze że pomagają sobie, jeszcze ropa sen w ameryce jest na tapecie. Spadek dobija równierz gospodarkę.

 8. pytajnik

  A coś o wysłaniu przez Rosjan i Chiny pomocy za którą podziękował Trump to napiszecie ?

 9. 7plmb

  Dadzą radę..spokojnie..zawsze sobie dawali.

 10. Bosmanz Pucka

  Moze by tak Gawrona PRZEKSZTAŁCIĆ na okret medyczny? I tak rdzewieje

Reklama